Huawei największym producentem na świecie? Nie, to fake news

Huawei największym producentem na świecie? Nie, to fake news28.03.2019 15:50
Huawei największym producentem na świecie? Nie, to fake news

Nie, Huawei nie jest numerem 1 na globalnym rynku smartfonów.

Chińska Agencja Prasowa - powołując się na dane koncernu analitycznego GfK - opublikowała komunikat, według którego Huawei globalnie sprzedał w styczniu 2019 więcej smartfonów niż Samsung i Apple.

Temat szybko podłapały media na całym świecie, bezrefleksyjnie nazywając Huaweia największym producentem, ignorując kilka istotnych faktów.

Po pierwsze, dane miały dotyczyć tylko jednego miesiąca. To tak jakbym ja z całej doby wybrał jeden moment, w którym poruszałem się szybciej niż Usain Bolt, po czym ogłosił się najszybszym człowiekiem na świecie.

Po drugie, GfK w swoich raportach nie uwzględnia Stanów Zjednoczonych. Kojarzycie? To taki mały, ubogi rynek, na którym Samsung i Apple sprzedają marne miliony smartfonów, a na którym Huawei nie jest obecny. Nieistotny szczegół.

Teraz okazuje się zresztą, że to wszystko i tak nie ma znaczenia.

GfK Polonia: "wzmiankowane wartości nie pochodzą z raportów instytutu GfK"

Polski oddział instytutu GfK opublikował następujące oświadczenie:

Instytut GfK Polonia odpowiadając na zapytania dziennikarzy i podmiotów branżowych dotyczących informacji o wynikach rynkowych marki Huawei, w której jako źródło danych podane zostały rezultaty badań instytutu GfK, a opublikowanej pierwotnie przez chińską agencję prasową i przedrukowaną przez media w wybranych krajach, w tym w Polsce, niniejszym wyjaśnia, iż wzmiankowane wartości nie pochodzą z raportów instytutu GfK oraz że instytut GfK nie posiada żadnych informacji uzasadniających tezy, które znalazły się w opublikowanym przez chińską agencję prasową komunikacie.

Innymi słowy: nie dość, że przywoływane przez media dane nie mają sensu, to jeszcze - według rzekomego źródła - nie są nawet prawdziwe.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że za publikacją fałszywych danych stoi nie Huawei, lecz Chińska Agencja Prasowa. W chwili pisania tego tekstu w jej publikacji nie pojawiło się jeszcze żadne sprostowanie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)