Huawei Mate Zero oficjalnie. Smartfon bez aparatu, w którym zdjęcia generuje sztuczna inteligencja

Huawei Mate Zero oficjalnie. Smartfon bez aparatu, w którym zdjęcia generuje sztuczna inteligencja
Miron Nurski

01.04.2019 08:05, aktual.: 02.04.2019 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprawdziliśmy go jako pierwsi na świecie!

To oczywiście tylko żart na prima aprilis ;)

Stało się to, o czym mówiło się od dawna. Raptem kilka dni po prezentacji modelu P30 Pro z poczwórnym aparatem, Huawei całkowicie rezygnuje z udziału w wyścigu na liczbę obiektywów.

Huawei Mate Zero nie ma żadnego aparatu, a i tak robi świetne zdjęcia

Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji, którą Huawei już od kilku lat wykorzystuje do poprawiania jakości zdjęć. Firma uznała, że opracowane przez nią algorytmy są już tak skuteczne, że implementacja matryc oraz obiektywów w ogóle nie jest już konieczna.

Obraz

Oczywiście aparat został z telefonu usunięty we współpracy z firmą Leica.

Zasada działania bezaparatowego aparatu jest prostsza niż mogłoby się wydawać

Generowanie zdjęcie przez AI odbywa się w kilku krokach.

Wbudowany żyroskop oraz mikrofon analizują ruchy oraz głos użytkownika. Gdy na tej podstawie sztuczna inteligencja uzna, że użytkownik zauważył coś wartego uwiecznienia, zaczyna dziać się magia.

Bazując na aktualnej lokalizacji, oprogramowanie pobiera z sieci zdjęcia satelitarne miejsca, w którym znajduje się użytkownik.

Obraz

Na podstawie zdjęć satelitarnych generowana jest cyfrowa mapa przestrzeni, odzwierciedlająca punkt widzenia użytkownika.

Obraz

Mapa przestrzeni poddawana jest następnie zaawansowanej obróbce, której celem jest stworzenie fotorealistycznego obrazu. Oprogramowanie modyfikuje grafikę uwzględniając warunki pogodowe czy porę dnia. Doklejane są nawet sylwetki znajdujących się w okolicy osób. Na tym etapie grafika cechuje się jednak jeszcze niską szczegółowością.

Obraz
Obraz;

Później dokonywane są ostatnie szlify, w tym zwiększenie szczegółowości. W oprogramowaniu opcjonalnie można włączyć tryb selfie, który na wygenerowane wcześniej zdjęcie dokleja twarz użytkownika.

Obraz
Obraz;

I tyle. Wystarczy wybrać się na spacer, by po powrocie znaleźć w galerii serię wygenerowanych w jego trakcie zdjęć. Nie trzeba nawet wyciągać telefonu z kieszeni.

Największe wrażenie robi funkcja Cosmic-Zoom

Mimo że Huawei Mate Zero nie ma żadnego aparatu, potrafi robić zdjęcia z przybliżeniem większym niż jakikolwiek dostępny na rynku smartfon.

Tryb Cosmic-Zoom aktywowany jest automatycznie podczas robienia zdjęć Księżyca i innych ciał niebieskich. Wystarczy w nocy wycelować smartfonem w niebo, by sztuczna inteligencja pobrała wysokiej jakości zdjęcie z bazy NASA.

Zdjęcie Księżyca pobrane z internetu przez sztuczną inteligencję
Zdjęcie Księżyca pobrane z internetu przez sztuczną inteligencję© NASA

Musicie przyznać, że efekty zwalają z nóg.

Nie wszystko działa jeszcze jednak idealnie

Na razie zdjęcia tworzone przez AI nie wyglądają zbyt naturalnie. Gdybym wrzucił poniższe selfie na jakiś serwis społecznościowy, raczej nikt nie uwierzyłby, że to prawdziwa fotografia, a nie efekt pracy algorytmów. Ale nie to jest najgorsze.

Obraz

Sztuczna inteligencja wygenerowała już kilkadziesiąt moich zdjęć i z jakiegoś powodu na każdym z nich na mojej głowie widoczne są zakola. Mam nadzieję, że Huawei naprawi ten błąd w aktualizacji oprogramowania.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)