HTC 7 Trophy - test [cz. 1]
HTC 7 Trophy jest jednym z pierwszych urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone 7. Jak sprawdza się tajwański telefon z oprogramowaniem Microsoftu? O tym dowiecie się z naszego testu.
Wygląd i wykonanie
Na górnej krawędzi urządzenia ulokowano gniazdo na standardowe słuchawki (jack 3,5 mm), włącznik oraz otwór do podważania osłony baterii, a na dolnej mikrofon.
Po prawej stronie producent umieścił fizyczny przycisk do obsługi aparatu fotograficznego, a po lewej port microUSB oraz kontrolery głośności.
Z tyłu obudowy znajduje się obiektyw aparatu (5 Mpix) z diodą doświetlającą oraz głośnik. Na obudowie wyraźnie rysuje się duże logo Windows Phone oraz emblemat producenta.
Obudowa telefonu została wykonana z materiałów wysokiej jakości. Z przodu urządzenie chroni warstwa hartowanego szkła, a górna część obudowy jest opatrzona metalową ramką. Dzięki zastosowaniu gumowatego plastiku HTC 7 Trophy bardzo dobrze leży w dłoni. Poszczególne części obudowy zostały dobrze spasowane.
Obudowa HTC 7 Trophy ma jedną wadę - jest nią fizyczny przycisk odpowiadający za spust migawki aparatu. Wystający z obudowy przycisk bardzo łatwo wcisnąć podczas codziennego korzystania z urządzenia, aktywując tym samym aparat, na przykład wkładając telefon do kieszeni. Lokalizacja przycisku (dół prawego boku obudowy) została narzucona przez koncern z Redmond.
Ekran
Smartfon HTC 7 Trophy jest wyposażony we wspomniany wcześniej wyświetlacz LCD o przekątnej 3,8 cala i rozdzielczości WVGA. Ekran telefonu oferuje dobre odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast i nasyconą czerń. Wyświetlany obraz jest bardzo ostry, a korzystanie z urządzenia w warunkach intensywnego oświetlenia nie powinno być dla nikogo problemem.
HTC 7 Trophy szybko i precyzyjne reaguje na dotyk. Na słowa uznania zasługuje również obsługa multitouch. Podczas korzystania z niego możliwe jest jednoczesne przybliżanie/oddalanie i przesuwanie wyświetlanych obrazów lub stron internetowych.
Za bardzo dobrą obsługę ekranu dotykowego odpowiada przede wszystkim platforma Windows Phone 7, ponieważ wszystkie nowe komórki tajwańskiego producenta wyposażane są w te same panele dotykowe. Można śmiało stwierdzić, że dotyk w Windows Phone stoi na wyższym poziomie niż nowych Androidach HTC.
Jakość rozmów
Jak przystało na zaawansowanego smartfona, telefon HTC 7 Trophy zapewnia bardzo wysoką jakość rozmów. Dźwięk w głośniku jest czysty, głośny i wyraźny. Rozmówcy także nie narzekali podczas testów na jakość prowadzonej konwersacji.
Łączność
Model tajwańskiego producenta oferuje łączność 3G z HSDPA o szybkości do 7,2 Mbps, moduł Bluetooth 2.1 z EDR i A2DP, a także WiFi w standardach b/g/n. Na słowa uznania zasługuje bardzo energooszczędne WiFi. Dodatkowo system Windows Phone 7 zapamiętuje ustawienia sieci bezprzewodowych i umożliwia łączenie się z wybranym hot-spotem, gdy tylko użytkownik znajdzie się w jego zasięgu.
Niestety, nowa platforma Microsoftu ma również wady. W Windows Marketplace nie są dostępne programy do nawigacji, a przygotowane przez koncern z Redmond mapy Bing Maps nie przydadzą się w Polsce. Korzystanie z odbiornika GPS i A-GPS w HTC 7 Trophy jest nieco utrudnione. Więcej o aplikacjach dostępnych na Windows Phone 7 znajdziecie w drugiej części testu.
Bateria
Smartfon jest wyposażony w baterię Li-Ion o pojemności 1300 mAh. Podczas testów 7 Trophy sprawował się lepiej niż inne modele HTC, takie jak chociażby HD2, Desire i Desire HD. Wpływa na to pozbawiony obciążających animacji i multitaskingu system Windows Phone 7, który dodatkowo bardzo oszczędnie zarządza energią.
Podczas normalnego użytkowania (około 30-40 min rozmów głosowych, 30 min przeglądania Sieci przy użyciu 3G i grania w gry, 40 min słuchania muzyki oraz wysyłanie e-maili i SMS-ów) w pełni naładowana bateria HTC 7 Trophy wystarcza na 2 dni korzystania. Korzystając z innych możliwości urządzenia (np. oglądanie filmów czy granie w trójwymiarowe gry), trzeba się liczyć ze znacznym spadkiem czasu pracy na baterii. Grając w takie tytuły, jak Need for Speed Undercover, FF7 Adrenaline czy The Harvest, czas pracy może się skrócić nawet do 8-10 godzin.
W kolejnej części testu HTC 7 Trophy znajdą się informacje dotyczące nowej platformy Windows Phone 7 oraz obsługi multimediów.