Huawei P30 lite okiem fotografa. W tej cenie jest świetnie

Huawei P30 lite okiem fotografa. W tej cenie jest świetnie
Anna Rymsza

27.06.2019 13:39, aktual.: 25.07.2019 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Huawei P30 lite jest „młodszą” wersją świetnego Huawei P30 Pro. Może ci się wydawać, że jeśli potrzebujesz smartfonu ze świetnym aparatem, Huawei P30 Pro jest ci niezbędny. Przemyśl to. Jakie zdjęcia chcesz robić? Czy wykorzystasz wszystkie możliwości tego aparatu? Być może zadowoli cię P30 lite.

Huawei P30 lite ma być nie tylko odchudzoną wersją świetnego Huawei P30 Pro. Jedną z ważniejszych różnic jest brak innowacyjnych rozwiązań w aparacie fotograficznym jak na przykład peryskopowy zoom, umożliwiający nawet 50-krotne cyfowe zbliżenie, zastosowany w P30 Pro.

Jeśli chcesz robić świetne zdjęcia, najpierw dogłębnie poznaj sprzęt, który już masz. Może okazać się, że lepszy aparat wcale nie jest ci potrzebny, bo po prostu nie znalazłeś jeszcze odpowiednich ustawień swojego aparatu. To właśnie sprawdza się w przypadku Huawei P30 lite. Ten smartfon możesz obecnie kupić już za 1300 zł.

Specyfikacja aparatu

Huawei P30 lite został wyposażony w potrójny aparat. Gołym okiem widać, że w pionowym pasku znajdują się trzy różne obiektywy. Są to:

  • obiektyw szerokokątny z przysłoną f/1,8 i matrycą 48 MP (równoważny ogniskowej 35 mm)
  • obiektyw ultraszerokokątny z przysłoną f/2,4 i matrycą 8 MP (równoważny ogniskowej 28 mm)
  • obiektyw pomocniczy z matrycą f/2,4, odpowiedzialny za autofocus. Huawei nazywa go „Bokeh\ od efektu, jaki można z jego pomocą osiągnąć.

Obraz ze wszystkich aparatów, łącznie z przednim, jest przechwytywany przez przetwornik typu BSI – ten typ konstrukcji gwarantuje, że do warstwy światłoczułej dociera maksymalnie dużo światła. W smartfonach to w zasadzie już standard.

standardowy widok aplikacji aparatu
standardowy widok aplikacji aparatu© Redakcja

Zdjęcia przy dobrym świetle

Już po zrobieniu kilku zdjęć zauważyłam dobrą geometrię. Obiektyw asferyczny spełnia swoje zadanie. Mimo że domyślnie aparat działa w trybie szerokokątnym z ogniskową bliską , zdjęcia wcale nie są nienaturalnie zaokrąglone skrzywione bliżej krawędzi. To dobra wiadomość dla fotografujących obiekty o prostych liniach jak budynki czy klatka dla szczurów.

1/25 s, ISO 500
1/25 s, ISO 500© Redakcja

Słoneczny dzień to najłatwiejsze warunki pracy dla aparatu i nic dziwnego, że P30 lite wypadł świetnie. Również w cieniu radzi sobie dobrze, a w trudniejszych sytuacjach można pomóc sobie trybem HDR. Zdjęcia HDR wyglądają bardzo naturalnie. Oprogramowanie nie przesadza z kolorami, ale dobrze uwydatnia krawędzie.

Nie mogę też narzekać na balans bieli na takich zdjęciach, bez względu na to, czy jest pochmurno, zachodzi słońce czy jest pełnia dnia.

Ultraszeroki kąt

Tę funkcję odkryłam przypadkiem, bawiąc się zoomem (mam w zwyczaju najpierw poużywać smartfona, a potem czytać jego specyfikację). W zwyczajnym trybie robienia zdjęć mogę „odzoomować" obraz do powiększenia 0,6 raza – wtedy aparat przełącza się na drugi obiektyw. Uwielbiam tę funkcję w aparatach z kilkoma obiektywami i bardzo mnie cieszy, że znalazła się w modelu w tak przystępnej cenie. Doskonale się sprawdza przy krajobrazach i wnętrzach. Turyści i podróżnicy będą zadowoleni.

1/33, ISO 400, ogniskowa 17 mm
1/33, ISO 400, ogniskowa 17 mm© Redakcja

Kosztem poszerzonego kąta widzenia są nieco większe geometrii obrazu. Można to oczywiście wykorzystać do celów artystycznych albo wyprostować w fachowym programie.

Pomoc sztucznej inteligencji

Huawei P30 lite dostał to samo oprogramowanie, co inne smartfony Huawei, możesz więc liczyć na pomoc sztucznej inteligencji przy robieniu zdjęć. Na podstawie rozpoznanego obrazu model SI dopasuje kolorystykę i kontrast do sceny.

