Google stworzył aplikację obsługiwaną wzrokiem

Google stworzył aplikację obsługiwaną wzrokiem

Google stworzył aplikację obsługiwaną wzrokiem
Miron Nurski
09.12.2020 16:38, aktualizacja: 09.12.2020 17:38

Aplikacja Look to Speak pomoże niepełnosprawnym.

Gdy Stephen Hawking w 1985 roku stracił bezpowrotnie głos, początkowo komunikował się korzystając ze specjalnej tablicy, sygnalizując kolejne litery ruchami brwi. Później z pomocą przyszła technologia. Intel z myślą o wybitnym naukowcu zbudował specjalną platformę bazującą na syntezatorze mowy, która początkowo była ona obsługiwana za pomocą kciuka, a od 2008 roku wykrywała ruchy policzka.

Jeszcze nie tak dawno osobom z zaburzeniami ruchowymi i mowy w podstawowej komunikacji pomóc mógł co najwyżej zaawansowany komputer, na który pozwolić mógł sobie mało kto. Dziś wystarczy dowolny smartfon z Androidem i darmowa aplikacja.

Look to Speak to aplikacja Google'a do komunikacji, którą obsługuje się wzrokiem

Eksperymentalna apka pozwala bezdotykowo wybrać predefiniowane wcześniej frazy, które następnie wypowiadane są na głos przez syntezator mowy.

Aplikacja wyświetla listę fraz w dwóch kolumnach, między którymi można się przełączać zerkając w lewo lub w prawo. Po każdym ruchu gałek ocznych lista jest zawężana o połowę, aż do momentu, w którym zostają tylko dwie frazy do wyboru. Tym sposobem do wybrania jednej z 16 fraz, wystarczą cztery ruchy gałki ocznej.

Program Look to Speak ma angielski interfejs, ale listę wszystkich fraz można edytować ręcznie. Biorąc pod uwagę, że apka wykorzystuje systemowy syntezator mowy - który Google każdemu użytkownikowi Androida udostępnia bezpłatnie - nic nie stoi na przeszkodzie, by były to zwroty polskie.

Sprawdziłem program Google'a i działa zaskakująco dobrze. Bezbłędnie interpretował moje intencje bazując wyłącznie na wzroku.

Look to Speak: Helping accessibility users communicate

Apkę Look to Speak pobierzecie bezpłatnie z Google Play. Wymagany jest Android 9 lub nowszy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)