Google ponownie ukarany przez Komisję Europejską? Tym razem chodzi o Androida

Google ponownie ukarany przez Komisję Europejską? Tym razem chodzi o Androida

Google
Google
Źródło zdjęć: © (fot. pixabay.com/na lic. CC)
Mateusz Żołyniak
07.06.2018 12:38, aktualizacja: 10.06.2018 11:14

Komisja Europejska przygotowuje się już podobno do nałożenia kolejnej kary na giganta z Mountian View.

Tym razem gigant zostanie ukarany za Androida?

W 2017 roku firma Google została ukarana kwotą w wysokości 2,7 mld dol. (prawie 10 mld zł) za praktyki monopolistyczne stosowanie przy promowaniu swoich usług. Margrethe Vestager z Komisji Europejskiej już wtedy zapowiedziała, że na celowniku znalazł się także Android.

"Financial Times" w nowym raporcie wskazuje, że europejskie ograny ogłoszą wkrótce drugą karę dla giganta z Mountain View, który miał czerpać dodatkowe, nielegalne korzyści dzięki dominującej pozycji Androida na rynku. O co dokładnie chodzi?

Naruszenia prawa UE, których dopuszczać ma się firma Google
Naruszenia prawa UE, których dopuszczać ma się firma Google© UE

Wcześniejszych zarzutów związane były ze "zmuszaniem" producentów smartfonów do korzystania i promowania usług Google'a, a teraz Komisja Europejska ma skupić się mocno na uniemożliwianiu innym graczom tworzenia systemów opartych na otwartym kodzie Androida.

Jak wysoką karę może ponieść Google?

Szczegóły związane w nową karą maja zostać ujawnione w niedalekiej przyszłości w oficjalnym oświadczeniu KE. Już teraz mówi się jednak, że może pojawić się w nim informacja o kwocie rzędu nawet 11 mld dol., czyli prawie 40 mld zł.

Komisja Europejska może bowiem ogłosić karę w wysokości maksymalnie 10 proc. z globalnych obrotów firmy Alphabet, w której rękach znajduje się Google. Organ może orzec oczywiście niższą karę, a sam gigant z Mountain View będzie miał czas by odwołać się od decyzji (lub zmniejszyć wymiar odszkodowania).

Unia Europejska się uwzięła?

Do oficjalnego oświadczenia KE pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz pojawia się wiele komentarzy, które wskazują, że Komisja Europejska pod pozorem zatrzymywania zapędów monopolistycznych Google'a chce na nim zarobić. Czy jest w tym ziarenko prawdy?

Być może, ale warto zwrócić uwagę, że amerykańska firma mogła już sporo więcej zarobić dzięki praktykom monopolistycznym niż wspomniane 11 mld dol. Co nie zmienia faktu, że byłaby to dotkliwa kara nawet dla takiego giganta jak Alphabet, którego wartość szacowana jest na 800 mld dol.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)