W moim odczuciu najwięcej zyskują zdjęcia robione przy czystym niebie. Niebo robi się bardziej błękitne, podobnie do zdjęć zrobionych z filtrem polaryzacyjnym.

tryb automatyczny po lewej, z SI po prawej
tryb automatyczny po lewej, z SI po prawej© Redakcja

Zyskuje też zieleń i architektura, gdzie SI wydobywa dodatkowe szczegóły. Nie przekonują mnie za to zdjęcia jedzenia. Wydaje mi się, że SI źle radzi sobie z balansem bieli, jeśli w kadrze są wyłącznie ciepłe barwy. Na szczęście od tego jest tryb manualny.

Tryb manualny

Huawei P30 lite ma manualny tryb robienia zdjęć, w którym mogę ustawić ręcznie wybrany parametr lub kilka parametrów robienia zdjęć. Mogę więc zdecydować samodzielnie o ostrości i czułości ISO, ale zostawić automatowi dopasowanie balansu bieli, czasu naświetlania i pozostałych parametrów. Albo ustawić samodzielnie tylko balans bieli, jeśli oprogramowanie aparatu nie radzi sobie z nietypowo oświetloną sceną – na przykład jedzeniem przy kolorowym świetle.

Ręczna kontrola czułości ISO matrycy pozwala uniknąć szumów na zdjęciach. Huawei P30 lite daje wybór między ISO 50 i 3200, czas naświetlania zaś od 1/4000 sekundy do 30 sekund. Trzeba tylko się starać, by nie poruszyć aparatem, jeśli zdjęcie będzie naświetlane dłużej niż 1/20 sekundy.

Dobrze działa też kontrola ostrości. Jeśli w trybie automatycznym masz problem, bo autofocus łapie odbicia, a nie właściwą scenę, możesz ustawić ostrość ręcznie.

Jeśli chcesz nagrać film idąc, też żaden problem. Stabilizacja obrazu nie jest tak imponująca, jak w P30 Pro, ale wciąż jest dobra. Zabrakło możliwości zapisywania plików DNG (cyfrowych negatywów, zawierających więcej danych niż JPG), więc jeśli jakieś zdjęcie nie wyjdzie zgodnie z oczekiwaniami, trudno będzie je odratować. Z drugiej strony… podczas testów wszystkie zdjęcia wyszły jak trzeba, więc może nie jest to potrzebne.

Zdjęcia nocne

Huawei P30 Pro ma również tryb fotografii nocnej. Przypomina on nieco HDR – aparat rejestruje kilka obrazów i na ich podstawie dopasowuje stopień jasności różnych fragmentów scen. Efekty są świetne wieczorem i w nocy w dobrze oświetlonych miejscach w mieście.

Tryb nocny: 1/5 s, ISO 400
Tryb nocny: 1/5 s, ISO 400© Redakcja

Na łonie natury lub w ciemniejszych miejscach lepiej smartfon unieruchomić i spróbować trybu manualnego.

Ustawienia manualne: 30 s, ISO 50, ostrość ustawiona ręcznie na „nieskończoność”
Ustawienia manualne: 30 s, ISO 50, ostrość ustawiona ręcznie na „nieskończoność”© Redakcja

Rozmycie tła

Przy robieniu zdjęć z bliska aparat naturalnie uchwyci głębię ostrości sceny. Zdjęcia makro wychodzą niemal profesjonalnie nawet w trybie automatycznym.

a/1600 s, ISO 50
a/1600 s, ISO 50© Redakcja

Przy fotografowaniu większych scen możesz skorzystać z ręcznego rozmywania w trybie o nazwie "przysłona". Ustawienie to pozwała uzyskać zarówno naturalne efekty a la lustrzanka, jak i cukierkowe, nieco senne rozmycie, jakie widzisz poniżej.

Obraz
© Redakcja

Zwykle efekty są estetyczne, a gdyby jednak niedoskonałości przy rozmyciu tła można ten efekt cofnąć w edytorze na smartfonie.

Dzięki niemu smartfon ten nadaje się do fotografii portretowej doskonale. Myślę, że w tej cenie trudno będzie znaleźć lepszy aparat.

Czy warto?

Huawei P30 lite nie ma tak imponującego zoomu, jak P30 Pro, więc jeśli zależy ci na zbliżeniach, lepiej sięgnąć na wyższą półkę. Jeśli jednak szukasz smartfona za mniej niż 1500 zł, który zadowoli twoją artystyczną duszę, P30 lite sprawdzi się idealnie. Zdjęcia w pełnej rozdzielczości znajdziesz w Archiwum. Niektóre z nich są w wersjach HDR i z SI.

Podoba mi się też sposób, w jaki galeria na Huawei P30 lite prezentuje zdjęcia – są wszystkie metadane i nawet histogtam.

Widok metadanych i histogramu zdjęcia w galerii
Widok metadanych i histogramu zdjęcia w galerii© Redakcja

Nie miałam z nim żadnych problemów. Zawsze zachowywał się przewidywanie, co jest niezwykle ważne przy dłuższych sesjach albo seriach. 1300 zł to świetna cena za ten smartfon.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)