Huawei Ideos S7 Slim - test

Huawei Ideos S7 Slim - test

Huawei Ideos S7 Slim
Huawei Ideos S7 Slim
Michał Brzeziński
09.11.2011 10:00, aktualizacja: 09.11.2011 11:00

Tablet Huawei Ideos S7 Slim nie zrobił na mnie początkowo dobrego wrażenia. Ot, zwykły budżetowy tablet z bonusową łącznością 3G i paroma wadami. Jak oceniam go po dłuższym użytkowaniu?

Zawartość zestawu

Huawei Ideos S7 Slim - pudełko i akcesoria
Huawei Ideos S7 Slim - pudełko i akcesoria

Producent zapewnia, że do urządzenia dodaje gratis: nawigację GPMapa, uchwyt samochodowy oraz ładowarkę samochodową. Testowany zestaw ich nie zawierał. Na pewno są to miłe dodatki, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę niewysoką cenę Ideosa.

Brakowało mi jedynie słuchawek. Producent wyposażył zestaw w wymienione wyżej akcesoria, a słuchawek nie ma - to trochę dziwne. Widocznie tablet służy bardziej do nawigowania niż słuchania muzyki.

Wygląd i wykonanie

Podtrzymuje swoje zdanie – Ideos S7 Slim jest piękny. Tylna biała obudowa, przedzielona srebrnym paskiem z aparatem, wygląda naprawdę elegancko. Przód wcale nie jest gorszy, chociaż nie wybija się znacznie ponad konkurencję. Przynajmniej nie ma dużego napisu „Huawei”, który oszpeciłby tablet. Czarno-biała kolorystyka prezentuje się fantastycznie.

Huawei Ideos S7 Slim - przód tabletu
Huawei Ideos S7 Slim - przód tabletu

Na jakość również nie można narzekać. Tablet jest bardzo solidny, czasami aż nadto, ponieważ zdejmowanie tylnej klapki (gdzie znajduje się bateria oraz slot kart SIM) to prawdziwa męczarnia. Na szczęście nie trzeba tego robić często.

Huawei Ideos S7 Slim - góra tabletu
Huawei Ideos S7 Slim - góra tabletu

Wszystkie boki Ideosa są zajęte – to potrafi przytłoczyć. Na górze znajdują się klawisz Power oraz złącze zasilające, na prawym boku przyciski odpowiedzialne za regulację głośności i wejście audiojack 3,5 mm, na lewym miniHDMI oraz microUSB, na dole slot na kartę microSD, a także specjalne złącze do stacji dokującej. Po bokach są również głośniki.

Huawei Ideos S7 Slim - dół tabletu
Huawei Ideos S7 Slim - dół tabletu
Huawei Ideos S7 Slim - bok tabletu
Huawei Ideos S7 Slim - bok tabletu

Z drugiej strony dużej liczby złącz nie można zaliczyć do wad, więc nie mogę narzekać.

Na pewno wadą jest niewygodny przycisk Power. Klawisz i skok przy jego naciśnięciu są ledwo wyczuwalne. Niełatwo używać więc tego przycisku bez zerkania na niego. Regulacja głośności powinna być umieszczona na górze. Ponieważ znajduje się ona na boku, zdarza się ją przypadkowo wcisnąć.

Ideos S7 Slim nie waży najmniej. Ten ciężar daje o sobie znać, więc najlepiej trzymać go na kolanach lub w obydwu rękach.

Jeśli komuś zupełnie nie przeszkadza waga 440 g, to z pewnością ten tablet będzie komfortowy w użytkowaniu.

Ekran

Jak wspominałem w pierwszych wrażeniach, reakcja na dotyk nie działała zbyt dobrze. Zdarzało mi się przypadkowo włączać programy, również przewijanie było oporne. Po dłuższym użytkowaniu zmieniłem zdanie. Ekran wymagał przyzwyczajenia, ale teraz, gdy już go wyczuwam, obsługa nie sprawia żadnego problemu. Funkcja dotyku nie działa tak jak w high-endowych modelach, ale na pewno nie obniża komfortu pracy. Pod tym względem Ideos się zrehabilitował.

