HTC 7 Trophy - test Windows Phone 7
01.03.2011 13:27, aktual.: 01.03.2011 14:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pora na drugą część testu modelu HTC 7 Trophy. Dotyczy ona systemu Windows Phone 7 i autorskiego oprogramowania HTC, które są wspólne dla własnych modeli z nowymi mobilnymi okienkami.
Wielu użytkowników obawiało się, że Windows Phone 7 pod względem wydajności i stabilności będzie przypominał starszego WM. Jest wręcz przeciwnie. Nowe mobilne okienka zostały świetnie zoptymalizowane pod kątem konkretnej specyfikacji. Dzięki temu wszystkie modele z WP7 są niezwykle szybkie, działają sprawnie i nie ma mowy o nawet najmniejszych spowolnieniach. Co więcej, mimo oparcia na starszym układzie Snapdragon QSD8250 Windows Phone'y pod względem wydajności pozostawiają w tyle wszystkie smartfony z Androidem.
Zune i obsługa multimediów
Za stronę multimedialną telefonów z Windows Phone 7 odpowiedzialny jest program Zune, wzorowany na oprogramowaniu multimedialnych odtwarzaczy Microsoftu (Zune HD). Służy on do zarządzania plikami audio, radiem FM, filmami oraz podcastami. Całość jest zorganizowana w hub o nazwie music+videos. Zacznę od odtwarzacza audio.
Oferuje kilka trybów widoku kolekcji, historię ostatnio odtwarzanych utworów oraz osobną zakładkę z ostatnio dodanymi multimediami. Miłym dodatkiem jest wyświetlanie aktualnie odtwarzanego utworu jako tła huba. Sam odtwarzacz gra nieźle - bas jest nieźle zaznaczony, a dźwięk - czysty. Dodatkowo HTC wzbogaciło Windows Phone'y o wsparcie dla technologii SRS oraz Dolby Mobile, które dodatkowo podnoszą jakość słuchanej muzyki. Nie zabrakło także korektora z gotowymi wzorcami brzmienia, a do zarządzania nim służy dodatek o nazwie Sound Enhancer.
Odtwarzacz wideo działa płynnie, a przycięcia nie zdarzają się podczas przeskakiwania po 700 MB filmie. Małą wadą jest brak aktywnego paska postęp, co sprawia, że aby przesunąć film, należy przytrzymać dłużej przyciski Forward/Back.
Na słowa uznania zasługuje również galeria. Prezentuje ona wszystkie pliki graficzne z pamięci telefonu, zdjęcia z aparatu oraz fotki z portali społecznościowych. Synchronizacja odbywa się automatycznie. Zdjęcia można udostępniać na swoim profilu na Facebooku, poprzez pocztę czy wiadomości MMS. Bardzo dobrze w przeglądarce działa multitouch, co umożliwia płynne przybliżanie/oddalanie zdjęć.
Radio FM ma bardzo prosty interfejs i działa po podłączeniu zestawu słuchawkowego. Bez problemu radzi sobie z automatycznym wyszukiwaniem dostępnych stacji, a jakość oferowanego dźwięku jest naprawdę dobra.
W hub music+videos znajduje się także skrót do sklepu Windows Marketplace, a konkretnie jego części poświęconej muzyce. Z poziomu aplikacji można przeglądać bogatą kolekcję utworów (niestety brakuje polskich wykonawców), które kupuje się i pobiera z poziomu telefonu komórkowego.
Dopełnieniem multimedialnej strony smartfonów z WP7 są aplikacje dostępne w Marketplace. Są wśród nich np.:
Office
Office w WP7 to także OneNote, czyli komórkowy odpowiednik programu do tworzenia szybkich notatek Microsoftu. Notatki dostępne są na pierwszym oknie huba, skąd można je przypinać do ekranu głównego. Co ciekawe, OneNote oferuje funkcję automatycznej synchronizacji notatek z tymi zamieszczonymi na dysku SkyDrive.
Kolejnym atutem Office'a jest integracja z usługą SharePoint. Dzięki temu z telefonu można przeglądać, edytować i pobierać dokumenty zamieszczone na Microsoft SharePoint Server 2010. Pozwala to na jednoczesną edycję i synchronizację plików biurowych z tymi tworzonymi w komputerowej wersji MS Office.
Warto dodać, że wraz z jedną z najbliższych aktualizacji Office Hub zostanie połączony ze SkyDrive'em. Umożliwi to nie tylko wysyłanie plików na sieciowy dysk Microsoftu, ale i dostęp do wszystkich zapisanych tam dokumentów, które dodatkowo będą automatycznie synchronizowane w chmurze.
