Huawei P40 i inteligentne wyostrzanie. Nowy tryb podnosi szczegółowość zdjęć

Huawei P40 i inteligentne wyostrzanie. Nowy tryb podnosi szczegółowość zdjęć
Źródło zdjęć: © Huawei
Patryk Korzeniecki

21.04.2020 13:51, aktual.: 21.04.2020 16:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Huaweie serii P40 są jednymi z najlepszych smartfonów jeśli chodzi o mobilną fotografię. Huawei nie spoczął jednak na laurach i zwiększył ich możliwości, dodając tryb wysokiej szczegółowości, wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Pamiętacie mój artykuł o maszynowym powiększaniu zdjęć? Opisałem w nim pomysł polegający na bezstratnym zwiększaniu rozdzielczości zdjęcia z wykorzystaniem wyuczonych algorytmów.

Spodziewam się, że technologia kiedyś zostanie użyta w smartfonach - ciężko jednak przewidzieć kiedy. Tymczasem Huawei znalazł inny sposób na podniesienie szczegółowości zdjęć z wykorzystaniem AI, który działa już teraz.

Huawei AI 50MP = stackowanie zdjęć + AI

Huawei wypuścił w Chinach aktualizację EMUI do modeli P40, P40 Pro i P40+ o numerku 10.1.0.122. Wprowadza ona m.in. tryb AI 50MP. Na czym on polega?

Obraz
© huaweicentral.com

Huawei serii P40 wykonuje przez 3 sekundy serię zbliżonych samych ujęć. Następnie do akcji wkracza sztuczna inteligencja, która wykorzystuje je do wyprodukowania finalnego obrazka.

Jak widzicie na zdjęciach, algorytmy Huaweia pozwalają na uzyskanie znacznej poprawy ostrości obrazu. Różnica jest najbardziej widoczna przy powiększeniu. Nie wiadomo na tę chwilę, jak technologia zachowuje się jeśli chodzi o ruchome elementy kadru, jednak myślę, że Huawei zadbał o poprawną kompensację ruchu podobnie jak w trybie nocnym.

Obraz
© huaweicentral.com

Huawei AI 50MP świetnie sprawdzi się zwłaszcza w fotografii krajobrazu czy architektury, w których detale odgrywają istotną rolę. Nie ma na tę chwilę informacji, kiedy funkcja trafi do europejskich modeli P40 ani czy zostanie zaimplementowana w innych smartfonach producenta.

AI 50MP jest dowodem na to, że mobilna fotografia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa - sztuczna inteligencja ma sporo niewykorzystanego potencjału. Ciekaw jestem, czy podobne rozwiązanie stworzą też inni producenci.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)