HTC Sensation XE i XL - z dwojga złego lepszy... [porównanie]

HTC Sensation XE i XL - z dwojga złego lepszy... [porównanie]

HTC Sensation XE i XL | fot. daddyjoey.com
HTC Sensation XE i XL | fot. daddyjoey.com
Bartosz Dul
10.02.2012 14:30, aktualizacja: 10.02.2012 15:30

HTC Senation XE i Sensation XL celują w bardzo podobne grupy odbiorców, jednak znacząco się od siebie różnią. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które są bardzo ważne na etapie podejmowania decyzji zakupowej.

Specyfikacja sprzętowa

HTC Sensation XE i XL | fot. wł.
HTC Sensation XE i XL | fot. wł.

HTC Sensation XE to delikatnie podrasowany oryginalny HTC Sensation, a jego wersja eXtra Large to tak naprawdę HTC Desire HD/Incredible S z większym i lepszym wyświetlaczem, większą ilością pamięci wewnętrznej i pojemniejszą baterią. Można powiedzieć, że XE oraz XL w zasadzie wnoszą niewiele nowego.

Pod względem wydajności wygrywa XE (jest wyposażony w dwurdzeniowy układ). Paradoksalnie jednak to właśnie system z XL działa płynniej niż ten w XE. Duża w tym zasługa optymalizacji oprogramowania pod jednordzeniowe układy.

HTC SENSATION XL MODERN COMBAT 3 GAMING REVIEW.mp4

Wielbiciele zaawansowanych gier będą bardziej zadowoleni z HTC Sensation XE. Z drugiej strony XL też doskonale radzi sobie z takimi tytułami, jak GTA III, Dead Space czy Modern Combat 3. Różnice między rdzeniami ujawniają się w benchmarkach, a w grach XL wypada faktycznie niemal tak samo dobrze jak Sensation XE.

Design i wygoda

Nowe smartfony HTC uchodzą za odgrzewane kotlety. Pomimo że XE i XL mają bryłę typową dla smartfonów HTC, przyciągają wzrok. W Sensation XE uwagę zwracają czerwone elementy obudowy - fizyczne przyciski dotykowe, głośnik, logo Beats Audio i obwoluta aparatu.

Sensation XE
Sensation XE

Czerwone detale na czarnym tle współgrają wizualnie z dołączanymi do zestawu słuchawkami iBeats o tych samych barwach.

iBeats
iBeats

HTC Sensation XL jest większy i cieńszy od XE, dominuje w nim biel. Wyróżnia go przede wszystkim niewielka grubość (9,9 mm). Dobrze komponuje się z iBeatsami, jednak jeszcze lepiej wygląda ze słuchawkami nausznymi Solo.

HTC Sensation XL i Solo HD | fot. slashgear.com
HTC Sensation XL i Solo HD | fot. slashgear.com

Pod względem jakości wykonania lepiej wypada HTC Sensation XE (zrobiony tak samo jak zwykły Sensation).

Pokrywa jego obudowy zrobiona jest z metalu oraz gumowanego plastiku odpornego na zarysowania. Ekran pokryto warstwą szkła ochronnego Gorilla Glass.

Stosunkowo niedużą wagę Sensation XL zawdzięcza wykorzystaniu do produkcji w dużej mierze plastiku zamiast aluminium. Na szczęście podobnie jak w XE ekran telefonu pokryty jest Gorilla Glass. Jakość wykonania należy do poprawnych.

Ekran

Na papierze ekran Sensation XE zdecydowanie wygrywa z tym z XL. W XE znajduje się 4,3-calowy wyświetlacz Super LCD o rozdzielczości qHD (540 x 960 p). Nie każdemu odpowiadają takie proporcje (ekran jest węższy i wyższy), niektórzy mogą mieć kłopot np. z wysunięciem górnej belki. Jakość wyświetlanego obrazu jest po prostu dobra.

Ekran HTC Sensation XL
Ekran HTC Sensation XL

Wydawać by się mogło, że olbrzymi, 4,7-calowy ekran będzie wyświetlać marnej jakości obraz. Problem dotyczy niskiej rozdzielczości (480 x 800 p), która potrafi doskwierać już w urządzeniach z 4,3-calowymi ekranami.

Mit zbyt niskiej rozdzielczości w Sensation XL obaliliśmy wcześniej.

Z naszych informacji wynika, że m.in. w HTC Sensation XL zastosowano nową, autorską technologię HTC powodującą wygładzenie pikseli. Chodzi o zamianę warstw w ekranie.

