Grip UI - kontroluj smartfona, ściskając go [wideo]

Grip UI - kontroluj smartfona, ściskając go [wideo]

grip ui
grip ui
Adam Bialic
03.10.2012 15:30, aktualizacja: 03.10.2012 17:30

Rosnąca popularność wielkich smartfonów - mimo wielu ich zalet - niesie ze sobą jeden znaczący problem. Coraz trudniej korzysta się z nich tylko przy użyciu jednej ręki. Japoński operator NTT DoCoMo i Panasonic postanowili opracować rozwiązanie tego problemu.

Zaprezentowana właśnie na japońskich targach CEATEC 2012 zmodyfikowana wersja smartfona Eluga V ma na brzegach kilkustopniowe czujniki nacisku. Wykonując odpowiednie gesty-uściski, można kontrolować proste funkcje smartfona, takie jak odblokowanie ekranu, włączenie przeglądarki czy obsługa galerii.

Jak komentują redaktorzy The Verge, rozwiązanie jest jeszcze niedopracowane, kuleje zwłaszcza czas reakcji. Jednak trzeba przyznać, że to dość ciekawy sposób kontroli urządzenia i jeśli uda się go udoskonalić, może być użyteczny.

[solr id="komorkomania-pl-111558" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/6822,eluga-live-tablet-wedlug-panasonic-wideo" _mphoto="eluga4-111558-252x168-2d297eaa84.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2755[/block]

Nokia już w zeszłym roku prezentowała swój Kinetic Device, który kontrolowany był przez wyginanie. Sam nie miałem możliwości go przetestować, ale Janek obecny na zeszłorocznym Nokia World miał go chwilę w dłoniach i wypowiada się na ten temat dość pozytywnie. Jeszcze wcześniej nad problemem pochyliła się firma Synaptics i w 2010 roku stworzyła urządzenie Fuse. Cała tylna klapka i elementy krawędzi działają w nim jako touchpad, interfejs przystosowany jest do kontroli za pomocą ruchów. Jak prezentuje się twór Synaptics, możecie zobaczyć na filmiku poniżej:

Synaptics Fuse Mobile Phone Concept

Ciekawe, kiedy tego typu projekty wejdą do powszechnego użycia… Niestety, raczej nieprędko. DoCoMo już teraz zapowiedziało, że nie widzi takiej możliwości w najbliższym czasie.

Pomysł, jak widać, nie jest nowy, ale to chyba nie dziwi. To między innymi wygodna obsługa ekranu dotykowego dała sukces iPhone’owi, więc jeśli ułatwianie korzystania z urządzenia jest dla klientów tak ważne, to naturalne jest, że producenci starają się rozwijać taką technologię.

[solr id="komorkomania-pl-33805" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/17785,kontroler-wii-najlepsze-akcesorium-dla-androidow-wideo" _mphoto="wii-girl2-150x150-e0109dd0bbfe5f.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2756[/block]

Jakie pytania się nasuwają? Przede wszystkim zastanawiam się, dlaczego mimo tak długiego czasu od podjęcia pierwszych prób nie ma realnych prób modyfikacji urządzeń. Może to jest właśnie ta kolejna droga dla rozwoju smartfonów – do tej pory skupiano się na rozwoju ekranów, podzespołów, teraz na działaniu sprzętu na baterii. Czy kiedy ten ostatni problem zostanie rozwiązany, możemy spodziewać się nowych sposobów kontroli interfejsu?

Poniżej znajdziecie hands-on zmodyfikowanej Elugi V wykonany przez Engadget:

Źródło: The Verge • Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)