Google Voice Search po polsku dla Androida i iOS! [relacja]
Od dawna użytkownicy telefonów opartych na platformie Android mogli korzystać z wyszukiwarki głosowej znacznie ułatwiającej pracę z urządzeniem. Niestety, na polską wersję Google Voice Search musieliśmy czekać dość długo. Wreszcie jest! Specjalnie po to, by zaprezentować polską wersję Voice Search, przyleciał z Londynu Robert Hamilton (Project Manager w Google). Co miał nam do przekazania?
Zanim przedstawiono gwóźdź programu - polską wersję Voice Search, Hamilton postanowił skoncentrować się na samym mobilnym Internecie. Według szacunków firmy Google z Internetu na urządzeniach przenośnych w samych tylko Stanach Zjednoczonych korzysta około 80 milionów ludzi. Spora liczba z nich spędza więcej czasu przed telefonem niż nad gazetą czy czasopismem.
W krajach rozwijających się większość nowych użytkowników Internetu to właśnie posiadacze urządzeń mobilnych. Specjaliści z Google'a szacują, że już w 2013 roku ilość osób korzystających z Sieci na komórkach i innych urządzeniach przenośnych znacznie przerośnie liczbę stacjonarnych userów. Stąd taki rozwój technologii mobilnych w Mountain View.
Przejdźmy jednak do szczegółów. Najszybszym sposobem dostępu do Voice Search dla użytkowników telefonów z Androidem w wersji 2.1 lub wyższej jest pasek Quick Search Box - aktywacja głosowej wyszukiwarki odbywa się przez przyciśnięcie odpowiedniej ikonki mikrofonu.
Sposobem na aktywację jest także pobranie aplikacji Voice Search i wybór języka polskiego w polu "język i klawiatura" w opcjach telefonu. Całość dostępna jest także dla posiadaczy urządzeń opartych na iOS. By skorzystać z Voice Search na urządzeniu firmy Steve'a Jobsa, wystarczy ściągnąć Google Mobile App.
Aplikacja działa bardzo sprawnie - zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Wykrywa ona mowę bez większych błędów, nawet w dość głośnych pomieszczeniach. "Stół z powyłamywanymi nogami" nie jest dla Voice Search żadnym problemem. Całość radzi sobie także z obsługą wyszukiwarki głosowej, a nawet takich miłych elementów, jak przeliczanie walut czy jednostek.
Według badań przeprowadzonych na użytkownikach Androidów posługujących się angielską wersją wyszukiwarki głosowej aż 25% wyszukiwań w Google'u pochodzi z aplikacji głosowej. Miejmy nadzieję, że w naszym kraju będzie podobnie.
Zaawansowany sposób wykrywania głosu to jednak nie tylko sposób na szybsze wprowadzanie żądanych treści w pole wyszukiwarki Google. Firma udostępnia narzędzia dla deweloperów chcących korzystać z wyszukiwania głosowego w swoich produktach, czego najlepszym przykładem jest aplikacja Home Shopping od Ocado. Miejmy nadzieję, że polscy developerzy będą korzystać z nich bardzo chętnie.
Najciekawszą informacją dla wszystkich użytkowników Androidów obsługujących Voice Search jest pewnie to, że rozpoznawanie głosu będzie działać także podczas wprowadzania wiadomości SMS. Rzecz jasna - wprowadzony tekst będzie zawierał polskie znaki - o ile je wypowiemy. Niestety, na testowanym egzemplarzu Samsunga Galaxy S możliwość ta nie była jeszcze udostępniona.
W zaprezentowanej dziś wersji Google Voice Search zdarzają się jeszcze pomyłki. Podczas testów kilkakrotnie Google wyszukiwał inną, chociaż podobnie brzmiącą frazę. Firma nie ma zamiaru kończyć prac nad rozwojem polskiej wersji głosowej wyszukiwarki. Do końca 2010 roku Voice Search dostępny będzie w 20 językach. Docelowo firma ma zamiar wprowadzić rozpoznawanie mowy dla wszystkich języków i dialektów na świecie. Ciekawe, kiedy im się to uda...