94% - szlifowanie języka obcego przez zabawę w skojarzenia

94% - szlifowanie języka obcego przez zabawę w skojarzenia27.03.2015 13:00
94% - szlifowanie języka obcego przez zabawę w skojarzenia
Marek Pruski

Łamigłówki pisane międzynarodowym językiem cieszą się ogromną popularnością na świecie. Jedną z takich gier jest właśnie szybko zdobywający popularność tytuł 94%

94% to gra, w której musimy zgadywać hasła, które kojarzą nam się z przedstawioną frazą lub z obrazkiem. Pod planszami z liczbą procentów ukryte są prawidłowe nazwy przedmiotów, czynności czy przymiotników. Takich haseł jest kilka, troszeczkę wygląda to jak Familiada. Tutaj jednak chodzi o to by, dobić do tytułowych 94% i zdobyć gwiazdkę.

Gwiazdka otwiera nam drogę do kolejnego poziomu. W każdym z nich znajdziemy 2 zagadnienia i 1 obrazek, więc w sumie zdobyć możemy 3 gwiazdki. Zauważyłem, że na każdym urządzeniu hasła poukładane są w innej kolejności – tak, aby nie pokrywały się ze sobą… W zgadywaniu może pomóc nam szereg podpowiedzi, za które zapłacimy monetami.

Monety zdobywamy w trakcie gry, codziennie po włączeniu aplikacji dostać można 10 monet, za 1 gwiazdkę dostaje się kolejne, za 3 gwiazdki w 1 poziomie kolejne itp. Kupowane podpowiedzi to tak naprawdę możliwość zobaczenia pierwszej litery, liczby liter, z których składa się wyraz oraz tabelki z wymieszanymi literkami. Później za dodatkowe monety można zobaczyć jedną literę lub usunąć kilka z tabelki u dołu.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/7]

Gra jest dowodem na to, że angielski nie jest barierą językową nie do przebicia. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że produkcja jest napisana i stworzona z myślą o osobach, dla których jest to język obcy. Nasze ”W” zostanie zmienione na „V”, „KS” na „X” niektóre słowa są stosowane zamiennie, a nawet jeśli zrobimy w nich drobną literówkę – wszystko sprostuje się automatycznie.

Na próżno szukać tutaj naszego ojczystego języka, chociaż jak dla mnie, brak polskiego w portfolio języków to zaleta, a nie wada. Taka gra po polsku nie wnosiłaby nic, oprócz testu skojarzeń. W wersji angielskiej trzeba najpierw skojarzyć, a później wpisać, przez co można nauczyć się wielu nowych pożytecznych słówek. Sam korzystałem ze słownika kilka dobrych razy grając w tę grę, jednak wiele z wpisanych wyrazów zapamiętałem, bo skojarzenie ze słowem czy obrazkiem naprawdę zapadło mi w pamięć.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/4]

Ze strony technicznej gra jest bardzo prosto i schludnie wykonana. Nie ma przesadnych efektów graficznych ani animacyjnych, wszystko jest minimalistycznie piękne. Liczba poziomów również nie pozostawia wiele do życzenia. Pytania i odpowiedzi zapisane są prostym językiem i osoby mi znajome, które język angielski znają nieco gorzej, czasem w kojarzeniu radzą sobie lepiej ode mnie.

Jak możecie się sami przekonać – język obcy w tego typu grach to nie wada, a często nawet zaleta. Szlifowanie angielskiego poprzez zabawę to dla mnie - wielbiciela języków obcych - bardzo fajna sprawa, a przekonują się o tym również moi znajomi. Wam również polecam 94% jako ciekawą grę z walorem edukacyjnym. Instalujcie i dzielcie się wrażeniami w komentarzach.

PLUSY:

[plus] Prosta schludna oprawa

[plus] Walor edukacyjny

[plus] Prosty język

[plus] Poprawa drobnych błędów

[plus] Całkiem sporo poziomów

Minusy:

[minus] Wersja angielska tylko dla Zielonych

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)