Graphic RAM w LG G2 to fajne rozwiązanie poprawiające czas pracy baterii
Przyciski funkcyjne na tylnym panelu, studyjnej jakości dźwięk czy aparat z optyczną stabilizacją obrazu to świetne rozwiązania wprowadzone w nowym flagowcu LG. Mnie najbardziej spodobał się jednak pomysł, aby wykorzystać tzw. Graphic RAM, który może pomóc w wydłużeniu czasu pracy baterii LG G2.
12.08.2013 | aktual.: 12.08.2013 12:20
LG opracowuje coraz więcej ciekawych rozwiązań, które służą wydłużeniu czasu pracy na jednym ładowaniu. Gdy ostatnio opisywałem sposoby na poprawę wydajności pracy smartfonowych ogniw, wspominałem m.in. o ogniwach SIO+ z wykonanymi z krzemu anodami oraz specjalnym trybie zarządzania czterordzeniowym układem Snapdragon S4 Pro, który dostępny jest w modelu Swift G. LG przygotowując nowego flagowca, zadbało o baterię. LG G2 wyposażony jest bowiem nie tylko w spore ogniwo, ale również specjalną pamięć Graphic RAM, której warto przyjrzeć się bliżej.
Jak donosi serwis AnandTech, rozwiązanie to opiera się na technologii Panel Self Refresh. Umożliwia ona znaczne obniżenie poboru mocy układu podczas wyświetlania statycznego obrazu na ekranie smartfona, bez negatywnego wpływu na jego jakość. W przypadku paneli o odświeżaniu na poziomie 60 Hz kontrolery wyświetlacza muszą przesyłać obraz 60 razy na sekundę bez względu na to, czy jest on zmienny czy nie. O ile w pierwszym przypadku jest to pożądane, o tyle gdy treści na ekranie nie zmieniają się, GPU i inne składowe układu odpowiedzialne za wyświetlanie obrazu niepotrzebnie pracują. Panel Self Refresh ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
[solr id="komorkomania-pl-181693" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3196,europejska-cena-lg-g2-ujawniona-wariant-koreanski-ze-slotem-na-karty-microsd-i-wymienna-bateria-wideo" _mphoto="lg-g2-181693-270x151-7380ba0d349.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4225[/block]
Możliwe jest to dzięki dodaniu dedykowanej pamięci podręcznej do panelu wyświetlacza (jak wyliczyli redaktorzy AnandTech, około 8 MB w LG G2), w której "magazynowane" są treści do wyświetlenia. Odświeżaniem zajmuje się specjalny cache, a układ graficzny możne pracować na niższych obrotach - sprawdzana jest tylko zgodność obrazu w pamięci podręcznej wyświetlacza z tym, który ma być wyświetlony w ciągu kolejnych odstępów czasu (milisekundy).
Przedstawiciele firmy podczas prezentacji wspomnieli, że rozwiązanie to może wydłużyć czas pracy nawet o 10%. Raczej nie ma co liczyć na taki wynik, jeśli intensywnie korzysta się ze smartfona. Jeśli natomiast ktoś ogranicza się do podstawowych czynności, takich jak przeglądanie stron, wysyłanie maili czy sprawdzanie Facebooka, działanie Graphic RAM powinno być odczuwalne. Czy tak będzie w rzeczywistości, pokażą zapewne pierwsze testy urządzenia.
Jakkolwiek by patrzeć, LG należą się słowa uznania za kolejne interesujące rozwiązanie mające na celu wydłużenie czasu pracy baterii. Tym bardziej, że nie ogranicza się ono do zainstalowania większej baterii czy wyłączania modułów łączności.
Źródło: Anand Tech