Google zawiesza współpracę z Huaweiem. Chińczycy tracą licencję na Androida

Google zawiesza współpracę z Huaweiem. Chińczycy tracą licencję na Androida

Google zawiesza współpracę z Huaweiem. Chińczycy tracą licencję na Androida
Miron Nurski
19.05.2019 22:46, aktualizacja: 29.06.2019 13:00

Huawei w ostatnich miesiącach musiał stawić czoła wielu trudnościom, ale teraz Amerykanie zadali mu naprawdę potężny cios. Współpraca Google'a i Huaweia zostaje zawieszona.

Aktualizacja

[b][url=https://komorkomania.pl/37484,trump-zdejmuje-bana-z-huaweia-chinczycy-wciaz-beda-mogli-wspolpracowac-z-amerykanskimi-firmami]Donald Trump postanowił zdjąć bana nałożonego na Huaweia[/url].[/b]

Przed kilkoma dniami Donald Trump wpisał Huaweia na czarną listę, w efekcie czego amerykańskie firmy otrzymały zakaz współpracy z Huaweiem w dotychczasowym wymiarze. Do nowych przepisów dostosować się musi także Google.

Google odbiera Huaweiowi androidową licencję na własne aplikacje i usługi

O całej sprawie jako pierwsza poinformowała agencja Reuters, powołując się na własne źródła.

Z ujawnionych informacji wynika, że Huawei stracił właśnie licencję na takie usługi i apki na Androida jak Google Play, Gmail, YouTube czy Chrome. Jeśli informacje się potwierdzą, przyszłe smartfony będą musiały być sprzedawane bez dostępu do rozwiązań Google'a.

Huaweiowi zostaje AOSP

Zawieszenie współpracy nie oznacza, że Chińczycy stracili dostęp do Androida samego w sobie. Ten rozwijany jest jako otwarte oprogramowanie w ramach projektu Android Open Source Project. Z systemu może korzystać każdy, bez żadnych ograniczeń.

Umowa handlowa z Google'em obejmuje wyłącznie jego usługi i aplikacje. Na nieszczęście Huaweia te są jednak największą siłą Androida. Bo jak zachęcić klientów do kupna telefonu bez Sklepu Pay, Gmaila, YouTube'a, Chrome'a czy Map? Nawet jeśli z części usług będzie się dało korzystać za pośrednictwem przeglądarki.

Huawei jest w poważnych tarapatach

Przedstawiciele Huaweia niejednokrotnie przekonywali, że mają plan awaryjny w postaci autorskiego systemu operacyjnego. Od jakiegoś czasu firma rozwija także własny sklep z aplikacjami AppGallery, więc - teoretycznie - nawet bez Google Play klienci mogliby pobierać wiele popularnych gier i aplikacji.

Problem jednak w tym, że to wszystko może nie mieć znaczenia w sytuacji, gdy sprzedawane telefony i tak będą odcięte od cennych dla klientów aplikacji Google'a.

Google zapewnia, że zmiana nie wpłynie znacząco na obecnych użytkowników

Otrzymaliśmy od Google'a wczesny komentarz w tej sprawie (znajdziecie go wyżej). Firma przekonuje, że już obecne na rynku smartfony nie stracą dostępu do usług Google'a. Podobne zapewnienia padają z ust przedstawicieli Huaweia.

Chińczycy - zgodne z oczekiwaniami - zapowiadają rozwój własnego ekosystemu bazującego na AOSP.

Aktualizacja

Otrzymaliśmy od Huaweia i Google'a oświadczenia w tej sprawie. Znajdziecie je poniżej.

Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży. Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie.Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata.
Stosujemy się do nakazu i analizujemy jego konsekwencje. Jeśli chodzi o użytkowników naszych usług, to Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei.
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)