Huawei reaguje na ostatnie decyzje USA. Twierdzi, że odbiją się Amerykanom czkawką

Huawei reaguje na ostatnie decyzje USA. Twierdzi, że odbiją się Amerykanom czkawką

Huawei reaguje na ostatnie decyzje USA. Twierdzi, że odbiją się Amerykanom czkawką
Miron Nurski
18.05.2020 14:36, aktualizacja: 18.05.2020 16:48

Sytuacja na linii Huawei - USA jest coraz bardziej napięta. Chińczycy zabrali głos w sprawie ostatnich działań administracji Donalda Trumpa.

W maju 2019 Huawei trafił na tzw. czarną listę, w efekcie czego wiele amerykańskich firm nie może z nim współpracować. Przed kilkoma dniami zakaz został przedłużony o kolejny rok, a do tego zaostrzony.

Dotychczas banem objęte były jedynie przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych. Na mocy nowych przepisów o stosowną licencję ubiegać muszą się także zagraniczne firmy, które wykorzystują amerykańską myśl techniczną.

Przez nowe restrykcje USA, współpracę z Huaweiem miało zakończyć TSMC

TSMC to tajwańska firma specjalizująca się w produkcji układów scalonych. W jej fabrykach produkowane są m.in. autorskie jednostki Huaweia z serii Kirin, które ten wykorzystuje we własnych smartfonach.

Problem w tym, że TSMC w procesie produkcyjnym używa patentów i technologii opracowanych w USA. W związku z tym jego współpraca z Huweiem nie może być w tym momencie kontynuowana.

Jak dowiedział się serwis Nikkei Asian Review, Tajwańczycy zawiesili przyjmowanie nowych zleceń, ale wciąż mogą wywiązać się ze wcześniejszych kontraktów, co zapewni Huaweiowi dostawy do września. Co stanie się potem? Najczarniejszy scenariusz jest taki, że firma zostanie odcięta od dostawców kluczowych komponentów, co uniemożliwi jej kontynuowanie produkcji smartfonów czy serwerów.

Huawei: "USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju"

Chiński producent wydał oświadczenie w sprawie ostatnich działań amerykańskiego rządu. Przekonuje, że podjęte decyzje są "arbitralne, szkodliwe i zagrażające globalnemu przemysłowi".

Huawei twierdzi jednocześnie, że "takie działania spowodują obniżenie zaufania międzynarodowych firm do amerykańskiej technologii i łańcuchów dostaw, co ostatecznie zaszkodzi interesom Stanów Zjednoczonych".

Pełną treść oświadczenia znajdziecie poniżej.

Huawei:

Huawei kategorycznie sprzeciwia się zmianom wprowadzonym przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w przepisach dotyczących handlu produktami zagranicznymi, które uderzają w Huawei bezpośrednio.

16 maja 2019 roku rząd Stanów Zjednoczonych umieścił Huawei, bez uzasadnienia, na liście podmiotów, z którymi amerykańskie korporacje nie mogą współpracować. Od tego momentu wiele kluczowych komponentów przemysłowych i technologicznych przestało być dla Huawei dostępnych. Pomimo to zobowiązaliśmy się do przestrzegania wszystkich przepisów i regulacji rządu Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie wywiązaliśmy się z naszych zobowiązań wobec klientów i dostawców. Przetrwaliśmy i idziemy do przodu, wbrew wszelkim przeciwnościom.

Rząd USA całkowicie zignorował obawy zgłaszane przez wiele przedsiębiorstw i stowarzyszeń branżowych, i podjął decyzję, aby po raz kolejny spróbować zdławić naszą firmę. Decyzja ta jest arbitralna, szkodliwa i zagraża globalnemu przemysłowi. Wpłynie ona na działanie i rozwój wszystkich operacji prowadzonych przez Huawei w ponad 170 krajach, wartej setki miliardów dolarów.  Będzie miała również wpływ na usługi komunikacyjne świadczone dla ponad trzech miliardów konsumentów korzystających z produktów i usług Huawei na całym świecie.

Rząd USA celowo uderza w interesy klientów biznesowych Huawei oraz w naszych konsumentów. De facto jest to sprzeczne z twierdzeniem rządu USA, że w swojej decyzji kieruje się bezpieczeństwem sieci. Posunięcia rządu USA mają wpływ nie tylko na Huawei - będą miały poważny wpływ na wiele gałęzi przemysłu na świecie. W dłuższej perspektywie zaszkodzą branży odpowiedzialnej za produkcję półprzewodników, od której zależy wiele sektorów, zwiększając tym samym ich straty oraz skalę konfliktu.

USA wykorzystuje swoją technologiczną siłę, aby miażdżyć firmy spoza własnego kraju. Takie działania spowodują obniżenie zaufania międzynarodowych firm do amerykańskiej technologii i łańcuchów dostaw, co ostatecznie zaszkodzi interesom Stanów Zjednoczonych.

Huawei w tej chwili kompleksowo analizuje nowe zasady wprowadzone przez rząd USA. Przewidujemy, że będą one miały wpływ na naszą działalność. Dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania w tej sytuacji. Mamy nadzieję, że nasi klienci i dostawcy będą z nami współpracować bez zmian, minimalizując tym samym wpływ dyskryminujących nas postanowień rządu USA.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)