HTC Desire czy Motorola Milestone - porównanie wyświetlaczy

HTC Desire czy Motorola Milestone - porównanie wyświetlaczy
Mateusz Żołyniak

11.05.2010 18:59, aktual.: 11.05.2010 20:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pora na pierwsze małe porównanie HTC Desire i Milestone'a, które zapowiadałem przy okazji pierwszych wrażeń z testów zaawansowanego smartfona Motoroli. Na początku skupimy się na porównaniu ekranów w obu modelach.

Zacznę od jakości wyświetlanego obrazu, gdyż kwestia określenia, który z modeli jest lepszy jest dość dyskusyjna. Z jednej strony mamy Milestone'a z wyświetlaczem LCD o rozdzielczości WVGA (480 x 854), z drugiej zaś Desire, którego wyświetlacz został wykonany w technologii AMOLED, ale obsługiwana przez matrycę PenTile rzeczywista rozdzielczość znacznie różni się od tej podawanej przez producenta - zamiast 480 x 800 pikseli mamy 392 x 653 pikseli.

schemat matrycy PenTile
schemat matrycy PenTile

Jest to wynik specyficznego rozłożenia pikseli w macierzy PenTile, gdzie jeden piksel składa się z dwóch (a nie trzech, jak w LCD) subpikseli - dużego czerwonego lub niebieskiego i małego zielonego. Dlatego, aby uzyskać kolor złożony w barw podstawowych (zielona, niebieska i czerwona) matryca PenTile musi wykorzystać dwa piksele (jeden czerwono-zielony, a drugi niebiesko-zielony), a standardowy ekran LCD tylko jeden (trzy subpiksele RGB). To główny powód różnic w efektywnej rozdzielczości między ekranami w Desire i Milestone, gdyż system Android w obu przypadkach interpretuje obraz w rozdzielczości WVGA.

Poniżej, wykonane przeze mnie zdjęcie, na którym możecie zobaczyć różnice w wielkości i sposobie rozłożenia subpikseli (u góry HTC Desire, u dołu Motorola Milestone):

Obraz

Jak to wygląda w praktyce? Amoledowy ekran Desire dużo lepiej radzi sobie z wyświetlanie filmów, teledysków czy zdjęć, ale w Menu, przybliżonych stronach internetowych czy aplikacjach, jak GMail, Kalendarz czy Android Market (po wpatrzeniu się) widać piksele, czego nie znajdziemy w Milestone.

Obraz

Który z nich jest lepszy? Za Desire przemawia rewelacyjne kolory oraz idealne kąty widzenia, ale ostrość obrazu i lepsza widoczność w słońcu to atuty Motoroli Milestone. Wybór pozostawiam Wam. Mi bardziej podoba się Desire, chociaż po prawdzie obu modelom pod względem jakości oferowanego obrazu brakuje jeszcze do Omnii 2 czy Wave'a S8500, który już za kilka dni trafi do naszej redakcji na dłużej.

Poniżej mała galeria zdjęć z porównaniem ekranów w HTC Desire, HTC HD2, Samsung Omnii 2 i Motoroli Milestone:

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Jeżeli chodzi o dotyk, to oba modele prezentują się podobnie. Odpowiedź na dotyk jest szybka i precyzyjna. Niemniej, według mnie ekran HTC Desire jest trochę czulszy - wystarczy lekkie muśnięcie aby ekran zareagował i przeskoczył na kolejny pulpit. Niestety, multitouch w obu modelach ustępuje temu znanemu z iPhone'a czy HTC HD2. Nie oznacza to oczywiście, że działa on źle, ale w praktyce funkcja pinch to zoom czasami nie działa płynnie (zdarzają się małe przeskoki).

Warto zauważyć, że sam multitouch w Motoroli Milestone działa lepiej niż w Desire. W produkcie HTC (podobnie, jak w Nexusie One) ekran/system ma problemy z interpretacja dwudotyku, gdy osie krzyżują się ze sobą. Nie ma to dużego znaczenia w przeglądaniu stron internetowych czy powiększaniu obrazków, ale problem ten występuje.

Poniżej wideo pokazujące działanie multitouch w Milestone i Desire (kółka w programie Dotty oznaczają położenie punktów dotyku):

Wkrótce porównanie gier 3D na Motoroli Milestone i HTC Desire.

Na koniec dodam, że już trochę przekonałem się do Milestone'a - do klawiatury QWERTY można przywyknąć po paru dniach zabawy (chociaż i tak jest źle wyprofilowana), a chwilowe zwolnień w pracy systemu nie przeszkadzają tak bardzo. Niemniej, dotykowe przyciski, kontrolery głośności i wygląd wciąż mnie rażą...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)