Google próbuje posprzątać wizualny bałagan na twoim pulpicie. Oto efekty

Google próbuje posprzątać wizualny bałagan na twoim pulpicie. Oto efekty

Android nie ma najspójniej wyglądającego interfejsu na świecie
Android nie ma najspójniej wyglądającego interfejsu na świecie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski
29.05.2023 14:14, aktualizacja: 29.05.2023 19:40

Po 15 latach interfejs Androida może wreszcie zacznie wyglądać jednolicie.

Apple od samego początku narzuca twórcom aplikacji na iOS ścisłe wytyczne dotyczące projektowania ikon czy widżetów, co pozwala zachować wizualną spójność całego interfejsu. W świecie Androida panuje natomiast designerska samowolka.

Google próbował walczyć z tym problemem wprowadzając Material You, czyli rozwiązanie automatycznie dopasowujące kolorystykę ikon i widżetów do tapety. Problem w tym, że zapewnienie zgodności z Material You wymaga zaangażowania twórców aplikacji, a nie wszyscy się do tego kwapią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak wygląda mój pulpit domyślnie oraz z ikonami dopasowanymi do tapety:

Ikony Material You wyłączone (po lewej) i włączone (po prawej)
Ikony Material You wyłączone (po lewej) i włączone (po prawej)© Licencjodawca

Wiele aplikacji - nawet tych najpopularniejszych - wciąż nie ma monochromatycznych ikon, przez co ich kolorystyka nie unifikuje się z resztą interfejsu. Taka wizualna niekonsekwencja to prawdziwe piekło perfekcjonistów.

Kilka miesięcy temu Google zaczął po cichu prace nad algorytmem, który ma automatycznie konwertować ikony wszystkich zainstalowanych aplikacji na monochromatyczne. Programista Mishaal Rahman sprawdził działanie tego rozwiązania w praktyce.

Po lewej możecie zobaczyć przykładowe ikony, które nie zostały dostosowane przez swoich twórców do Material You. A obok ich przekonwertowane wersje w trybie jasnym oraz ciemnym.

Tak działa automatyczna konwersja ikon na monochromatyczne
Tak działa automatyczna konwersja ikon na monochromatyczne© Mishaal Rahman, Twitter

Automatyczna konwersja z pewnością nie działa idealnie. W oczy rzucają się ikony Audible, Facebooka czy Instagrama, które mają niejednolity gradient. Z kolei ikona Snapchata ma niepasujący do pozostałych odcień, a w trybie ciemnym wygląda jak negatyw. Osobiście wolałbym jednak drobne niedoróbki niż pojedyncze ikony wyjęte z zupełnie innych parafii.

Na razie automatyczna konwersja ikon dostępna jest jedynie w wersji beta Androida 13. Niestety nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) zagości w systemie na stałe. Może Google uwinie się do letniej premiery Androida 14, a może nie będzie zadowolony z efektów i nie wprowadzi jej nigdy. Miejmy jednak nadzieję, że prędzej czy później Android stanie się wizualnie spójny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)