Sprayscape - nowa fotograficzna aplikacja Google'a, z której nie będziesz chciał korzystać

Sprayscape - nowa fotograficzna aplikacja Google'a, z której nie będziesz chciał korzystać

Sprayscape - nowa fotograficzna aplikacja Google'a, z której nie będziesz chciał korzystać
Łukasz Skałba
13.10.2016 12:23, aktualizacja: 13.10.2016 14:23

Google właśnie zaprezentował nową eksperymentalną aplikację o nazwie Sprayscape. Służy ona do tworzenia nietypowych panoram, które potem można oglądać na smartfonie lub przy pomocy googli VR.

Google Sprayscape jest jak na razie dostępne tylko i wyłącznie na urządzeniach z systemem Android. Wersja na iOS jest już jednak tworzona. Po co? Nie mam pojęcia. Aplikacja jest moim zdaniem denna i do niczego niepotrzebna.

Twór wyszukiwarkowego giganta tworzy zlepek zdjęć, umieszcza je na sferze i łączy w coś co moglibyśmy nazwać panoramą 360. Program wykorzystuje do tego żyroskop oraz procesor graficzny smartfona na którym działa. Utworzonymi przy pomocy apki efektami można się oczywiście podzielić ze znajomymi na różnych portalach społecznościowych. Obawiam się jednak, że mało kto będzie chciał się nimi chwalić.

Po włączeniu aplikacji widzimy czarną siatkę będącą wnętrzem sfery. Możemy się po niej rozglądać, a gdy dotkniemy ekranu, zapiszemy na sferze wycinek rzeczywistości w postaci owalnego (zazwyczaj niezbyt ostrego) zdjęcia.

Możemy także przytrzymać palec i w tym samym czasie się rozglądać. Wtedy będziemy “malowali zdjęciem”. Jeśli nie potraficie sobie tego wyobrazić, polecam obejrzeć wideo przygotowane przez Google’a, które zamieszczam poniżej. Redaktorzy CNET zauważyli jednak, że w tym trybie, rzadko kiedy uda nam się zarejestrować ostry obraz.

Sprayscape - a perfectly imperfect VR-ish camera

O co chodzi?

Sferyczny zlepek zdjęć najlepiej wpisywałby się w surrealistyczny lub dadaistyczny nurt w sztuce. Problem w tym, że Google wcale nie chciał, żeby jego apka była traktowana w taki sposób. Glenn Cochon z Google Creative Lab opisał Sprayscape następująco.

Jesteśmy zainteresowani odkrywaniem nowych sposobów na to, aby każdy użytkownik smartfona mógł zostać twórcą treści VR. Pozbywając się presji wykonania idealnego ujęcia, mamy nadzieję, że ludzie będą się świetnie bawić i spędzą kreatywnie czas.

Jakoś to do mnie nie przemawia… No ale w końcu to apka eksperymentalna. Możemy więc ten wybryk Google’owi podarować.

Inną aplikacją Google'a służącą do tworzenia bardziej konwencjonalnych zdjęć 360 jest Aparat Cardboard.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)