Google walczy z uzależnieniem od smartfonów. Mają w tym pomóc 3 aplikacje i... koperta

Google walczy z uzależnieniem od smartfonów. Mają w tym pomóc 3 aplikacje i... koperta

Google walczy z uzależnieniem od smartfonów. Mają w tym pomóc 3 aplikacje i... koperta
Patryk Korzeniecki
22.01.2020 11:59, aktualizacja: 22.01.2020 13:06

Google zauważa, że użytkownicy zbyt długo korzystają ze swoich telefonów. Firma stworzyła 3 aplikacje, które mają pomóc im ograniczyć czas spędzany przed ekranem. Do działania jednej z nich wymagana jest... specjalna koperta.

Google zdaje się dbać użytkownika telefonu z Androidem, zwłaszcza w kwestii "cyfrowej równowagi". Pisałem już o funkcji Minimalnego telefonu, która ma ograniczyć wpływ rozpraszających uwagę aplikacji na użytkownika.

Kolejnymi wynikami ich starań są 3 aplikacje, które mają uświadomić użytkownika, ile korzysta ze smartfona i wspomóc go w ten sposób w jego "cyfrowym detoksie". Zacznę od najdziwniejszego pomysłu.

Envelope zamieni Pixela w zwykłą komórkę

Envelope to jedna z najbardziej specyficznych form odcięcia się smartfona jakie widziałem. Za tą ideą stoi studio projektowe Special Projects, które przygotowało dla Google'a opisywany pomysł.

Z tego składamy Envelope
Z tego składamy Envelope© specialprojects.studio

Envelope to projekt specjalnej papierowej nakładki na telefon, czegoś w rodzaju koperty. Po włożeniu do niej Pixela 3a z odpaloną specjalną aplikacją dostajemy urządzenie, w którym nie działa praktycznie nic oprócz dzwonienia czy fotografowania lub wideofilmowania. Brzmi bez sensu? Może trochę, ale według firmy Special Projects ma to swój cel.

Envelope - temporarily transform your phone into a simpler, calmer device

Zdaniem twórców takie rozwiązanie zamienia telefon w proste i "spokojne" urządzenie bez miliona rozpraszających opcji. Dzięki temu użytkownik może odpocząć od cyfrowego świata. Ludzie są dziś "przebodźcowani" z powodu nadmiaru docierających do nich informacji. Envelope ma być lekiem na tę przypadłość.

Muszę przyznać, że jako miłośnik nieszablonowych rozwiązań jestem nią zachwycony - widok animowanego światła przebijającego się przez papierową obudowę mnie zwyczajnie ujął.

Obraz
© specialprojects.studio

Zdaję sobie sprawę, że to rozwiązanie totalnie niepraktyczne - papier jest nietrwały, poza tym trzeba wydrukować i samemu złożyć "kopertę" - ale sam bym chętnie pobawił się Envelope tylko po to, żeby zobaczyć ten efekt. Ma ktoś do pożyczenia Pixela 3a?

Activity Bubbles to pomysłowy licznik odblokowań

Activity Bubbles to specjalna, animowana tapeta na telefon z Androidem. Bardzo pomysłowa zresztą. Jak działa?

Activity Bubbles
Activity Bubbles© Google Play

Na czarnym pulpicie zbierają się szare bąbelki. Każde odblokowanie generuje kolejny bąbelek. Z czasem gromadzi się ich coraz więcej. Dzięki aplikacji użytkownik zyskuje wizualny wskaźnik tego, jak często używa telefonu.

Jeśli po całym dniu Twój pulpit jest zawalony bąbelkami - może czas ograniczyć czas przed telefonem?

Screen Stopwatch pokaże, ile czasu korzystasz z telefonu

Screen Stopwatch ma podobną zasadę działania do Activity Bubbles. Animowana tapeta pulpitu nie zlicza jednak kolejnych odblokowań telefonu, tylko czas, w którym użytkownik używa smartfona.

Screen Stopwatch
Screen Stopwatch© Google Play

Przyznam, że ten pomysł bardziej do mnie trafia niż Activity Bubbles. Na pewno jest to bardziej miarodajny wskaźnik.

O ile Envelope brzmi jak pomysł nieco przekombinowany (mimo że ładny), to animowane tapety mierzące czas spędzany na telefonie brzmią całkiem sensownie. Po odblokowaniu telefonu od razu rzuca się w oczy licznik odblokowań lub miernik czasu spędzonego przed ekranem smartfona. Użytkownik może wtedy stwierdzić, że wystarczy siedzenia przed ekranem i wyjść na spacer lub zająć się np. czytaniem książek.

A jakie jest Wasze zdanie? Myślicie, że takie pomysły mogą rzeczywiście pomóc w walce z cyfrowym uzależnieniem, czy że jest to niepotrzebne kombinowanie, które i tak nic nie zmieni? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)