Google przejmie WhatsApp za miliard dolarów?

Google przejmie WhatsApp za miliard dolarów?

WhatsApp
WhatsApp
Miron Nurski
08.04.2013 08:00, aktualizacja: 08.04.2013 10:00

Wygląda na to, że wyszukiwarkowy gigant po raz kolejny wybrał się na zakupy. Według informacji podanych przez serwis Digital Trends Google jest poważnie zainteresowany przejęciem mobilnego komunikatora WhatsApp.

Wygląda na to, że wyszukiwarkowy gigant po raz kolejny wybrał się na zakupy. Według informacji podanych przez serwis Digital Trends Google jest poważnie zainteresowany przejęciem mobilnego komunikatora WhatsApp.

Mówi się, że rozmowy trwają już od wielu tygodni, jednak twórcy aplikacji WhatsApp są nieugięci i starają się wynegocjować jak najwyższą kwotę. Obecnie oscyluje ona w granicach miliarda dolarów. Po co to wszystko?

Nie od dziś wiadomo, że w komunikatorach Google'a panuje niewyobrażalny bałagan. Od kilku lat z Gmailem zintegrowany jest Talk, a wraz z serwisem Google+ wprowadzony został nowy komunikator o nazwie Huddle, który z czasem został przemianowany na Messengera po to, by nieco później stać się Czatem. Po kilku miesiącach Czat został zintegrowany z Talkiem, jednak to nie rozwiązało problemów, bo są jeszcze takie usługi jak Hangouts do wideorozmów, komunikator VoIP Google Voice oraz czat wbudowany w Dokumenty Google (dziś wchodzące w skład Dysku Google).

[solr id="komorkomania-pl-154785" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4005,facebook-home-pokazuje-ze-na-smartfonach-swiat-sie-nie-konczy" _mphoto="facebook-home-154785-270-95ab6bc.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3726[/block]

Koncern najwidoczniej zdaje sobie sprawę z bałaganu, ponieważ od jakiegoś czasu dochodzą do nas plotki o nadchodzącym komunikatorze o nazwie Babel, który integrowałby wszystkie wcześniejsze usługi.

Przejęcie aplikacji WhatsApp przyniosłoby Google'owi kilka korzyści. Przede wszystkim firma przejęłaby zespół ludzi, którzy w tworzeniu popularnych komunikatorów mają doświadczenie jak mało kto. Tylko w ostatniego sylwestra za pomocą ich aplikacji przesłano aż 18 miliardów wiadomości. W jeden dzień! Dla porównania: przez cały rok 2011 na całym świecie przesłano 55 miliardów SMS-ów, czyli tylko trzy razy więcej. Trzeba przyznać, że wynik robi wrażenie.

Sukces aplikacji WhatsApp jest o tyle imponujący, że w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych rozwiązań jest to usługa płatna. Każdy użytkownik musi opłacić roczny abonament w wysokości 99 centów. Według niektórych szacunków twórcy zarabiają dzięki temu aż 100 milionów dolarów rocznie. Warto zaznaczyć, że dla właścicieli urządzeń z Androidem pierwszy rok jest darmowy, więc aktywnych użytkowników może być o wiele więcej, i to z pewnością na nich najbardziej zależy Google'owi.

[solr id="komorkomania-pl-154802" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4003,appshaker-50-swietne-benji-bananas-cwicz-z-caynax-hiit-i-inne" _mphoto="appshaker-50-270x151-1727539292a.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3727[/block]

Na rynku mobilnych komunikatorów walka jest zacięta, a podobne usługi wyrastają jak grzyby po deszczu. Za przykład niech posłuży aplikacja LINE, która w ciągu zaledwie dwóch lat zyskała aż 130 milionów aktywnych użytkowników. Największym konkurentem dla Google'a jest jednak Facebook ze swoim Messengerem. Już teraz cieszy się on olbrzymią popularnością, a pamiętajmy, że społecznościowy gigant już za kilka dni ruszy ze swoją androidową nakładką Facebook Home, która jest ściśle zintegrowana z Messengerem.

W takiej sytuacji Google nie może sobie pozwolić na powolne budowanie społeczności, a obawiam się, że użytkownicy Talka (o Google+ nie wspominając) mogą nie wystarczyć. Dlatego też twórcy aplikacji WhatsApp - którzy z pewnością mają tego świadomość - są teraz w komfortowej sytuacji i mogą jeszcze mocno podbić stawkę. Obawiam się, że transakcja zakończy się kwotą wyższą niż wspomniany wyżej miliard dolarów. Szkoda tylko, że nikt nie powiedział przedstawicielom Google'a, że WhatsApp można pobrać z ich własnego sklepu zupełnie za darmo, a z App Store'a za jedyne 99 centów... ;)

Źródło: Digital Trends

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)