Project Fi - Google został operatorem komórkowym, który działa... w chmurze

Project Fi - Google został operatorem komórkowym, który działa... w chmurze

Project Fi - Google został operatorem komórkowym, który działa... w chmurze
Źródło zdjęć: © Google
Kamil Zawiślak
23.04.2015 08:12, aktualizacja: 23.04.2015 13:28

Wyobraźcie sobie, że Google właśnie wszedł na rynek komórkowych operatorów wirtualnych. Project Fi - tak nazywa się nowa usługa giganta z Moutain View.

Google stał się w zasadzie nowym operatorem w USA. Oczywiście póki co nie jest żadną konkurencją dla największych na tamtejszym rynku, czyli AT&T czy Verizona, ale potencjał i apetyt Google'a jest pokaźny. Project Fi to operator MVNO, czyli wirtualny. Firma nie zbudowała własnej sieci, będzie działać na obecnej infrastrukturze operatora Sprint i T-Mobile.

Project Fi
Project Fi© Google

Przewagą Projectu Fi jest to, że numer użytkownika działa w chmurze, dzięki czemu do prowadzenia rozmów głosowych czy wysyłania i odbierania SMS-ów wystarczy połączenie z siecią Wi-Fi. Google opracował technologię, która pozwala płynnie przełączać się między sieciami Wi-Fi oraz LTE jednego z partnerów, co pozwala zachować stabilne połączenie nawet po utracie zasięgu 4G. Działanie w chmurze pozwoli także odzyskać numer nawet po zgubieniu telefonu.

Nielimitowane rozmowy i wiadomości tekstowe w cenie 20 dolarów to podstawa, ale ciekawie wygląda kwestia pakietów danych. Będą co prawda dość drogie, ale za niewykorzystane dane pakietowe pieniądze będą zwracane. Przykładowo 1 GB danych został wyceniony na 10 dolarów i jeśli użytkownik wykorzysta z tego 500 MB, to 5 dolarów trafi z powrotem na jego konto. Co najważniejsze, stawki te obowiązują także poza granicami USA. Project Fi działa 120 krajach, a w każdym z nich abonenci zapłacą za transfer danych dokładnie tyle samo. Sama prędkość przesyłu danych spada jednak do 256 kbps.

Co ciekawe, obecnie jedynie Nexus 6 może działać z Projectem Fi. Osoby mieszkające w USA, które nie mają tego telefonu, mogą wspomniany phablet kupić z umową na 24 miesiące.

Project Fi: Innovating in connectivity and communication

Miejmy nadzieję, że Google szybko dogada się z tradycyjnymi operatorami w innych państwach, a ci udostępnią swoją infrastrukturę telekomunikacyjną. Google to silna marka i jej obecność na innych rynkach może wpłynąć na jeszcze większe urozmaicenie ofert konkurencji o ugruntowanej pozycji na rynku. Rozwiązanie Google'a w szczególności sprawdziłoby się w krajach, w których występują spore problemy z zasięgiem sieci komórkowych.

Jeśli mieszkacie w Stanach i macie Nexusa 6, nie wszystkie warunki zostały spełnione. Aby móc korzystać z Projectu Fi trzeba mieć bowiem... zaproszenie.

źródło: Google, GSMArena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)