Huawei Ideos S7 Slim - ekran
Huawei Ideos S7 Slim - ekran

Jakość obrazu jest przeciętna. Abstrahując od technologii AMOLED, nawet wiele zwykłych ekranów LCD u konkurencji odzwierciedla kolory o wiele lepiej. Rozdzielczość jest niska (800 x 480) w stosunku do wielkości i bez trudu można to zauważyć. Nie przeszkadza to znacząco w codziennej pracy, chociaż przeglądanie stron internetowych i czytanie tekstu byłoby przyjemniejsze z dodatkowymi pikselami.

Na ogół nie zwracam uwagi na kąty widzenia – w końcu niezbyt często korzysta się z tabletu pod kątem 85 stopni. Ale w tym urządzeniu kąty są słabe, co rzuca się w oczy podczas codziennego użytkowania.

Nie można jednak zapominać, że tablet Huaweia należy do niższej półki cenowej, więc należy go oceniać z nieco innego punktu widzenia. Z tej perspektywy ekran urządzenia sprawdza się dobrze.

Łączność

Największą zaletą Ideosa jest moduł 3G. Taki miły dodatek jest rzadkością za taką cenę. Mobilny Internet działa naprawdę dobrze, nie miałem problemów ze złapaniem łączności 3G lub HSDPA.

Skoro jest moduł 3G, producent nie pominął funkcji wysyłania SMS-ów. Trudno tu wymagać jakiejkolwiek jakości – funkcja po prostu działa.

Aplikacja telefonu
Aplikacja telefonu

Tablet może również służyć jako telefon. Nie jest to zbyt wygodne ze względu na rozmiar urządzenia. Najlepsze rozwiązanie to po prostu zakup zestawu słuchawkowego.

Oprogramowanie

Urządzenie wyposażone jest w Androida Froyo 2.2.2 z nakładką Surf UI. Znacząco zmienia ona standardowy system Google'a, nie ma na przykład wysuwanej górnej belki. W większości aplikacji zamiast belki jest przycisk otwierający podręczne menu. Daje ono dostęp do najważniejszych przełączników, powiadomień, a także aplikacji działających w tle. Bardzo przyjemny dodatek - jeśli tylko można by do niego dotrzeć z każdego miejsca, byłoby idealnie.

Ekran szybkiego dostępu
Ekran szybkiego dostępu

Ekran główny składa się z aż 10 pulpitów. Podzielone one są na 5 kategorii: Rozrywka, WWW, Komunikacja, Home i Ulubione. W każdej sekcji są domyślnie ustawione skróty i widżety, ale nie robią one wrażenia. Niestety, nie da się zmieniać kolejności pulpitów czy przejść do ogólnego podglądu. Nie można również edytować siatki aplikacji. Interfejs obsługuje wyłącznie tryb horyzontalny, co moim zdaniem jest poważną wadą.

Pulpit
Pulpit

Użytkownik dostaje gotowe ułożenie i musi się z tym pogodzić - nawet Apple pozwala na więcej!

Huawei zadbał o kilka wbudowanych programów: czytnik RSS, Aldiko, Documents to Go (niepełna wersja), Twitter, Strumienie (obsługa Facebooka) oraz Hi Space (sklep z aplikacjami). Żaden z nich nie był dla mnie przydatny, ale na szczęście tablet zapewnia dostęp do Marketu.

Siatka aplikacji
Siatka aplikacji

Klawiatura w trybie poziomym jest słaba, przyciski - szerokie i niskie, przez co trudno w nie trafić. Gdy używa się tabletu obróconego o 90 stopni, pisanie kciukami sprawdza się bardzo dobrze. Praca akcelerometru jednak nie jest idealna. Gdy zostawiałem tablet na kilka godzin, po powrocie czasami musiałem go zresetować i dopiero wtedy wykrywał obrót.

