Google wariuje, usuwa konta deweloperskie

fot. wired.com
fot. wired.com
Krystian Bezdzietny

11.09.2011 17:14, aktual.: 11.09.2011 19:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydawać by się mogło, że kto jak kto, ale firma Google jest bardzo "tolerancyjna", zwłaszcza względem systemu Android i platformy Android Market (każdy wie, jak tutaj wyglądają sprawy). Jednak ostatnio koncern z Mountain View przechodzi samego siebie, a media na ten temat milczą. Wielu deweloperów skarży się, że ich konta bezpodstawnie są usuwane, a sam Google nie raczy tłumaczyć dlaczego.

Za przykład weźmy Moonbeam Development - kilku deweloperów tworzących aplikacje dla Androida niemal od samego początku Marketu. W ich dorobku leżą takie pozycje jak "Useless Facts", "Easy Filter SMS Call filter, "Easy Locator", "Battery Saver", "Dumb Laws", "Prayer", "Misplaced" i 60 innych tytułów. Nagle ni stąd ni zowąd na skrzynkę mailową deweloperów przychodzi mail o następującej treści:

Witaj,

Twoje konto deweloperskie w Android Markecie zostało zawieszone z powodu naruszenia polityki i umów deweloperskich.

W związku z zaistniałą sytuacją, twoje konto dewelopera zostało zamknięte, a aplikacje usunięte. Proszę zauważyć, że zawieszenie konta dewelopera wpływa na wszystkie rejestracje w Markecie. Proszę nie rejestrować nowego konta deweloperskiego. Skontaktujemy się z tobą, gdy twoje konto zostanie przywrócone.

The Android Market Team.

Ale zaraz, o co chodzi? Chłopaki z Moonbeam Development zapewniają, że nie naruszyli żadnych regulaminów Marketu. Działają w tej platformie od trzech lat i jeszcze nigdy żadne upomnienie ze strony Google'a się nie pojawiło:

Nie podano żadnego powodu, przyczyny czy ostrzeżenia, nic!

Grupa została pozbawiona praw do umieszczania aplikacji w Markecie, ich karta deweloperska została usunięta, wszystkie statystyki gromadzone przez 3 lata przepadły. Moonbeam Develompent mogła pochwalić się pięcioma milionami pobrań. Byli jedną z pierwszych grup zaproszonych do programu Google AFMA czy Google App Inventor. Dziś "nie istnieją".

Żadna z naszych aplikacji nie zawierała chronionego prawem materiału, podejrzanego kodu czy spamu.

Mimo że pisaliśmy niezliczoną ilość maili oraz wykonaliśmy mnóstwo telefonów (do głównego wsparcia Marketu) w sprawie naszego zawieszenia, nie otrzymaliśmy od Google'a żadnej odpowiedzi i nie łudzimy się, że kiedykolwiek otrzymamy.

Co teraz? Deweloperzy się nie zrażają. Mimo że Google postawił na nich krzyżyk, ci nie planują spocząć na laurach z ponad 70 aplikacjami, które cieszyły się ogromnym powodzeniem w Markecie. "Są alternatywy! Amazon, GetJar, Handster, Vodaphone, AndroidPit i wiele innych rynków, gdzie można rozprowadzać aplikacje."

Można by powiedzieć "cóż, zdarza się", jednak nie w tym przypadku. W oficjalnym oświadczeniu Moonbeam Development podano linki do innych artykułów w Sieci, gdzie opisywane są przypadki tajemniczych usunięć deweloperskich kont Google. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich:

Po szybkim przejrzeniu podlinkowanych wyżej artykułów zauważyłem, że "The Android Market Team" wysyła deweloperom maile o takiej samej treści. Podejrzewam, że tego rodzaju przypadków jest znacznie więcej. Ale dlaczego tak się dzieje? Można jeszcze zrozumieć, gdyby koncern usunął konto jakiegoś domorosłego dewelopera, którego aplikacja była wyjątkowo niepełnosprawna, a ten upierał się o jej doskonałości. Jednak tutaj mamy przypadki ludzi, którzy stoją za bardzo popularnymi aplikacjami. Nigdy wcześniej nie otrzymali żadnych ostrzeżeń od Google'a, żadnych upomnień czy uwag dotyczących aplikacji. Przez trzy lata trwała idylla aż w końcu trafiła kosa na kamień.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)