Huawei miał sprzedawać w Korei Północnej amerykańskie dobra [#wSkrócie]

Huawei
Huawei
Źródło zdjęć: © Fot: Bolesław Breczko
Mateusz Żołyniak

23.07.2019 16:23, aktual.: 24.07.2019 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Huawei nie rozwiązał jeszcze sprawy zakazu dostępu do amerykańskich rozwiązań, a już po raz kolejny może narazić się rządowi USA.

The Washington Post przygotował raport, w którym wskazuje, że Huawei dopuścił się prowadzenia interesów w Korei Południowej, która objęta jest sankcjami rządu USA. Dotyczyć ma to stworzenia i utrzymywania przez co najmniej osiem lat sieci bezprzewodowej na tamtejszym rynku.

Fragment dokumentu mającego potwierdzać współpracę Huaweia z rządem Korei Północnej
Fragment dokumentu mającego potwierdzać współpracę Huaweia z rządem Korei Północnej© The Washington Post

Huawei w tym czasie sprzedawać miał Koreańczykom produkty, w których wykorzystywane są amerykańskie rozwiązania. Proces ten tuszowany miał być poprzez wykorzystanie Panda International Information Technology Co. Ltd - firma ta miała pośredniczyć we współpracy z tamtejszym rządem.

Fragment dokumentu mającego potwierdzać współpracę Huaweia z rządem Korei Północnej
Fragment dokumentu mającego potwierdzać współpracę Huaweia z rządem Korei Północnej© The Washington Post

Naruszenie sankcji nałożonych na Koreę Północną potwierdzić miał nie tylko były pracownik Huaweia, ale również wewnętrzne dokumenty, które wpadły w posiadanie The Washington Post. Reprezentujący giganta Joe Kelly zaprzeczył prowadzeniu interesów na tamtejszym kraju, ale nie poruszył on kwestii prawdziwości przedstawionych dokumentów.

Oficjalne oświadczenie firmy Huawei:

Huawei nie prowadzi działalności gospodarczej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. Firma w pełni podporządkowuje się obowiązującym prawom krajów i regionów, w których działa, w tym przepisom dotyczącym wszelkiej kontroli eksportu oraz sankcji i regulacji nakładanych przez ONZ, USA i UE.

Warto dodać, że Amerykanie nałożyli na Huaweia karę za prowadzenie działań biznesowych w Iranie, który również objęty jest sankcjami, a do tego oskarżyli firmę o wykradanie danych należących do sieci T-Mobile US. Póki co nie wiadomo, jak powyższe informacje wpłyną na - i tak już mocno napiętą - sytuację na linii USA-Huawei.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)