Wydajność

Szybkość działania interfejsu jest poprawna, ale widać lekkie braki w płynności. Głównym powodem jest prawdopodobnie nakładka Surf UI – po zainstalowaniu słynnego Go Launchera Ex widać poprawę. Na szczęście każdy użytkownik Androida może bez problemu znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Benchmark CF-Bench
Benchmark CF-Bench

Gry się nie przycinają, układ Qualcomma sprawdza się bardzo dobrze - urządzenie będzie odpowiadać także osobom szukającym rozrywki. Oczywiście ciągle daleko mu do najwyżej półki.

Multimedia

Funkcje multimedialne Ideosa są co najmniej wystarczające. Oglądanie filmów w HD jest praktycznie niemożliwe (chociaż na ekranie z tak niską rozdzielczością mija się to z celem), ale za to do wyboru jest dużo obsługiwanych formatów. Korzystając z serwisu YouTube, nie zauważyłem żadnych problemów.

Odtwarzacz muzyczny
Odtwarzacz muzyczny

Jakość dźwięku jest niezła. Pozytywnym zaskoczeniem są dwa boczne głośniki, które - wbrew pozorom - spisują się naprawdę dobrze. Nawet przy dużej głośności nie ma zakłóceń.

Huawei oferuje także zmieniony odtwarzacz muzyczny oraz galerię. Wyglądają ładnie, ale to oczywiście kwestia osobistych preferencji:

Internet

Przeglądarka internetowa
Przeglądarka internetowa

Oczywiście przy bardziej rozbudowanych stronach tablet potrafił się zacinać, ale nie wpływa to na ocenę ogólną. Po zainstalowaniu wtyczki flash wszystkie elementy wyświetlają się prawidłowo, nie ma żadnych powodów do narzekań.

Aparat

Aparat spisuje się słabo, jak można było się tego spodziewać, biorąc pod uwagę klasę urządzenia oraz matrycę 3 Mpix. Zdjęcia nie są kompletnie bezużyteczne, ale nawet gdy są wyświetlane na ekranie tabletu, widać pojedyncze piksele. Dźwięk migawki pojawia się przed zrobieniem zdjęcia, co potrafi zmylić. Widoczne są także problemy z dobrym odwzorowaniem kolorów, oraz łapaniem autofocusu przy niewielkich odległościach. Nagrywanie filmów to już kompletna porażka - jakość jak za czasów pierwszych aparatów w komórkach.

Ideos S7 Slim - aparat
Ideos S7 Slim - aparat
Ideos S7 Slim - aparat 2
Ideos S7 Slim - aparat 2
Ideos S7 Slim - aparat 3
Ideos S7 Slim - aparat 3
Ideos S7 Slim - aparat makro
Ideos S7 Slim - aparat makro

Tablety nie służą docelowo do robienia zdjęć (do tego są aparaty/smartfony), więc nie uważam tego za poważną wadę.

Bateria

Na tym polu tablet Huawei radzi sobie naprawdę dobrze, nawet w porównaniu z modelami z najwyższej półki. Przy sporadycznym korzystaniu z niego (ze stale włączonym Wi-Fi) spokojnie wytrzymuje 2-3 dni. Jeśli korzysta się z niego kilka razy dziennie, jak z typowego tabletu, nie trzeba się martwić o zasilanie przez dzień lub dwa. Naprawdę intensywne użytkowanie (granie, oglądanie filmów itd.) i tak zapewni 6-7 godzin pracy baterii. W skrócie: jest bardzo dobrze.

Podsumowanie

Zalety:

[plus] wygląd

[plus] solidna budowa

[plus] czas pracy baterii

[plus] moduł 3G

[plus] jakość głośników

[plus] przyzwoita wydajność w grach

[plus] możliwość dzwonienia i wysyłania SMS[minus]ów

[plus] stosunkowo niska cena

Wady:

[minus] kolory wyświetlacza

[minus] rozdzielczość

[minus] wadliwe działanie akcelerometru

[minus] jakość aparatu

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)