Google pracuje nad czystym Androidem dla Xperii S

Google pracuje nad czystym Androidem dla Xperii S

Sony Xperia S #5
Sony Xperia S #5
Tomasz Nowak
19.08.2012 12:00, aktualizacja: 19.08.2012 14:00

Urządzenia z serii Nexus mają wiele zalet. Największą z nich jest szybka aktualizacja w przypadku pojawienia się nowej wersji systemu Android. Urządzenia pozostałych producentów nie mają tyle szczęścia. Pojawiło się jednak światełko w tunelu - Google chce pracować nad AOSP dla Xperii S.

Android Open Source Project (w skrócie AOSP) jest po prostu czystym Androidem. Znajduje się na wszystkich urządzeniach z serii Nexus. Kiedy usłyszałem, że pojawił się pomysł wprowadzenia AOSP dla Xperii S, bardzo się ucieszyłem. Dlaczego? Bo daje to nadzieję na długo oczekiwane zmiany.

Jean-Baptiste Queru (główny deweloper Androida) rozpoczął eksperyment mający na celu stworzenie czystego Androida dla Xperii S. Dlaczego akurat dla tego smartfona? Autor odpowiada, że jest to urządzenie z dobrą specyfikacją, w którym można odblokować bootloader. W dodatku Sony to producent przyjaźnie nastawiony do AOSP.

Oczywiście zanim projekt ujrzy światło dzienne (jako w pełni działające oprogramowanie), minie sporo czasu. Androida może mieć każdy. Google udostępnia źródła, które po skompilowaniu stają się podstawą działającego systemu. Pozostaje jeszcze kwestia sterowników, bez których system jest bezużyteczny. I to właśnie nad tym trzeba pracować, żeby czysty Android działał na konkretnym urządzeniu.

Pomysł Queru odbił się szerokim echem wśród deweloperów. Wszyscy podzielają mój entuzjazm i są chętni do współpracy przy projekcie. To świetna wiadomość dla wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników Androida. Jeśli wszystko się powiedzie, Xperia S zostanie pierwszym smartfonem spoza serii Nexus, który będzie wspierany przez Google'a.

Użyłem słowa "wspierane", chociaż Queru dość ostrożnie się nim posługuje. Na razie to tylko eksperyment, a zanim Xperia S faktycznie będzie wspierana przez Google'a, upłynie dużo czasu. Jest to jednak światełko w tunelu, na które czekałem.

Światełko, które nieoczekiwanie może przynieść wielkie zmiany w świecie Androida. Są to tylko moje spekulacje, jednak myślę, że wielu się ze mną zgodzi. Największy problem Androida to według mnie nieudolny proces aktualizacji urządzeń, który prowadzi do fragmentacji w tym segmencie. Duża winę ponoszą producenci, którzy na siłę starają się wciskać ingerujące w oprogramowanie nakładki, przez co zaktualizowanie systemu trwa dłużej. Dużą rolę odgrywa także nieopłacalność prac nad update'em starszego urządzenia, skoro użytkownicy mogą kupić nowego smartfona.

Jeśli Xperia S stanie się częścią AOSP, wtedy zniknie przynajmniej jeden problem. Google będzie udostępniać nową wersję systemu szybciej, niż zrobi to Sony. Użytkownik będzie miał wybór - albo czekać na aktualizację producenta (z nakładką), albo wybrać AOSP i wcześniej cieszyć się nowym Androidem. Oczywiście, w pierwszym przypadku dostanie on również sporo dodatkowego, często znacznie rozszerzającego możliwości Androida oprogramowania, ale jak wiadomo, nie każdy z tych bonusów korzysta.

Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Jeśli Xperia S będzie taką jaskółką, wtedy może być inaczej. Wsparcie Google'a dla urządzenia innego niż Nexus - moim zdaniem - może spowodować nagły wzrost zainteresowania jakimś smartfonem. Xperia S może nawet stanie się rozchwytywanym telefonem, właśnie ze względu na AOSP. Skorzysta na tym Sony i sami użytkownicy.

Niestety, na razie to tylko odległa wizja, która wcale nie musi się sprawdzić. Nie wiadomo również, czy inni producenci zechcą dołączyć do projektu AOSP (w co wątpię). Mam jednak nadzieję, że Xperia S zapoczątkuje rewolucję, która pozwoli Androidowi pozbyć się jednego z największych problemów.

Źródło: XDA-Developers

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)