Huawei i Google wydali oświadczenia w sprawie zawieszenia współpracy

Huawei i Google wydali oświadczenia w sprawie zawieszenia współpracy

Huawei i Google wydali oświadczenia w sprawie zawieszenia współpracy
Miron Nurski
20.05.2019 10:59, aktualizacja: 29.06.2019 12:59

Zgodnie z oczekiwaniami, firmy Huawei i Google zabrały głos w sprawie zawieszenia współpracy.

Aktualizacja

[b][url=https://komorkomania.pl/37484,trump-zdejmuje-bana-z-huaweia-chinczycy-wciaz-beda-mogli-wspolpracowac-z-amerykanskimi-firmami]Donald Trump postanowił zdjąć bana nałożonego na Huaweia[/url].[/b]

Widzimy już pierwsze owoce rozporządzenia Donalda Trumpa, na mocy którego Google i inne amerykańskie firmy muszą ograniczyć współpracę z Huaweiem. Google odciął Chińczyków od Sklepu Play, YouTube'a, Map i innych usług.

Obecni i przyszli użytkownicy urządzeń Huaweia zadają pytania o przyszłość dostępnych na rynku produktów. Firmy Huawei i Google wreszcie udzieliły oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Huawei: "Tworzymy własny ekosystem"

Pełne oświadczenie Huaweia prezentuje się tak:

Huawei:

Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży. Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie.

Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata

Z oświadczenia wynika, że Huawei nie rezygnuje z Androida całkowicie. Firma zamierza rozwijać własny ekosystem w ramach platformy AOSP (Android Open Source Project).

Może to oznaczać, że jedyną (aczkowiek istotną) zmianą w przyszłych smartfonach Huaweia i Honora będzie brak Sklepu Play, Chrome'a, Map oraz innych aplikacji Google'a. Z pewnością zostaną one zastąpione zamiennikami. Alternatywa dla Google Play - AppGallery - rozwijana jest od dawna.

Google: "Usługi będą działać na już istniejących smartfonach"

Poniżej pełne oświadczenie Google'a:

Google:

Stosujemy się do nakazu i analizujemy jego konsekwencje. Jeśli chodzi o użytkowników naszych usług, to Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei.

Osobnego komentarzu udzielił zespół odpowiedzialny za rozwój Androida:

Android:

W odpowiedzi na pytania użytkowników Huawei dotyczące naszych decyzji, by przestrzegać zarządzenia amerykańskiego rządu: stosując się do wszystkich wymogów ze strony rządu USA, równocześnie zapewniamy, że usługi takie jakie Google Play i Google Play Protect będą nadal działać na waszych istniejących urządzeniach Huawei.

Google potwierdza zapewnienia Huaweia. Użytkownicy obecnych smartfonów (również tych dostępnych w sklepach) nie muszą się martwić utraty dostępu do usług Google'a. Wszystkie zmiany będą dotyczyć przyszłych urządzeń.

Przypomnę jednak, że współpracę z Huaweiem zawiesiły także inne amerykańskie firmy. W ich przypadku zmiany mogą być dla końcowych użytkowników nieodczuwalne w ogóle.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)