Gry i Xbox Live
Windows Phone 7 zapewnia także dostęp do wielu świetnych gier pisanych są w technologii XNA, która wykorzystywana jest także przy tworzeniu gier na konsole Xbox i komputery PC. Gry można pobierać z Marketplace, a zainstalowane tytuły dostępne są w hubie Games. Są one podzielone na zaawansowane graficznie gry z certyfikatem Xbox Live oraz tytuły stworzone przez niezależnych deweloperów. Wśród tej drugiej kategorii pojawiają się aplikacje napisane w Silverlight. Prezentację działania gier na smartfonach z WP7 prezentowałem już wcześniej.
Z poziomu huba Games możliwe jest zarządzanie wirtualnym awatarem w usłudze Xbox Live - można edytować jego ustawienia czy przeglądać listę osiągnięć. Możliwe jest także zapraszanie znajomych do gry wieloosobowej w pobrane z Windows Marketplace tytuły.
Integracja z portalami społecznymi
Wszystkie nowe systemy operacyjne sprzężone są z popularnymi portalami społecznymi. Poziom integracji w Windows Phone 7 jest niemal tak zaawansowany jak w interfejsie HTC Sense. Po zalogowaniu się do konta na Facebooku kontakty z serwera trafiają automatycznie do książki adresowej, w kalendarzu systemowym pojawiają się zdarzenia z Facebooka, a z poziomu galerii można oglądać ostatnio dodane przez znajomych zdjęcia. Wszystko działa sprawnie i szybko. Nawet najnowsze wpisy, które wyświetlane są przy każdym kontakcie, ładują się błyskawicznie. Własne wpisy można dodawać z poziomu karty Me, a zrobione zdjęcia od razu wysłać do galerii na Facebooku (i na SkyDrive'a).
Facebooka można przeglądać także za pomocą firmowej aplikacji dostępnej w Marketplace.
Inne portale społeczne (MySpace, Twitter czy Flickr) w systemie można zintegrować poprzez usługą Windows Live. Wystarczy dodać te portale z poziomu komputera, a wszystkie informacje z nich będą wyświetlane w streamie z konta Windows Live. Tyczy się to zarówno kontaktów, nowych wpisów znajomych, wiadomości, jak i zdjęć, które trafiają do galerii systemowej.
Microsoft zapowiedział, że wraz z aktualizacjami wzbogaci system o pełną integrację z Twitterem - będzie on połączony z WP7, jak obecnie Facebook. Szkoda tylko, że serwis ten wciąż nie może zdobyć dużej popularności w naszym kraju.
Obsługa poczty i kalendarza
Na uwagę zasługuje program pocztowy zintegrowany z Windows Phone 7. Obsługuje on wszystkie popularne serwery pocztowe, jak GMail, Hotmail czy AOL, a ich konfiguracja jest banalnie prosta - wystarczy podać login do konta i hasło, a aplikacja sama je skonfiguruje. Wszystkie wiadomości przychodzą w trybie push, czyli zaraz po dotarciu na serwer. Poczta Microsoftu wspiera w pełni Microsoft Exchenge ActiveSync, co umożliwia synchronizację telefonu z firmowymi serwerami pocztowymi. Aplikacja jest bardzo przejrzysta, a maile do telefonu trafiają bez obrazów, co pozwala oszczędzić transfer danych.
Systemowy kalendarz podzielony jest na agendę, w której wyświetlane są zaplanowane zdarzenia, oraz standardowy kalendarz w widoku tygodniowym lub miesięcznym. Można go zintegrować nie tylko z kalendarzem Windows Live, ale i odpowiednikami Google'a czy kalendarzem Facebooka.
Internet
W WP7 domyślna przeglądarka to oczywiście Internet Explorer. Program jest szybki, świetnie obsługuje multitouch i może wyświetlać do 6 stron jednocześnie. Niestety, ma też pewne wady. Obecna wersja nie wspiera ani Flasha, ani technologii HTML5. Powoduje to, że część stron lub ich elementów składowych nie wyświetla się poprawnie. Na szczęście zmieni się to wraz z wprowadzeniem do systemu nowej przeglądarki - Internet Explorer 9 dla WP7. Nowy program ma w pełni wspierać HTML5, CSS, Canvas, a dodatkowo będzie wykorzystywał wsparcie sprzętowe.
Moim zdaniem dużą zaletą przeglądarki jest niezwykle prosty interfejs, który pozwala w łatwy sposób dodawać strony do ulubionych, przeglądać historię czy przechodzić między otwartymi kartami. Dodatkowo, przeglądarka umożliwia dzielenie się ciekawymi linkami ze znajomymi (poprzez maile i SMS-y) oraz przypinanie wybranych stron do ekranu głównego.
Bing Maps i nawigacja
Póki co to właśnie Bing Maps są największą wadą Windows Phone 7. Model HTC 7 Pro został wyposażony w świetny moduł GPS, który ze wsparciem A-GPS lokalizuje pozycję w ciągu kilku sekund. Niestety, mapy Microsoftu nie są w ogóle dostosowane do naszego regionu. Brakuje w nich wielu użytecznych punktów POI, a dobrze odwzorowane są tylko większe miasta. Ponadto podobnie jak w przypadku Google Map Navigation, tak i w Bing Maps nie działa moduł nawigacji. Program może służyć wyłącznie jako prosta mapa.
