Sprawdziłem, jak długo nauczyciel musi pracować, by zarobić na iPhone'a. Jak Polska wypada na tle innych krajów?

Sprawdziłem, jak długo nauczyciel musi pracować, by zarobić na iPhone'a. Jak Polska wypada na tle innych krajów?

iPhone
iPhone
Źródło zdjęć: © 6689062/pixabay.com
Mateusz Żołyniak
09.04.2019 14:55, aktualizacja: 10.04.2019 12:44

Głośnym tematem w Polsce jest obecnie strajk nauczycieli, którzy twierdzą, że zarabiają o wiele mniej niż koledzy w innych europejskich krajach. Czas sprawdzić więc, czy jest tak w rzeczywistości, a do tego celu wykorzystany zostanie "test iPhone'a XS".

Różnice w zarobkach między mieszkańcami różnych krajów dość dobrze pokazuje to, jak łatwo są oni w stanie pozwolić sobie na zakup iPhone'a. Dotyczy to również nauczycieli. Nasz wybór padł na model XS z 64 GB pamięci, który jest podstawową opcją z tych bardziej prestiżowych w ofercie Apple'a.

Ile nauczyciel musi pracować na iPhone'a XS?

W naszym kraju zarobki netto nauczycieli przedstawiają się tak:

  • 1751 zł dla nauczycieli stażystów;
  • 1798 zł dla nauczycieli kontraktowych:
  • 2033 zł dla nauczycieli mianowani;
  • 2377 zł dla nauczycieli dyplomowanych.

iPhone XS w wersji 64 GB w Polsce wyceniany jest na 4979 zł. Zakładając, że każdy miesiąc ma 22 dni pracujących, a nauczyciel całą pensję może przeznaczyć na zakup smartfonu Apple'a, osoby z różnych szczebli, by mieć wymarzony sprzęt, muszą pracować przez:

  • 62,5 dnia - nauczyciele stażyści;
  • 61 dni - nauczyciele kontraktowi:
  • 54 dni - nauczyciele mianowani;
  • 46 dni - nauczyciele dyplomowani.

Jak Polska wypada na tle innych krajów?

Nauczyciele u naszych zachodnich sąsiadów - według danych zebranych przez lehrerfreund.de - zarabiają średnio 4030 euro (ok. 17,3 tys. zł) brutto. Z tej kwoty na rękę w Niemczech dostaje się średnio od 2430 do 2820 euro, czyli po przeliczeniu jakieś 10,4-12,1 tys zł.

iPhone XS w wersji 64 GB za zachodnią granicą wyceniany jest na 1149 euro (ok. 4930 zł). Nauczyciele w Niemczech - przy takich samych założeniach jak w punkcie wcześniejszym - na smartfon Apple'a mogą pozwolić sobie już po 9 dniach pracy.

Apple iPhone XS
Apple iPhone XS

Jak wygląda to w innych krajach? W Wielkiej Brytanii nauczyciele również mają różne poziomy dochodów, ale średnio jest to rocznie 31 393 funtów (155,8 tys. zł) według adzuna.co.uk. Miesięczna kwota netto to ok. 1800 funtów, co oznacza, że na iPhone'a XS (64 GB) w brytyjskich sklepach (999 funtów) mogą kupić po jakichś 12 dniach pracy. Czas ten znacznie spada jednak w przypadku lepiej opłacanych nauczycieli.

Różnice w poziomie zarobków nauczycieli w różnych krajach Europy prezentuje raport przygotowany przez OECD. Tak uśrednione kwoty brutto prezentowały się dla wybranych krajów w 2017 roku:

Dane te odnoszą się do kwoty brutto, od której należy odjąć obowiązkowe podatki i składki. Są one nieco inne dla poszczególnych krajów, ale liczby dość dobrze oddają skalę różnicy między zarobkami w Polsce, a innych europejskich krajach.

Uwzględniając podstawowe składki i podatki, które są różne dla poszczególnych krajów (32 proc. dla Polski, 35 proc. dla Niemiec, 27 proc. dla Włoch itd.), powyższe dane można bardziej obrazowo zaprezentować przez liczbę iPhone'ów XS (64 GB), na którą rocznie mogą pozwolić sobie nauczyciele z wybranych krajów.

Użyte do wyliczeń ceny iPhone'ów XS (64 GB) są tymi, które obowiązują na danych rynkach. Oczywiście, trzeba pamięta, że to dane teoretyczne - osoba nie mogłaby wydawać pieniędzy na nic innego niż smartfon Apple'a.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)