Google Wallet wchłania Google Checkout

Żywot usługi Google Checkout dobiegł końca. Oczywiście nie została ona kompletnie usunięta, a jedynie wchłonął ją bardziej przyszłościowy projekt, czyli Google Wallet.

Google Wallet | fot. androidandme.com
Google Wallet | fot. androidandme.com
Michał Brzeziński

Checkout służył do wszelkich płatności w Internecie. Tak jak większość tego typu usług najbardziej rozpowszechniony był oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Polacy mogą go głównie znać z płatności w Android Markecie.

Powstał ponad 5 lat temu, a w międzyczasie został oficjalnie zabroniony na eBayu, a także znienawidzony przez PayPala (należącego do wspomnianego serwisu aukcyjnego). Powodem tego były m.in. negocjacje pomiędzy PayPalem i Google'em zakończone podkupieniem prominentnych pracowników przez giganta z Mountain View.

Usługa Wallet nie może się pochwalić tak długą tradycją - powstała w czerwcu tego roku, ku zaskoczeniu wielu osób. Wszyscy wiedzieli, że nadchodzą długo oczekiwane płatności zbliżeniowe, ale jednocześnie stawiali na zaimplementowanie ich w istniejącym już projekcie. Google postanowił inaczej i to właśnie Wallet miał rozwijać technologię NFC (Near Field Communication). Z drugiej strony być może chodziło wyłącznie o kilkumiesięczną fazę testów w zupełnej izolacji od wyrobionej renomy Checkouta.

Na szczęście w końcu postanowiono ujednolicić ofertę i połączyć obydwie usługi w Google Wallet. Z pewnością oszczędzi to wielu nieporozumień i wielu osobom ułatwi korzystanie z dobrodziejstw płatności mobilnych.

Od tej pory przy próbie płatności za pomocą Google Checkout zostaniemy przekierowani i poproszeni o przeniesienie danych do nowego projektu, podobnie będzie podczas logowania do wirtualnego portfela. Oczywiście wszystko odbywa się automatycznie i użytkownik praktycznie nowe konto ma podane na tacy. Google dobrze odrobił pracę domową.

Niestety, Polska ciągle traktowana jest po macoszemu i na pełne korzystanie z możliwości nowego systemu będziemy musieli poczekać. Z chęcią zobaczyłbym chociażby ułatwione płatności w Android Markecie, który mógłby wtedy liczyć na większe zyski. Nie wspominając nawet o płatnościach NFC, które pomimo coraz lepszej kondycji na polskim rynku na pewno nie szybko będą przeprowadzane za pomocą konta Google.

Po więcej informacji na temat przenosin konta i połączenia usług zapraszam do FAQ.

Źródło: PocketnowAndroidAndMe

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)