HTC 7 Pro – test cz. 1 [sprzęt]

HTC 7 Pro – test cz. 1 [sprzęt]01.07.2011 17:28
HTC 7 Pro
HTC 7 Pro
Paweł Żmuda

Specjalnie na prośbę jednego z naszych czytelników publikuję test wyposażonego w klawiaturę QWERTY i system Windows Phone 7 smartfona HTC 7 Pro. Pierwsza część tradycyjnie dotyczy strony sprzętowej.

Specyfikacja

Biznesowa komórka ma wyświetlacz Super LCD o przekątnej 3,6 cala i rozdzielczości WVGA oraz oczywiście pełną klawiaturę QWERTY. W obudowie telefonu zainstalowany jest procesor Qualcomm Snapdragon o taktowaniu 1 GHz, który znajduje się także w starszych modelach, takich jak HTC HD2 i HTC Desire. Użytkownicy smartfonów HTC 7 Pro mają do dyspozycji 8 GB wbudowanej pamięci, 576 MB RAM-u i 512 MB pamięci ROM. Smartfon sprzedawany jest z baterią o pojemności 1500 mAh.

Wyposażenie obejmuje także moduł 3G, WiFi w standardzie b/g/n, GPS, A-GPS i moduł Bluetooth 2.1 z EDR oraz aparat 5 Mpix z diodową lampą błyskową, który nagrywa filmy w HD 720p. 7 Pro ma oczywiście akcelerometr, czujnik zbliżeniowy i gniazdo na standardowe słuchawki jack 3,5 mm.

Zawartość zestawu

Oprócz telefonu w pudełku znajdują się:

  • kabel USB,
  • zestaw słuchawkowy,
  • karta gwarancyjna,
  • ulotka wprowadzająca do systemu WP7,
  • ładowarka,
  • krótka instrukcja obsługi.

Osoby, które nie są zaznajomione z platformą Microsoftu, mogą być zaskoczone brakiem karty microSD. Smartfony oparte na mobilnych okienkach niestety ich nie obsługują.

Wygląd i wykonanie

Wygląd telefonu HTC 7 Pro przywodzi na myśl inne modele tajwańskiego koncernu. Urządzenie jest podobne do HTC HD7, HTC Touch Pro 2 i Desire Z. Waży ponad 180 gramów - jest trochę za ciężkie. Niestety, ze względu na fizyczną klawiaturę nie dało się zmniejszyć wagi telefonu.

HTC 7 Pro
HTC 7 Pro

Przedni panel zajmuje spory ekran dotykowy. Nad wyświetlaczem jest logo producenta, a po bokach czujnik zbliżeniowy i czujnik oświetlenia. Pod spodem znajdują się przyciski dotykowe: Cofnij, Home i Szukaj. Na górze i na dole są kratownice znane z modelu HTC HD7. Pod górną ukryty jest głośnik, a dolna to tylko atrapa.

Po prawej stronie telefonu umieszczony jest spust migawki aparatu, po lewej - kontroler głośności i port microUSB. Na górnej krawędzi ulokowane są gniazdo na słuchawki 3,5 mm oraz włącznik służący również do blokowania telefonu. Na dole zamontowano głośnik.

HTC 7 Pro
HTC 7 Pro

Tył obudowy HTC 7 Pro zdobi obiektyw aparatu wraz z lampą diodową oraz główny głośnik. Znaczną część tylnej obudowy zajmuje metalowa klapka baterii, na której błyszczy logo producenta i systemu Windows Phone 7. Ciekawym elementem dekoracyjnym jest przyciągająca uwagę śrubka.

Ekran smartfona pokrywa ochronna warstwa hartowanego szkła. Pozostałe elementy obudowy wykonane są z metalu i gumowanego plastiku. Mechanizm slidera klawiatury to metalowa konstrukcja. Pod względem wykonania HTC 7 Pro nie odstaje od innych smartfonów tajwańskiego producenta - jest bardzo solidny.

Klawiatura QWERTY

Klawiatura zainstalowana w HTC 7 Pro przypomina tę znaną ze starszego Touch Pro 2. Przyciski są ułożone w pięciu rzędach. Wśród fizycznych przycisków znajdują się kursory. Na klawiaturze jest także dioda sygnalizująca alternatywne znaczenie klawiszy. Rząd cyfr i klawisze funkcyjne są rozmieszczone podobnie jak na klawiaturze komputerowej.

Klawisze w 7 Pro mają różną wielkość. Te, których używa się często, są większe i podłużne, a cyfry, Enter i klawisze kierunkowe - nieco mniejsze. Skok klawiszy jest przyjemny i wyraźnie wyczuwalny. Przyciski wykonano z gumowanego plastiku odpornego na intensywne użytkowanie. Korzystanie z fizycznej QWERTY w HTC 7 Pro jest przyjemne - można stwierdzić, że to jedna z najlepszych klawiatur w smartfonach.

Po rozsunięciu urządzenia dolna część ekranu zapada się w obudowie. Wyświetlacz ustawia się pod kątem około 40 stopni. Mechanizm rozkładania blokuje unoszona belka. Klawiatura jest stabilna i nie rusza się podczas korzystania.

Ekran

HTC 7 Pro został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 3,6 cala. Ekran charakteryzuje się dobrym kontrastem i odwzorowaniem kolorów. Super LCD to oczywiście nie AMOLED z HTC Desire, ale i tak jest zadowalający, nieźle sprawdza się nawet w pełnym słońcu.

Ekrany instalowane w telefonach opartych na Windows Phone 7 bardzo dobrze reagują na dotyk. Podczas korzystania nie zdarzają się błędy nawet po wciśnięciu mniejszych elementów, takich jak linki w przeglądarce. Wirtualna klawiatura w HTC 7 Pro sprawdza się wyśmienicie, jednak z uwagi na wyposażenie w fizyczne przyciski nie jest tak użyteczna jak w całkowicie dotykowych smartfonach.

Wyświetlacz 7 Pro dobrze radzi sobie również z interpretacją multitoch. System Windows Phone 7 pozwala na jednoczesne przesuwanie i oddalanie/przybliżanie stron internetowych. Poprawnie działa również pinch to zoom, dzięki czemu obsługa map i zdjęć jest płynna.

Głośniki i jakość rozmów

Na jakość rozmów prowadzonych z HTC 7 Pro nie można narzekać. Głos rozmówcy jest dobrze słyszalny nawet na zatłoczonej ulicy. Na słowa uznania zasługuje również mikrofon. Główny głośnik mógłby być nieco lepszy. W trybie głośnomówiącym telefon brzmi czysto, jednak podczas odtwarzania muzyki dźwięki są za ciche, a czasem nawet charczące.

ŁącznośćBiznesowy Windows Phone został wyposażony w moduł 3G z HSDPA, Bluetooth 2.1 z A2DP i EDR, a także WiFi w standardzie n i GPS z A-GPS-e. Wszystkie moduły działają sprawnie, czasem pojawiają się problemy podczas połączenia z WiFi. Inne smartfony, takie jak Desire HD czy Desire, odnajdują więcej sieci. Po aktualizacji oprogramowania moduł WiFi działa bez zarzutów.Bateria

Kolejna część testu będzie dotyczyła oprogramowania Windows Phone 7, które czuwa nad pracą smartfona.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)