iDA - pierwsza nawigacja "krok po kroku" dla iPhone'a
Pamiętacie, jak zrobił się szum w iPhone-świecie, kiedy Sygic ogłosiło prace nad kompletnym systemem nawigacyjnym dla iPhone'a? Pisano wszędzie, że program czeka już na akceptację do AppStore i niebawem będziemy cieszyć się kompleksową nawigacją. AppStore jednak nie powitało programu, toteż zaczęto rozprowadzać go poprzez Cydię. Jak więc prezentuje się nasza iDA?
Pamiętacie, jak zrobił się szum w iPhone-świecie, kiedy Sygic ogłosiło prace nad kompletnym systemem nawigacyjnym dla iPhone'a? Pisano wszędzie, że program czeka już na akceptację do AppStore i niebawem będziemy cieszyć się kompleksową nawigacją. AppStore jednak nie powitało programu, toteż zaczęto rozprowadzać go poprzez Cydię. Jak więc prezentuje się nasza iDA?
Na początku wypadałoby przedstawić koszta aplikacji oraz kilka innych istotnych danych. Otóż po instalacji iDY otrzymujemy 7-dniowy okres próbny. Po tym czasie można wykupić licencję za 109.99$ (wersja europejska obejmująca 39 krajów) i 59.99$ (wersja rosyjska obejmująca Rosję). Mapy, z jakich korzysta iDA pochodzą od firmy Tele Atlas i są aktualne na czas lutego 2009. Jedna zakupiona licencja może być wykorzystywana na jednym urządzeniu. Po jej zakupieniu otrzymujemy również roczne wsparcie techniczne. Aplikacja posiada język polski.
Przegląd interfejsu
W menu głównym aplikacji mamy dostępnych 9 poszczególnych pozycji:
- **Jedź do **
W tej sekcji po porstu definiujemy, gdzie chcemy jechać ;). Jak widać na załączonym obrazku, mamy 8 opcji:
- Pokaż mapę
Ta opcja to swoiste Google Maps. Możemy tutaj zwyczajnie przeglądać mapę. Muszę pryznać, że dosyć przyjemnie działa ta opcja. Po lewej stronie ekranu mamy wielki suwak, który zarządza zbliżeniem mapy. To lepsze od 'rozciągania'. Oprócz tego są opcje: znajdywania wybranych miejsc, pokazywania aktualniej pozycji, pokazania całej trasy, pokazania miasta oraz włączenie/wyłączenie POI.
- Trasa alternatywna
W tym miejscu mamy możliwoścji takie jak: wyszukiwanie trasy alternatywnej, "unikania następnych X metrów", przejzadz przez..., przywrócenie oryginalnej trasy oraz wyszukiwanie utrudnień.
- Trasa
W tej sekcji mamy możliwości wobec wyznaczonej trasy takie jak: lista manewrów, przezntacja trasy, opis trasy, demonstracja trasy, wskazanie na mapie oraz anulowanie trasy.
- Plan podróży
W tym miejscu mamy możliwość utworzenia własnej trasy przez okreslone punkty na mapie.
- Zarządzanie POI
POI *(z ang. punkty użyteczności publicznej). *Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z jakiejkolwiek nawigacji wie, że ma możliwość korzystania z takeigo czegoś jak POI. Tutaj również mamy taką możliwość. Możemy dodać własne punkty POI, zmienić ich nazwę, usuwać je, usuwać kategorie POI, definiować pokazywanie POI oraz zarządzanie ostrzeżeniami o POI.
- Dodatki
W tej kategorii mamy cztery opcje: pokazywanie czasu na świecie, kalkulator, konwerter miar oraz informacje o poszczególnych krajach.
- Ustawienia
Tutaj jest naprawdę o czym pisać, bowiem mamy tutaj do dyspozycji 15 opcji ustawień. Znajdziemy tutaj opcję widoku mapy (2D lub 3D), zmianę kolorystyki aplikacji, zarządzanie dźwiękiem, preferencje planowania, ustawienia dróg płatnych, drogowskazy, ustawenia klawiatury, ustaiwenia regionalne, ustawienia języka, ustawienia głosu, przełączanie map, definicję położenia domu, samouczek oraz informacje o iDA.
Oprócz tego jest tutaj także sekcja ustawień zaawansowanych. W tym miejscu mamy możliwość zarządzania: unikaniem zawracania, wł/wył informacji o pasach ruchu, automatycznym zoomem, ostrzeżeniami o przejazdach, podświetlniem aplikacji, jednym z 4 panelów ekranu głównego oraz powiadomieniami o ograniczeniach.
Oto jeden z filmików znalezionych w serwisie YouTube, który prezentuje działanie iDA.
Nie uśmiecha mi się płacić 7 dolarów z aplikację, którą praktycznie tylko raz wykorzystam, toteż skłonię się ku Cydii. Zaczynam ściągać iDA Europe (ok. 55MB) i się okazuje, że aplikacja mknie z serwera z prędkością niespełna 1KB na sekundę. Doszedłem do wniosku, że nie będę czekać nie wiadomo ile na to, aż aplikacja mi się ściągnie (a gdzie mapy?), toteż zainstalowałem iDA jak i mapy 'manualnie'.
Jak to zrobić?
Będziemy potrzebować połączenia SSH z naszym iPhonem oraz zainstalowanej z Cydii aplikacji MoibleTerminal.
- login
- root
- alpine
- dpkg* *-i ida-europe-10-2.deb
[*]Po powyższej czynności będziemy mieli zainstalowaną aplikację iDA.
[]Instalujemy mapy. Uruchamiamy ponownie MobileTerminal i wpisujemy kolejno:*
[] *
- **login
- **root
- **alpine
- dpkg* *-i ida-europe-map-pol.deb
[*]Po tym, jak Terminal zainstaluje mapy, robimy respring lub restart iPhone'a; włączamy iDA i sprawdzamy, czy wszystko działa tak, jak należy ;).
- *[/olist]
Przypierwszym uruchomieniu aplikacja zaktualizuje licencję i zacznie się nasz 7-dniowy okres próbny.
Wkrótce postaram się napisać poradnik, jak instalować punkty POI, a tymczasem udanych nawigacji ;).
źródło: iSpazio