Historia mobilnych technologii: nokia za nokią (1995-2000)

Historia mobilnych technologii: nokia za nokią (1995-2000)

Historia mobilnych technologii: nokia za nokią (1995-2000)
Źródło zdjęć: © Klatka z filmu "Matrix"
Łukasz Skałba
03.04.2015 11:41, aktualizacja: 03.04.2015 13:41

Pierwsza sieć komórkowa w Polsce, pierwszy SMS, pierwszy telefon z klapką, pierwszy kolorowy wyświetlacz i pierwszy smartfon. Dziesięciolecie miniaturyzacji, Nokii, Snake'a, milionów nowych technologii i zdrowej rynkowej konkurencji. Walka o klienta trwa w najlepsze, a telefon przestaje być towarem luksusowym. Lata 90-te. Drugi odcinek mojej opowieści.

Tydzień temu pisałem o pierwszym smartfonie i pierwszym SMS-ie. Dzisiaj przechodzimy do ostatnich lat dwudziestego wieku, które z pewnością należały do firmy Nokia. Telefony fińskiego producenta sprzedawały się w dziesiątkach milionów sztuk i stały się czymś powszechnym. To właśnie wtedy większość z nas miała pierwszą styczność z telefonem komórkowym.

Nokia 8110
Nokia 8110© Wikimedia

Lata dziewięćdziesiąte to początki lokowania komórek w produkcjach filmowych. Nokia 8110 odegrała bardzo ważną rolę w filmie Matrix z 1999 roku. Samo urządzenie było zaprezentowane w 1996 i przez wielu było nazywane najnowocześniejszym i najbardziej rozwiniętym technologicznie bananem wszechczasów. To wszystko przez kształt, który po wysunięciu klapki chroniącej klawiaturę właśnie z tym się ludziom kojarzył. Swoją drogą, była to pierwsza konstrukcja z tego typu ruchomym elementem. Model ten był komórką z najwyższej półki i był wyposażony w najlepsze możliwe podzespoły i technologie tamtych czasów. Kosztował około 1000 euro, więc nie każdy mógł sobie na taki luksus pozwolić. Można powiedzieć, że był to szpan, porównywalny z posiadaniem iPhone'a w 2007 roku. Do Polski trafił bez obsługi naszego języka, a w jednej z sieci dostępny był na specjalne talony.

The Matrix Escaping from Work Scene HD

Rewolucyjna wysuwana klapka była bardzo praktycznie zaprojektowana. Po jej wysunięciu mikrofon znajdował się bliżej ust. W ten sposób można było także odbierać połączenia. Z czysto technicznych rzeczy, słuchawka miała wymiary 141 x 48 x 25 mm i była dostępna w dwóch wersjach - Slim (z baterią 400 mAh) oraz Extended (z baterią 900 mAh). Ciekawi mnie jedna kwestia. Ostatnim ujęciem w "Matriksie", w którym główną rolę pełni ten telefon, jest spadanie z wieżowca... Ciekawe czy przetrwał ten drop test - nie zdziwiłbym się ;)

W tym samym roku Motorola pokazała następcę modelu MicroTAC z 1989 roku - StarTAC, który z założenia miał nawiązywać do Star Treka. Był on pierwszym telefonem z rozkładaną klapką zakrywającą cały wyświetlacz (MicroTAC miała klapkę tylko na klawiaturę). Także ten telefon był chętnie wykorzystywany w hollywoodzkich produkcjach - na przykład przez Nicolasa Cage'a w filmie "8 mm". Być może właśnie dzięki temu odniósł on tak wielki komercyjny sukces, sprzedając się w 60 milionach egzemplarzy - trochę dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że kosztował aż 1000 dolarów.

Motorola StarTAC
Motorola StarTAC© Wikimedia

Prawda jest taka, że propozycja Motoroli miała jednak swoje zalety, których dzisiaj nie mają najnowsze smartfony. Była bardzo lekka i kompaktowa. Jej wymiary to 94 x 55 x 19 mm, a masa to imponujące 88 gramów! To ciekawe, bo telefony z 1993 roku ważyły prawie 500 gramów... A mówią, że to teraz jest szybki postęp technologiczny...

Nokia 6110 i 6150
Nokia 6110 i 6150© Wikimedia

Nokia 2110 z 1994 roku wprowadziła dzwonek znany dzisiaj na całym świecie jako Nokia Tune, a jej następca - Nokia 6110 - wprowadził grę Snake, czyli kolejny znak rozpoznawczy fińskiego giganta. Ośmielę się stwierdzić, że była to najpopularniejsza gra mobilna wszech czasów. Model ten jako pierwszy miał także zainstalowany port podczerwieni oraz graficzne ikony w menu. Podobno pracował na baterii aż 2 tygodnie. Fajne czasy.

Siemens S10
Siemens S10© PhoneArena

Kolejny na naszej liście najbardziej innowacyjnych słuchawek w historii znalazł się Siemens ze swoim S10, a to za sprawą pierwszego kolorowego wyświetlacza. Zaprezentowany w 1998 roku telefon wyświetlał aż 4 kolory! Cóż, dzisiaj mamy co prawda 4 000 000 razy więcej, ale jak na tamte czasy było to nie lada osiągnięcie i robiło na użytkownikach wrażenie, chociaż tak w sumie to... robi do dzisiaj.

Komentarz jednego z użytkowników Siemens S10 z 2013 roku
Komentarz jednego z użytkowników Siemens S10 z 2013 roku© telepolis.pl

Wszystko fajnie, ale pora wrócić do Nokii, bo ta w roku 1999 zaprezentowała następcę "banana", czyli Nokię 7110. Był to pierwszy telefon obsługujący połączenia WAP. Miał wbudowaną przeglądarkę, dzięki czemu umożliwiał dostęp do Internetu. Miał także innowacyjną rolkę, która pozwalała na nowy sposób przemieszczać się po menu.

Nokia 7110 Promo

Po drodze był jeszcze telefon Benefone Esc, który miał wbudowany moduł GPS, jednak nie odniósł on tak spektakularnego sukcesu jak propozycja Nokii - 3210 - zaprezentowana w roku 1999 i wnosząca powiew świeżości na i tak dynamicznie rozwijający się rynek. To on i jego następca (3310) jest tą starą nokią znaną z memów, co to działa w nieskończoność na baterii i ma niezniszczalną obudowę. Ale prawda jest taka, że telefon zasłużył na rozgłos, bo miał jako pierwszy wbudowaną antenę oraz bardzo intuicyjne menu. Umożliwiał także wysyłanie graficznych SMS-ów. Nic więc dziwnego, że sprzedał się w liczbie 150 milionów sztuk... Potem z Nokią było już tylko gorzej. Słuchawka byłą niezwykle popularna także w Polsce, a więcej o niej możecie przeczytać w tekście Mirona.

Ja tymczasem zapraszam Was na kolejny wpis, który ukaże się za tydzień. Odważnie wkroczymy w nowe tysiąclecie - erę smartfonów, tabletów, smart wearables i innych dziwactw ;)

Źródła: TechWP, Wikipedia (StarTAC, 8110, 6110, 7110, 3210)

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)