Android 11 utrudni instalowanie aplikacji spoza Sklepu Play

Android 11 utrudni instalowanie aplikacji spoza Sklepu Play

Android 11 utrudni instalowanie aplikacji spoza Sklepu Play
Patryk Korzeniecki
05.06.2020 12:13, aktualizacja: 05.06.2020 14:13

Często instalujecie aplikacje z przeglądarki? Niestety mam dla Was złe wieści.

Do tej pory instalowanie aplikacji na systemie Google'a spoza sklepu było bardzo proste. Wystarczyło ściągnąć plik z rozszerzeniem .apk, uruchomić go i ewentualnie przyznać uprawnienia do instalacji programów z zewnętrznych źródeł, po czym użytkownik kierowany był z powrotem do ekranu instalacji.

Według najnowszych wieści Google nieco skomplikuje sprawę.

Android 11 sprawi, że instalowanie plików .apk będzie mniej wygodne

Google w Anadroidzie 11 ma wprowadzić zmiany w systemie zarządzania pamięcią. Dzięki nim aplikacja może otrzymać możliwość korzystania nie z całej pamięci wewnętrznej, ale jedynie z kilku folderów na smartfonie - wszystko w imię prywatności.

Niestety taki pomysł ma też wady. Z wyjaśnień Google'a wynika, że nowy system zarządzania pamięcią sprawi, że instalowanie programów spoza Google Play nie będzie tak dogodne jak wcześniej.

Tak jak pisałem, system może poprosić o odpowiednie uprawnienie. Po jego przyznaniu Android 11 nie cofnie jednak użytkownika do poprzedniego ekranu, tylko wyrzuci bezpośrednio do ekranu głównego launchera. Wynika to z konieczności odświeżenia widoku aplikacji, z której instalowany jest plik .apk. Użytkownicy raczej nie będą zadowoleni - nikt nie lubi, kiedy przymusowo zamyka mu się przeglądarkę bez ostrzeżenia.

Tłumaczenie Google'a wydaje się wiarygodne, jednak ciekaw jestem, czy tak krok nie miał po części "zmotywowanie" użytkowników do instalowania aplikacji z Google Play.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)