Huawei z nowymi sankcjami w USA. Dotyczą rozwoju sztucznej inteligencji
USA zadały firmie Huawei kolejny poważny cios. Nowe sankcje, jak tłumaczą amerykańskie władze, mają zapobiegać potencjalnym zagrożeniom wynikającym z ewolucji sztucznej inteligencji.
Dotychczas nałożone sankcje znacząco utrudniły działalność chińskiego producenta. Teraz na horyzoncie pojawiają się kolejne wyzwania, z którymi Huawei będzie musiał się zmierzyć.
Departament Handlu USA ogranicza współpracę amerykańskich firm z Huawei
Huawei został odcięty od dostaw czipów od firm Qualcomm i Intel. Informacje, które docierają na ten temat, mają jednak charakter półoficjalny. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych zapowiedział cofnięcie części amerykańskich licencji na współpracę z Huaweiem, nie podano jednak konkretnej listy firm. Z drugiej strony, Intel zawiadomił inwestorów o utracie ważnego klienta z Chin, lecz nie wskazano jego nazwy.
Dodatkowo, według agencji Reuters, która powołuje się na trzy niezależne źródła, wygasły licencje dla firm Qualcomm i Intel, czego efektem ma być zakaz dostarczania przez nie czipów dla Huawei.
Dlaczego Amerykanie zaostrzyli sankcje wobec Huawei?
Sekretarz handlu USA Gina Raimondo tłumaczy powyższe działania obawami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji. Podkreśla także, że czipy, które wcześniej uzyskały licencje, utracą je, jeśli okaże się, że mogą wspierać działanie AI.
Agencja Reuters zwraca ponadto uwagę, że decyzja została podjęta po naciskach ze strony republikanów, którzy wymagają od prezydenta Joe Bidena bardziej zdecydowanych działań wobec Huaweia. Republikańska kongresmenka Elise Stefanik stwierdziła, że podjęcie takich działań wzmocni bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych. Ma tez chronić amerykańską innowacyjność i ograniczyć zdolność komunistycznych Chin do rozwijania własnej technologii.
Sankcje USA wobec Huawei. Co na to chiński rząd?
Nie trzeba było długo czekać na reakcję chińskich władz. W oświadczeniu wydanym przez tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych czytamy, że Chiny stanowczo oponują przeciwko przesadnemu wykorzystywaniu przez Stany Zjednoczone pojęcia bezpieczeństwa narodowego. Resort sprzeciwił się także nadużywaniu kontroli eksportowej do nieuzasadnionego ograniczania działalności chińskich firm.
Warto przy tym zauważyć, że Huawei już w pewnym stopniu uniezależnił się od amerykańskich dostawców. Np. nowe flagowe smartfony z linii Huawei Pura 70 korzystają z chińskich czipów Kirin. W kwietniu na polski rynek wprowadzono jednak modele średniej klasy Huawei Nova 12 z czipami Qualcomm Snapdragon. Najnowszy laptop MateBook X Pro wyposażony jest zaś w układ Intela.
Huawei nie skomentował zakazu współpracowania z Qualcommem oraz Intelem.
Kłopoty Huawei w USA
Przypomnijmy, że amerykańskie sankcje wobec Huawei zostały nałożone już w 2019 roku i miały wówczas charakter selektywny. Przykładowo Google został całkowicie odcięty od współpracowania z Huaweiem, co spowodowało brak dostępu do Sklepu Play i innych usług na smartfonach tej marki. Z kolei Microsoft nadal może dostarczać oprogramowanie Windows chińskiemu gigantowi.
Firmy Qualcomm i Intel otrzymały z kolei pozwolenie na dostarczanie czipów, jednak bez możliwości łączności 5G. Natomiast japońskie Sony straciło prawo dostarczania Huaweiowi swoich fotograficznych matryc, ponieważ opierają się one częściowo na amerykańskich patentach. Z tych samych przyczyn MediaTek z Tajwanu nie uzyskał zgody na dostarczanie czipów Huaweiowi.