Nowe GPU Imagination może prześcignąć konkurencję

Nowe GPU Imagination może prześcignąć konkurencję

Panchenko Vladimir / Shutterstock.com
Panchenko Vladimir / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
03.12.2019 17:20, aktualizacja: 03.12.2019 18:21

Imagination wprowadza nową generację GPU, które ma zaoferować ogromną wydajność i energooszczędność.

Qualcomm Adreno to seria układów graficznych, który zajmuje największą część rynku. Po piętach depczą mu ARM i Apple. Przypomnieć o sobie postanowiło także Imagination, które zapowiedziało właśnie 10. generację swojego GPU. Ma ono szansę zawojować nie tylko smartfony, ale także większe urządzenia, takie jak Chromebooki.

Seria A grafiki Imagination ma zaoferować znaczący wzrost wydajności

Nowe GPU mają zaoferować dużo wyższą wydajność
Nowe GPU mają zaoferować dużo wyższą wydajność© materiały prasowe

Nowe układy Imagination mają mieć tak dobrą architekturę, że zaoferują odczuwalny wzrost wydajności przy użyciu tych samych zegarów i procesu litograficznego.

Firma deklaruje nawet 2,5-krotny wzrost wydajności i 8-krotne przyspieszenie operacji opartych o sztuczną inteligencję, jednocześnie zużywając 60 proc. mniej energii niż obecne rozwiązania PowerVR.

Nowy mechanizm kompresji zadba o energooszczędność

Budowa układów serii A
Budowa układów serii A© materiały prasowe

Seria A Imagination będzie oparta na technologii HyperLane. Ma ona usprawnić wielozadaniowość poprzez podzielenie GPU na bloki i przesyłanie do tych bloków kilku zadań na raz. Dotyczy to nie tylko tradycyjnych operacji, ale również tych opartych o sztuczną inteligencję.

Technologia HyperLane
Technologia HyperLane© materiały prasowe

Transfer danych w procesorze graficznym zużywa sporo energii. Im mniej danych jest przesyłanych, tym bardziej energooszczędny układ. Wobec tego producenci stosują mechanizm kompresji do przesyłania dużych bloków danych.

Imagination używa kompresji PVRIC4,1 w celu zmniejszenia ilości transmitowanych informacji. W większości przypadków jest ona bezstratna (z drobnymi wyjątkami). Z dobrych wieści - firma gwarantuje wskaźnik kompresji na poziomie 50 proc. niezależnie od danych. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na energooszczędność nowych układów.

Imagination Seria A: kiedy premiera?

Przyszłe układy mają zaoferować obsługę śledzenia promieni
Przyszłe układy mają zaoferować obsługę śledzenia promieni© materiały prasowe

Seria A jest właśnie licencjonowana na kilku rynkach. Jak informuje Android Authority, pierwsze procesory powinny się pojawić w 2020. W tym samym roku ma być pokazany następca, seria B. Producent zapowiada, że zaoferuje 30 proc. wzrost wydajności i sprzętową obsługę śledzenia promieni.

Konkurencja działa na korzyść konsumenta. Jeśli układ będzie tak dobry jak obiecuje firma, to możemy liczyć na wysyp dobrych układów z grafiką Imagination i wynikającą z tego mobilizację innych producentów. Zainteresowała mnie obsługa technologii śledzenia promieni - ciekaw jestem, czy oprócz gier zostanie wykorzystana w inny sposób.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)