Nie jest to oczywiście jakość, której można doświadczyć dzięki rozdzielczości qHD czy HD. Nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Decydujące znaczenie przy wyborze telefonu ma wielkość wyświetlacza - jedni wolą duże ekrany, inni bardziej kompaktowe rozmiary. Z drugiej strony nie każdemu odpowiadają proporcje qHD. Różnice w jakości wyświetlanego obrazu są na pierwszy rzut oka niewielkie.

System, HTC Sense UI

Oba smartfony zostały wyposażone w Androida 2.3 Gingerbread. Różnią się przede wszystkim wersją nakładki systemowej - Sense UI.

Sensation XL wyposażony jest w jej nowszą odsłonę (Sense UI 3.5), a XE w 3.0. Powinno się to zmienić po zapowiedzianej już aktualizacji obu urządzeń do Androida Ice Cream Sandwich 4.0. Wówczas wszystkie smartfony z linii Sensation będą zapewne pracować pod kontrolą tej samej wersji nakładki systemowej.

Dużych różnic między Sense UI 3.0 a 3.5 nie ma. Zmiany dotyczą głównie niektórych widżetów i dodatków do interfejsu oraz optymalizacji. Widać, że Sense UI 3.5 działa lepiej. Trzeba jednak przyznać, że Sense 3.0 w Sensation XE działa sprawniej nakładki w zwykłym HTC Sensation, co wynika również z podkręconego procesora.

HTC Sensation XE w Play- unboxing

Sense 3.5 to także drobne różnice w wyglądzie, m.in. dolnej belki czy przeglądarki. Możecie się bliżej przyjrzeć tej wersji interfejsu na poniższym wideo:

HTC Sensation XL user interface demo

System w HTC Sensation XL działa i wygląda nieco lepiej od tego w XE. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu miesiąca ich wygląd i funkcjonalność staną się praktycznie takie same.

Beats Audio

Telefony dokładnie tak samo obsługują profil Beats Audio. Podłącza się do nich słuchawki, a po uruchomieniu odtwarzacza muzycznego włącza się dedykowany profil, podbijający odpowiednie tony.

HTC Sensation XE - Beats Audio fot. wł.
HTC Sensation XE - Beats Audio fot. wł.

Jakość dźwięku, marka, opłacalność samych słuchawek to kwestia dyskusyjna. Jednym Beats Audio się podoba, innym nie. Pisaliśmy o tym, czy jest to coś więcej niż zwykły marketing.

Można się spierać o te kwestie, nie zmienia to jednak faktu, że wraz z telefonem użytkownik otrzymuje po prostu dobrej jakości słuchawki. Zdecydowanie lepsze niż te powszechnie dołączane do zestawów.

Potencjalni nabywcy HTC Sensation XL mają do wyboru dwa rodzaje słuchawek - iBeats oraz Solo, czyli douszne i nauszne. W związku z tym XL wydaje się ciekawszym wyborem (XE jest dostępny tylko z iBeatsami). Należy jednak pamiętać, że za lepszymi i większymi słuchawkami Beats Solo idzie odpowiednio wyższa cena. Różnica sięga do kilkuset złotych.

Cena

Gdyby nie dołączane do zestawu słuchawki, należałoby uznać oba urządzenia za zdecydowanie za drogie, nieopłacalne. Trzeba jednak patrzeć na cały zestaw, w którym znajdują się drogie markowe słuchawki, a marka designerskich Beats Audio kosztuje.

HTC Sensation XE można kupić za ok. 1800 zł. Za HTC Sensation XL trzeba zapłacić 2000-2500 zł w zależności od rodzaju wybranych słuchawek.

Na portalach aukcyjnych oczywiście uda się znaleźć te smartfony w niższych cenach. Wiele osób zwraca uwagę na to, że za podobne kwoty można nabyć lepsze smartfony i dokupić osobno porządne, markowe słuchawki. Składać osobny zestaw czy zdecydować się na już gotowy, designerski - to kwestia wyboru. Sensation XE oraz XL mają takie same możliwości muzyczne.

Podsumowanie

Jak wspomniałem wcześniej, są to sporo różniące się od siebie muzyczne modele telefonów i o wyborze powinny decydować przede wszystkim wymiary, jakość wykonania i wielkość ekranu. Najważniejsze, by zdecydować się na model dostosowany do własnych potrzeb.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)