GoTenna to gadżet, dzięki któremu twój smartfon połączy się z innym smartfonem nawet w miejscu, w którym w ogóle nie ma zasięgu

Walkie-talkie
Walkie-talkie
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Konrad Błaszak

04.03.2016 10:28, aktual.: 04.03.2016 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kto nigdy nie bawił się walkie-talkie? Pewnie większość chociaż raz miała styczność z krótkofalówkami i zdaje sobie sprawę, że czasem są one dużo lepsze niż telefony. GoTenna to akcesorium, które smartfona zamienia właśnie w taki gadżet.

Wyjeżdżasz czasem w dzicz?

Jeśli czytacie regularnie moje teksty, to wiecie, że jestem harcerzem i regularnie zdarza mi się wyjeżdżać na różne biwaki czy obozy. Zawsze zabieram ze sobą kilka telefonów oraz co najmniej dwie karty SIM różnych operatorów, więc jestem przygotowany na niemal każdą sytuację. Niestety tylko niemal.

Często na takich wyjazdach można znaleźć miejsce, gdzie żadna z sieci nie ma zasięgu i nawet 15 telefonów by nie pomogło. Wtedy nie pozostaje nic innego jak szukanie punktu, z którego będzie można zadzwonić do innych lub chociaż napisać im wiadomość. Czasem bywa to bardzo irytujące i chociaż znajomi nie są daleko to i tak nie można się z nimi skontaktować. Rozwiązaniem może być...

goTenna, która zamienia smartfona w walkie-talkie

Zasadę działania tego gadżetu świetnie wyjaśnia film promocyjny:

We wstępie napisałem, że pewnie każdy z was bawił się kiedyś krótkofalówką. Ja używałem takich sprzętów wielokrotnie, właśnie na wyjazdach harcerskich i często sprawdzały się one dużo lepiej niż telefon.

Anteny goTenna zamieniają smartfona w krótkofalówkę, przez którą nie można jednak... rozmawiać

Możliwe jest jedynie wysyłanie wiadomości tekstowych lub udostępnianie swojej lokalizacji za pomocą specjalnej aplikacji.

Łączy się on z telefonem za pomocą Bluetootha, więc wystarczy przypiąć go do plecaka oraz wysunąć antenę. Jego zasięg to nawet 6,4 kilometra na otwartym terenie oraz 1,6 km w mieście. Do przesyłania wiadomości wykorzystywana jest częstotliwość 151-154 MHz. Ten gadżet jest również kompatybilny ze wszystkimi radiami pracującymi w standardzie 2W VHF. Poza tym jest odporny na wodę i kurz.

goTenna
goTenna© goTenna

Dla wielu najistotniejszą informacją będzie to, że rozmowy są szyfrowane i w pełnie bezpiecznie. Połączyć można się oczywiście z jednym użytkownikiem, ale można rozmawiać również z wieloma osobami. Jeśli będziecie potrzebować pomocy, a żaden z waszych znajomych nie będzie w zasięgu, można skorzystać z funkcji "Krzyk", które wysyła wiadomości do wszystkich ludzi, którzy mogą ją odebrać. Twórcy zapewniają, że oprócz leśnej głuszy, goTenna sprawdzi się świetnie również w zatłoczonych miejscach, gdzie przez dużą liczbę osób nie można połączyć się z siecią komórkową. Zapisać w pamięci można do 100 wiadomości, a bateria w trybie czuwania ma wystarczyć na ponad 24 godziny działania.

To nie gadżet do używania na co dzień, ale ostateczność, gdy już nie masz innego wyjścia

Takimi słowami w rozmowie ze redaktorami strony TechCrunch podsumowała ten gadżet Daniela Perdomo, czyli CEO firmy goTenna.

goTenna
goTenna© goTenna

goTenna na rynku zadebiutowała już jakiś czas temu, ale teraz ten projekt dostał potężne wsparcie inwestorów (7,5 mln dolarów) oraz nawiązał współpracę z siecią sklepów REI, która sprzedaje sprzęty biwakowe i do wędrówek po lasach czy górach.

Cena tego gadżetu to 199 dolarów (790 złotych), ale w kompletnie dostaje się dwie anteny. Niestety na razie nie można zamówić go do Polski...

Źródło: goTenna, TechCrunch via NeoWin

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)