Oto wizualizacje nowej siedziby Google'a. To odpowiedź na Apple Campus 2?

Oto wizualizacje nowej siedziby Google'a. To odpowiedź na Apple Campus 2?

Oto wizualizacje nowej siedziby Google'a. To odpowiedź na Apple Campus 2?
Łukasz Skałba
16.03.2016 09:26, aktualizacja: 16.03.2016 10:26

Główny kampus firmy to niejako jej wizytówka. W przypadku największych technologicznych koncernów świata warto zadbać o takie szczegóły, które składają się na cały wizerunek marki.

Dotychczasowa siedziba firmy Google jest uważana za jedno z najlepszych miejsc pracy na świecie. Została ona oddana do użytku w 1997 roku, a położona jest oczywiście w Dolinie Krzemowej - w Mountain View.

Celem inżynierów było stworzenie kompleksu budynków, współgrających z miejską zielenią. Całość zajmuje 47 tysięcy metrów kwadratowych, nie licząc podziemnego parkingu na 2000 samochodów. Na jego terenie znajdziemy na przykład 11 kawiarni, siłownię, 2 baseny, boisko do siatkówki i wiele innych udogodnień. Pracownicy mogą liczyć także na darmowe masaże oraz opiekę stylistów. Nic więc dziwnego, że praca w Googleplexie jest tak pożądana.

Googleplex
Googleplex© Wikipedia

Apple nie chce być gorszy. W 2011 roku Steve Jobs zaprezentował plany siedziby Apple Campus 2. Ma ona pomieścić 12 tysięcy pracowników, a z daleka będzie wyglądać niczym wielki statek kosmiczny. Budynek będzie miał formę pierścienia o powierzchni 262 tysiące metrów kwadratowych na którego dachach znajdą się panele słoneczne o łącznej powierzchni 65 tysięcy metrów kwadratowych. Mają one być głównym źródłem energii w kompleksie. Szyby okalające budynek będą natomiast największymi zakrzywionymi taflami szkła na świecie.

Steve Jobs Presents to the Cupertino City Council (6/7/11)

W pobliżu budynku znajdzie się również audytorium, w którym Apple będzie pokazywał nowe produkty. Jest tam około 1000 miejsc, a całość została umiejscowiona pod ziemią. Nie zabrakło również kompleksu fitness o powierzchni 9300 metrów kwadratowych. Apple planuje 80 proc. terenu kampusu pokryć zielenią, a będzie to możliwe dzięki wybudowaniu podziemnej sieci tuneli i parkingów zdolnych przechować 11 000 aut. Apple pochwalił się ostatnio również wzgórzem usypanym z wykopanej przy budowie ziemi. Cook postanowił posadzić tam ponad 6 tysięcy drzew...

Nowa siedziba Apple'a ma być gotowa już pod koniec 2016 roku, co patrząc na poniższy materiał nagrany z drona, wydaje się być całkiem prawdopodobne. Szkoda, że w Polsce budowy wyglądają trochę inaczej.

Apple Campus 2: March 2016 Progress Update

Od niedawna w sieci pojawiają się plotki jakoby Google również pracował nad nową siedzibą, a właściwie ulepszeniem starej. W planach jest dobudowanie budynków o powierzchni 56 tysięcy metrów kwadratowych. Początkowe grafiki ukazywały coś na wzór szklanej kopuły, która miałaby pełnić rolę ogromnego sklepienia. Nowsze rysunki pokazują jednak, że mimo podobnego kształtu, zastosowanym materiałem nie będzie szkło. Filozofia pozostaje jednak podobna - stworzyć budynek, który wtopił by się w naturalny krajobraz, który go otacza. Nieregularne płaszczyzny mają przypominać rozstawiony w dziczy namiot.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Nie wiadomo jednak, kiedy nowy budynek Google’a powstanie. Na razie jest on w fazie projektowej i nic nie wskazuje na to, żebyśmy ujrzeli go w całej okazałości w najbliższym czasie. Widać jednak wyraźnie, że gigancie konkurują nie tylko na rynku czysto technologicznym, ale również wizerunkowym. Który kampus wam podoba się bardziej?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)