Mam jednak nadzieję, że mapy wkrótce będą wspierać Polskę. Największe z ich zalet to szybkość i płynność działania, którą zapewnia technologia SeaDragon (obecnie znana jako ZoomIt), oraz świetna integracja z wyszukiwarką Bing. Punkty POI i wydarzenia z wyszukiwarki dopasowywane są także pod kątem położenia. W wynikach pojawiają się więc miejsca i wydarzenia, które znajdują się w naszej okolicy.
Aplikacje
Przy okazji testu dodam wzmiankę o prężnie rozwijanym sklepie z aplikacjami Windows Marketplace dla WP7. Zadebiutował on w październiku, a już teraz oferuje on ponad 15 tys. różnych tytułów. Może nie jest to jeszcze 100 tys. aplikacji i gier, które znajdują się w Android Markecie, ale przy tym tempie rozrostu Marketplace wkrótce może być równie duży. Na uwagę zasługują poziom dopracowania większości tytułów oraz bardzo duża liczba świetnych gier, które sygnowane są logiem Xbox Live.
Niestety, sklep ma także dwie wady. Pierwsza to problemy z pobieraniem płatnych aplikacji, które ma większość użytkowników, druga - dość wysoka cena większości gier. Dość dodać, że są one niekiedy dwa razy droższe od odpowiedników dla Androida. Na szczęście, każdą aplikację z Marketplace można najpierw bezpłatnie przetestować, aby upewnić się, czy warto zapłacić z nią.
Wady
Niestety, Windows Phone 7 ma także kilka wad. Największą jest obecnie brak języka polskiego, ale według zapewnień Microsoftu ma się to zmienić już w połowie roku, kiedy zostanie wydana stosowna aktualizacja. Poza wspomnianymi w tekście minusami należy wymienić jeszcze: brak przełącznika zadań (zmieni się to pod koniec roku) oraz jeden system zarządzania dźwiękiem, co powoduje, że ściszając utwór muzyczny, jednocześnie ścisza się dzwonek i odwrotnie.
Oprogramowanie HTC
- Attentive Phone - aplikacja dodająca do systemu zaawansowane wykorzystanie akcelerometru przy odbieraniu rozmów telefonicznych. Za jej pomocą można ustawić, aby podczas podnoszenia dzwoniącego telefonu do ucha był on automatycznie ściszany, telefon będący w kieszeni dzwonił głośniej, a obrócenie telefonu podczas rozmowy automatycznie aktywowało tryb głośnomówiący.
- Calculator - odpowiednik systemowego kalkulatora o dużo ładniejszym wyglądzie.
- Compass - cyfrowy kompas.
- Connection Setup - program służący do szybkiej konfiguracji sieci komórkowej.
- Converter - uniwersalny konwerter jednostek i walut. Obsługuje większość wykorzystywanych miar.
- Flashlight - latarka HTC. Wygląda identycznie jak w modelach z Androidem, a dodatkowo wyposażona jest w funkcję automatycznego nadawania sygnału SOS.
- Lists - bardzo ładnie przygotowana lista zadań. Na uwagę zasługuje sposób odznaczania wykonanych czynności - wystarczy przejechać palcem po danych punkcie.
- Love - prosta aplikacja \kocha - nie kocha.
- Notes - świetnie wyglądający program do notatek, który oferuje wygląd listy i tablicy, na której starsze notatki z czasem niszczeją.
- Photo Enhancer - aplikacja zapożyczona z modeli Desire HD i Desire Z. Służy do ulepszania zdjęć poprzez dodawanie do nich najróżniejszych efektów, np.: wysoki kontrast, cynamon, sepia, zmierzch czy czarno-biały.
- Sound Enhancer - program do ulepszania jakości dźwięku poprzez włączanie funkcji Dolby Mobile i SRS WOW HD. Dodatkowo oferuje on prosty korektor z gotowymi wzorcami ustawień.
- Stocks - akcja oparte na silniku Yahoo! Finanse. Poza podglądem aktualnych kursów, Stocks podaje także wykresy kursów, jakie dane akcje osiągnęły w ostatnim czasie.
- YouTube - świetny klient YouTube, który jest o niebo lepszy od programu Microsoftu. Poza wyszukiwarką filmów umożliwia on szybki dostęp do najpopularniejszych i najczęściej komentowanych materiałów z serwisu.
Wideo z prezentacją autorskich aplikacji HTC znajdziecie poniżej:
Podsumowanie
HTC 7 Trophy to ciekawy model stanowiący mniejszą wersją HD7. Myślę, że jest on godny polecenia wszystkim użytkownikom, którzy zaczynają przygodę z systemem Windows Phone 7 i nie lubią dużych telefonów.