Spokojnie, Huawei raczej nie zablokuje ci alternatywnych launcherów. Być może jednak i tak nie będziesz chciał z nich korzystać

Spokojnie, Huawei raczej nie zablokuje ci alternatywnych launcherów. Być może jednak i tak nie będziesz chciał z nich korzystać
Miron Nurski

22.11.2018 12:45, aktual.: 22.11.2018 17:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sieć obiegła informacja, że Huawei zamierza zablokować możliwość korzystania na swoich telefonach z alternatywnych launcherów. O co chodzi?

Huawei blokuje launchery w Chinach, ale ma ku temu dobry powód

Jak donosi XDA Developers, na wybranych modelach Huaweia w Chinach po instalacji testowej wersji EMUI 9 nie da się zmienić domyślnego launchera na alternatywny. Bynajmniej nie wynika to jednak z tego, że Huawei chce zmusić klientów do korzystania z jedynej słusznej opcji.

Część zewnętrznych sprzedawców w Chinach przed dostarczeniem smartfonów do klientów modyfikuje oprogramowanie smartfonów poprzez podmienienie launchera na taki, który wyświetla reklamy i zawiera złośliwe oprogramowanie. Wszystko wskazuje na to, że Huawei chce walczyć z tym problemem poprzez wspomniane ograniczenie.

To trochę jak wylewanie dziecka z kąpielą, ale szczęście w nieszczęściu jest takie, że nas ten problem nie dotyczy. Istnieje więc niewielkie prawdopodobieństwo, by Huawei podjął podobne kroki w Polsce. Nawet jeśli, ograniczenie da się stosunkowo łatwo obejść.

Na niektórych huaweiach mimo wszystko możesz nie chcieć korzystać z alternatywnych launcherów

Huawei Mate 20 i Mate 20 Pro mają EMUI 9 już po wyjęciu z pudełka. Nowa wersja nakładki wnosi alternatywną metodę nawigacji systemowej: gesty zamiast wirtualnych przycisków.

Aby powrócić do pulpitu głównego, należy przeciągnąć palec od dolnej krawędzi w górę.

Gest ten powiązany jest z miłą dla oka animacją minimalizacji okna aplikacji do ikony.

Ta animacja "gryzie się" z alternatywnymi launcherami

Animacja jest ściśle zintegrowana z launcherem EMUI. Na alternatywnych programach uruchamiających - np. Nova Launcher - powrót do pulpitu głównego nie wygląda aż tak ładnie. Po wykonaniu gestu interfejs najpierw wyświetla na moment listę ostatnio używanych aplikacji, po czym następuje dość gwałtowny przeskok na pulpit.

Użytkownicy mają na razie dwie opcje:

  • korzystać z gestów oraz alternatywnego launchera i nie przejmować się animacjami;
  • przełączyć system nawigacji na przyciski ekranowe - wówczas animacje są dopasowane.

Ja wolę gesty od przycisków ekranowych, a brak wspomnianej animacji powrotu do ekranu głównego przeszkadza mi na tyle, że postanowiłem porzucić uwielbianego przeze mnie Action Launchera na rzecz launchera EMUI 9.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)