GTA 3 – recenzja [Xperia Play]

GTA 3 – recenzja [Xperia Play]

GTA 3 – recenzja [Xperia Play]
Zbyszek Kowal
18.12.2011 17:21, aktualizacja: 18.12.2011 18:21

Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej największej  tegorocznej premierze na rynku gier mobilnych. Od kilku dni fantastyczne dzieło programistów z Rockstar jest dostępne w Android Market. Czy dziesięcioletnia gra jest wstanie ponownie zauroczyć graczy? Jak sprawuje się gamepad Xperii Play w GTA 3?

Zanim przejdziemy do samej gry, warto napisać kilka słów o jej premierze ponad 10 lat temu. Seria GTA była bardzo ciekawie rozwijającym się projektem, dopóki nie przeszła wizualnej metamorfozy w części trzeciej.

Porzucenie widoku z lotu ptaka na rzecz pełnego 3D było wówczas krokiem bardzo odważnym i przełomowym. Każdemu kto oglądał filmiki oraz screenshoty z GTA III na PlayStation 2 opadała szczęka na podłogę.

Powrót do przeszłości z telefonem w ręku

Nie będę chyba zbyt oryginalny, jeżeli powiem, że to właśnie wtedy zapoczątkowano nowy gatunek gier, który do dzisiaj znalazł wielu naśladowców. Oprócz kolejnych gier z serii GTA pojawiały się inne bardzo podobne produkcje. Również na rynku mobilnym próbowano kopiować pomysły Kanadyjczyków. Nikt jednak nie jest wstanie pokonać Rockstara.

Obraz

Dlatego też pojawienie się specjalnej edycji na urządzenia mobilne jest również wydarzeniem przełomowym dla iOS lub Androida. Skoro można grać w takie gry jak GTA 3 na Xperii Play, to w co będzie można zagrać na smartfonach za rok lub dwa? Przyszłość rysuje się bardzo obiecująco.

Wracając jednak do odsłony mobilnej, w zasadzie wystarczyłoby napisać, że gra na Androidzie wygląda i sprawuje się tak samo dobrze jak dziesięć lat temu na PlayStation 2. Byłoby to jednak zbyt wielkim uproszczeniem, zatem postaram się co nieco przybliżyć Wam całą rozgrywkę na Xperii Play.

Fabularnie gra nie różni się niczym od swojego konsolowego pierwowzoru, chociaż nie dam uciąć sobie ręki że gdzieś w późniejszych misjach nie wprowadzono drobnych zmian. Nie mniej jednak swoje pierwsze misje otrzymujemy od Lugiego Goterelliego, właściciela klubu nocnego w Liberty City.

Obraz

Podobnie jak to miało miejsce dziesięć lat temu, tak i teraz nasz bohater - Claude Speed – nie odzywa się nic. Przyjmujemy zadania od kolejnych bossów mafijnego światka i skrupulatnie je wykonujemy otrzymując za to sowitą zapłatę. Pieniądze, sława i dobre kontakty są nam bowiem potrzebne do zemsty na byłej dziewczynie, Catalinie, przez którą o mały włos nie wylądowaliśmy w więzieniu.

To naprawdę oryginalne GTA 3 na telefonie!

Jak to w serii GTA bywa, jeździmy po całym mieście załatwiając mniejsze lub większe sprawy, oglądając co jakiś czas ciekawe cut scenki z głównymi bohaterami w tle. Podczas przejażdżek z punktu A do punktu B możemy słuchać stacji radiowych, które nie straciły nic na swoim uroku.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie przestać podążać głównym wątkiem fabularnym. Można bawić się w kradzież nowych samochodów, rozjeżdżać ludzi lub skakać na porozmieszczanych po całym mieście rampach. Moim ulubionym zajęciem było testowanie pukawek na mieszkańcach Liberty City, a później sprawdzanie jak długo uda mi się przetrwać policyjną obławę.

Obraz

Jeżeli chodzi o sterowanie to należy rozróżnić dwie sprawy. Użytkownicy Androidów lub urządzeń z iOS na ekranie telefonu mają aż 12 aktywnych ikonek które służą im do obsługi gry. Trzeba przyznać, że w ferworze walki ikony mogą się mylić, przez co komfort grania nie należy do najprzyjemniejszych.

Natomiast szczęśliwcy którzy mają Xperię Play, mogą zupełnie o tym zapomnieć. W zasadzie można powiedzieć, że cała funkcjonalność pada do PlayStation 2 została przeniesiona na gamepada Xperii Play. Bumpery odpowiadają za gaz oraz hamulec gdy prowadzimy pojazd. Na krzyżaku mamy sterowanie postacią, a jedna z dotykowych gałek pozwala nam się rozglądać po okolicy.

Fantastyczne sterowanie na Xperii Play

Na przyciskach funkcyjnych, mamy wsiadanie do samochodu lub używanie broni. Dzięki czemu cała obsługa odbywa się poza ekranem gry.  My natomiast możemy cieszyć się czystym widokiem akcji na ekranie telefonu. Takiego ułatwienia mogą pozazdrościć nawet użytkownicy iPhone’a 4S.

Obraz

Wspomniałem o najnowszym telefonie Apple’a nie bez kozery. Miałem przyjemność widzieć GTA 3 również na iPhonie 4S. Graficznie nie różnić się zbytnio od odsłony androidowej. Gdzieniegdzie były nieco ostrzejsze kolory, ale w ostatecznym rozrachunku jest to naprawdę minimalna różnica.

Warto jednak uczciwie przyznać, że na mocniejszych telefonach gra działa płynniej. Pomimo doskonałej optymalizacji z jaką zazwyczaj mamy do czynienia na Xperii Play, czasami zdarzało się że gra klatkowała, chociaż nie przytrafił mi się żaden krytyczny zwis. W niektórych momentach gra sama prosi gracza o wyłączenie aplikacji lub przeczekanie newralgicznego momentu. Bardzo ciekawe rozwiązanie.

Czy warto zainteresować się GTA 3? Oczywiście że tak. Grę można śmiało polecić zarówno tym którzy pamiętają tę grę z PlayStation 2 lub PC, jak również tym którzy nie spotkali się z dziełem Rockstar wcześniej.

Swoboda z jaką można poruszać się po Liberty City, jak również fabuła przyciągały dziesięć lat temu i będą przyciągać również w 2011 roku. W prawdzie gra nie należy do najtańszych – koszt pobrania z Android Market to nieco ponad 17 złotych – ale warta jest każdej wydanej nań złotówki.

Dla użytkowników Xperii Play aplikacja niemal obowiązkowa. Zapomnijcie o grach z serii Gangstar lub 9mm. Król jest tylko jeden i nazywa się GTA 3. Miejmy nadzieje, że kolejne produkcje Rockstara już niedługo trafią na rynek, w tym moje ukochane Vice City.

Obraz

[plus] Doskonała konwersja z PlayStation 2

[plus] GTA 3 na twoich telefonie!

[plus] Świetne wykorzystanie gamepada Xperii Play

[minus] Szkoda że nie można słuchać swoich mp3 podczas gry

[minus] Drobne problemy z animacjami

[minus] Efekt klatkowania w newralgicznych miejscach

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)