Huawei nie dotrzymał terminu, Polsat zrywa umowę

Huawei nie dotrzymał terminu, Polsat zrywa umowę

andriano.cz / Shutterstock.com
andriano.cz / Shutterstock.com
Patryk Korzeniecki
28.11.2019 12:28, aktualizacja: 28.11.2019 13:28

Huawei miał dostarczyć Polsatowi system informatyczny, jednak już drugi raz nie wyrobił się z dostarczeniem projektu na czas.

Huawei ma ostatnimi czasy naprawdę złą passę. Wojna handlowa z USA dalej daje się firmie we znaki, mimo przedłużenia "tymczasowej licencji".

Okazuje się, że nie tylko za oceanem chiński gigant mierzy się z kłopotami. Do zgrzytów z USA dochodzą problemy z Polsatem.

Polsat ma dość czekania na Huaweia

23 czerwca 2016 roku Huawei zawarł z Polsatem umowę dostarczenia systemu informatycznego BES wraz z jego utrzymywaniem i konserwacją.

Początkowo projekt zakładał ukończenie systemu w ciągu 18 miesięcy. Jak informuje PAP biznes, Huawei nie wyrobił się i otrzymał aneks przedłużający, jednak znowu nie dostarczył systemu na czas. Polsatowi skończyła się cierpliwość i z dniem 27 listopada 2019 roku oświadczył o odstąpieniu od umowy.

Huawei będzie musiał spełnić roszczenia

lakshmiprasada S / Shutterstock.com
lakshmiprasada S / Shutterstock.com

Polkomtel przekazał chińskiemu producentowi informację, że będzie oczekiwał rekompensaty za zaistniałą sytuację i oddanie środków, jakie Polsat zapłacił Huaweiowi w ramach realizacji zamówionej usługi.

Dodatkowo zapowiedziano, że jeśli Huawei nie spełni stawianych wymagań, to odzyska pieniądze na drodze odpowiednich procedur.

Huawei ma problemy nie tylko w Polsce

Polsat nie jest jedynym europejskim podmiotem, który ma z Huaweiem na pieńku. Hiszpańskie Ministerstwo Obrony zbanowało firmę, zakazując dostępu urządzeń Huawei do swoich serwerów danych.

Ministerstwo nie zakazuje jednak kompletnie korzystania konsumentom z produktów marki. Osoby do niego należące dalej mogą ich używać, jednak w celu skorzystania z danych na serwerach muszą użyć sprzętu innych producentów. La informacion donosi, że pracownicy w dalszym ciągu korzystający z elektroniki Huaweia zostali poproszeni o natychmiastowe rozłączenie się.

Hiszpania nie poinformowała o powodach swojej decyzji, jednak możemy się domyślać, że chodzi o podejrzenia o szpiegostwo - podobnie jak w przypadku Stanów Zjednoczonych. Te zarzuty nie przeszkadzały jednak Węgrom, które planują zbudować sieć 5G z pomocą Huaweia. Ciekaw jestem, czy w obliczu ostatnich wydarzeń nie zrezygnują z decyzji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)