HTC One X ze Snapdragonem S4 Class lepszy od tego z Tegrą 3?

HTC One X w naszych rękach
HTC One X w naszych rękach
Mateusz Żołyniak

28.03.2012 08:00, aktual.: 28.03.2012 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

HTC One X budzi sprzeczne opinie. W zależności od wersji jest on oparty na Tegrze 3 lub Snapdragonie S4 Class. Temat ciągnie się od targów MWC 2012. Która wersja jest lepsza? Odpowiedź nie jest prosta, ale z pomocą przychodzą pierwsze benchmarki One X.

HTC One X budzi sprzeczne opinie. W zależności od wersji jest on oparty na Tegrze 3 lub Snapdragonie S4 Class. Temat ciągnie się od targów MWC 2012. Która wersja jest lepsza? Odpowiedź nie jest prosta, ale z pomocą przychodzą pierwsze benchmarki One X.

Na rynku mają się pojawić dwie wersje modelu One X. Pierwsza będzie oparta na układzie 4-PLUS-1 Nvidia Tegra 3 1,5 GHz, czyli czterordzeniowym Cortexie-A9 z dodatkowym rdzeniem (Companion/Ninja Core) oraz 12-rdzeniowym GPU GeForce ULP. Druga wersja - oznaczana czasami One XL - będzie wyposażona w dwurdzeniowy układ Snapdragon S4 Class MSMS8960 o taktowaniu 1,5 GHz, który ma wbudowany układ graficzny Adreno 225. Platforma Qualcomma w standardzie obsługuje łączność LTE, której na razie nie ma Tegra 3 (Nvidia dopiero opracowuje nowe modele chipsetu z obsługą modułów 4G Icera).

Układy znacząco się różnią (wykorzystywane rdzenie ARM, GPU czy obsługa modułów łączności), a początkowe ich porównywanie było trudne. Zaraz po premierze zaczęły pojawiać się głosy, że One XL oparty na Snapdragonie jest mniej wydajny (to tylko Dual Core) i LTE nie będzie tego rekompensować. Już pierwsze benchmarki modelu ze Snapdragonem wykazały, jak dalekie od prawdy były te opinie.

Parę dni temu do Sieci wyciekły pierwsze benchmarki wersji z układem Qualcomma, która w maju pojawi się w ofercie amerykańskiego AT&T. Model trafił do rąk testera operatora, a opublikowane wyniki są co najmniej obiecujące. W teście Vellamo mierzącym m.in. szybkość renderowania stron czy obsługę JavaScriptu One XL zdobył ponad 2500 punktów, czyli ok. 1000 punków więcej niż Asus Transformer Prime z układem Tegra 3 czy Xiaomi Mi-One Plus oparty na jednordzeniowym Atomie Medfield (warto zwrócić uwagę, że wyniki modelu z układem Intela działa na Androidzie 2.3). Dla porównania, Galaxy S II - jeden z najszybszych obecnie Androidów - w teście osiąga około 600 punktów.

HTC One X - benchmarki (Vellamo i Quadrant)
HTC One X - benchmarki (Vellamo i Quadrant)

Vellamo to benchmark przygotowany przez Qualcomma i Snapdragony naturalnie wypadają w nim bardzo dobrze. Widać jednak wyraźnie, że nowa generacja S4 Class charakteryzować będzie się dużą wydajnością i niezłą optymalizacją pod obsługę Sieci. Dobrą wydajność potwierdza również test Quadrant, w którym One X osiągnął aż 4952 punkty - ponad dwa razy tyle co Samsung Galaxy Nexus. Co to oznacza?

Trudno jednoznacznie ocenić wydajność telefonu ze Snapdragonem na podstawie tych benchmarków. Jego oprogramowanie może nie być jeszcze w pełni gotowe, a Sense UI jest wymagającą nakładką i wszystko zależy od jej optymalizacji.

Pewne jest jednak, że nowe rdzenie Krait wykonane w technologii 28 nm to ogromny skok jakościowy w zestawieniu ze wcześniejszymi Scorpionami. Scorpiony można było porównywać z Cortexami A8 i A9, a architektura Krait powinna odpowiadać Cortexowi-A15. Dzięki temu układ MSM8960, mimo obecności dwóch rdzeni, wydajnością nie będzie ustępował nawet czterem rdzeniom Tegry 3.

HTC One X | fot. wł.
HTC One X | fot. wł.

Dobrze pod względem wydajnościowym wypada układ Adreno 225, który jest około 2x bardziej wydajny niż Mali-400 z Galaxy S II. W GLBenchmark GPU z One X jest o około 10% mniej wydajne niż GeForce z Tegry, ale też w niektórych testach Adreno okazuje się nieco szybsze (o około 10%). Oba układy gwarantują grafikę na bardzo wysokim poziomie, a różnice wynikną zapewne z optymalizacji aplikacji. Który telefon jest więc lepszy?

Po co w ogóle zadawać to pytanie? HTC One X ze Snapdragonem i LTE ma trafić w maju do sprzedaży w Stanach, a zwykła wersja już na początku kwietnia pojawi się w naszych sklepach. Nie jest powiedziane jeszcze, że One XL nie trafi na polski rynek.

Z rozmowy z przedstawicielami HTC Polska dowiedzieliśmy się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby flagowy smartfon z LTE trafił np. do oferty Plusa. Firmy musiałby się oczywiście dogadać, a sam HTC One XL nie pojawi się wcześniej niż za kilka miesięcy (ograniczona dostępność modeli z układami Qualcomma, tak jak w przypadku One S). Może się jednak okazać, że za jakiś czas użytkownicy będą mieli do wyboru dwie wersje high-endowego Androida.

Obecnie wybrałbym prawdopodobnie tę z Tegrą 3, która jest pewniejszym strzałem. Wiadomo już, jak dużą wydajność ma układ Nvidii, a Snapdragony S4 Class pozostają zagadką. Pewne jest, że będą wydajne, co potwierdzają wszelkie benchmarki, ale wciąż nie wiadomo, jak dobrze jest pod nie zoptymalizowany Sense UI (dotyczy także energożerności i dynamicznego zarządzania taktowaniem procesora) oraz gry z Google Play.

Tegra 3 to platforma, pod którą są optymalizowane tytuły z marketu i silniki graficzne (Unreal Engine, Unity 3D). Nie powinno być więc żadnych problemów z niedziałającymi aplikacjami. Innym atutem jest Tegra Zone z grami, mającymi w pełni wykorzystywać potencjał technologii Nvidii. Nie da się jednak ukryć, że S4 Class Qualcomma to przyszłość.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)