Historia Xiaomi: początki chińskiego Apple'a

Historia Xiaomi: początki chińskiego Apple'a

Każde otwarcie salonu Mi Store przyciąga tłumy
Każde otwarcie salonu Mi Store przyciąga tłumy
Źródło zdjęć: © mistore.pl
Marcin Hołowacz
17.11.2021 14:21, aktualizacja: 17.11.2021 15:21

Xiaomi jest firmą, która szybko zamieniła się w istotnego gracza na rynku mobilnym. Kto przyczynił się do jej sukcesu i jak wyglądały początki chińskiego giganta?

Xiaomi zostało założone w 2010 roku i trzeba przyznać, że firma doświadczyła imponująco szybkiego wzrostu. Jedno z podstawowych pytań jakie może przyjść do głowy, niewątpliwie będzie związane z założycielem chińskiego Apple'a. Kto tego wszystkiego dokonał?

Kto założył Xiaomi?

Lei Jun jest miliarderem, który czasem bywa określany jako chiński Steve Jobs. W 1992 roku Lei Jun zatrudnił się w Kingsoft w roli inżyniera. Co ciekawe, już w 1998 roku objął stanowisko CEO i wprowadził firmę na giełdę.

Później zdarzyło mu się zrezygnować z roli prezesa i po czasie powrócić do Kingsoftu, ale na sporo więcej uwagi zasługuje inne wydarzenie. W 2000 roku Lei Jun założył Joyo.com, czyli internetową księgarnię, którą po zaledwie czterech latach sprzedał za 75 milionów dolarów. Warto dodać, że nabywcą był Amazon.

Lei Jun i Lin Bin - współzałożyciele Xiaomi
Lei Jun i Lin Bin - współzałożyciele Xiaomi

Człowiek ten został seryjnym inwestorem, który zaangażował się w rozwój dziesiątek przedsiębiorstw, takich jak chociażby YY.com czy UCWeb. Można powiedzieć, że zakładając Xiaomi, Lei Jun był już bardzo doświadczoną i znaną w świecie technologii osobą, mającą na swoim koncie wiele imponujących sukcesów.

Jakie były początki Xiaomi?

W kwietniu 2010 roku doszło do założenia Xiaomi, czego podjął się Lei Jun oraz partnerzy, a wśród nich między innymi Lin Bin, wcześniej pracujący dla Google'a. Xiaomi skupiło się przede wszystkim na smartfonach, ponieważ na rynku mobilnym znajdował się ogromny potencjał. Oczywiście nie oznacza to, że walka z gigantami branży była czymś łatwym.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że pierwsze działania Xiaomi miały związek ze stworzeniem oprogramowania. Firma opracowała MIUI, mobilny system operacyjny oparty na Androidzie, który później był nieustannie rozwijany.

412224863945228844

MIUI szybko podbiło serca wielu użytkowników i zadowalało ich ładnym wyglądem oraz ciekawymi funkcjami. Można powiedzieć, że ta nakładka systemowa w niemałym stopniu wspomogła sukces chińskiego Apple'a.

W 2011 roku na rynek trafił pierwszy smartfon od Xiaomi, lecz w tym momencie należy zaznaczyć, że pierwotną nazwą urządzenia było Xiaomi Phone, natomiast później przemianowano je na Mi 1. Wspominaliśmy o tym między innymi w jednym z naszych artykułów, który został w całości poświęcony historii pierwszego smartfona Xiaomi i stanowi wyczerpujące źródło informacji na ten temat.

412224863945425452

Kluczowy jest fakt, że smartfon Mi 1 był pierwszym krokiem w pokazaniu klientom filozofii Xiaomi. Nabywcy tych urządzeń mogli liczyć na zaskakująco dobrą jakość przy atrakcyjnej cenie. Stanowiło to jeden z fundamentów strategii chińskiego Apple'a i pomogło w niezwykle szybkim wzroście popularności produktów firmy.

Późniejsze działania Xiaomi były kontynuacją wypuszczania na rynek bardzo dobrych jak na swoją cenę smartfonów. Dodatkowo Lei Jun skupił się na zdecydowanym wyjściu poza Chiny i ekspansji na inne kraje. Jednym z kluczowych momentów było wejście do Indii w 2014 roku. Xiaomi zaczęło obsługiwać także klientów z Europy i Ameryki.

W 2016 roku Xiaomi pojawiło się oficjalnie w Polsce. W 2018 roku zadebiutowało na giełdzie w Hong Kongu. Aktualnie firma wciąż pozostaje niezwykle istotnym graczem na światowej scenie urządzeń mobilnych i wiele osób kojarzy ją przede wszystkim ze smartfonami, chociaż zakres oferowanych przez nią produktów jest bardzo szeroki.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)