Halo, policja? Google wypuścił dinozaury na moje osiedle

Halo, policja? Google wypuścił dinozaury na moje osiedle30.06.2020 16:32
Halo, policja? Google wypuścił dinozaury na moje osiedle
Patryk Korzeniecki

Google umożliwił obejrzenie dinozaurów w świecie realnym. No, może nie do końca - chodzi oczywiście o rzeczywistość rozszerzoną. Do zabawy wystarczy smartfon z przeglądarką Chrome. Modele były tworzone we współpracy z paleontologami i wyglądają bardzo realistycznie.

Dinozaury nieptasie wymarły ok. 66 milionów lat temu. Google jednak postanowił je wskrzesić przy wykorzystaniu rzeczywistości rozszerzonej.

Google wskrzesza dinozaury dzięki AR

Rzeczywistość rozszerzona pozwala na cyfrowe nałożenie komputerowo wygenerowanych obiektów na otoczenie.

Najczęściej wykorzystywane są specjalne gogle lub... smartfon. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu mają wszystko, co do rozszerzenia rzeczywistości jest potrzebne. Chodzi oczywiście o aparat i sensory.

412216112697442860

Dinozaury Google'a działają bezpośrednio w wyszukiwarce i przeglądarce. Osobiście przetestowałem je na Chromie. Poniżej lista gatunków wraz z linkami:

Aby je obejrzeć, wystarczy wejść w link i kliknąć przycisk wyświetl w 3D. Po chwili ukaże się nam model, który możemy dowolnie obracać.

412216112697705004

Uruchomienie trybu rozszerzonej rzeczywistości następuje po uruchomieniu opcji zobacz model i zeskanowaniu podłoża. Możemy nie tylko zobaczyć dinozaura w miniaturce, ale także wyświetlić go w rzeczywistych wymiarach.

412216112697836076

Google się postarał - efekt w większości przypadków naprawdę robi robotę. Narzędzie nie tylko poprawnie skaluje dinozaury w zależności od odległości, ale także potrafi uwzględnić światło przy wizualizacji. Nie ma co się dziwić - twórcą modeli jest ze studio Ludia, które napisało grę Jurassic World Alive. Warto zaznaczyć, że w celu uzyskania jak największego realizmu współpracowano z paleontologami.

Mimo niedoskonałości technologii AR, dinozaury wyglądają to bardzo realistycznie. Przy odpowiednim doborze scenerii można zrobić zaskakująco dobre zdjęcia (chociaż bardziej pasuje tu słowo fotomontaż). Możliwe, że z czasem Google udoskonali narzędzie - wszak ARCore potrafi już chować wirtualne obiekty za prawdziwymi.

412216112698032684

Aby zobaczyć dinozaury Google'a potrzebujecie urządzenie z systemem iOS 11 lub smartfonu z Androidem wspierającego bibliotekę ARCore. Listę kompatybilnych urządzeń znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)