Ile transferu zużywają popularne aplikacje?
Pakiety danych są coraz większe i tańsze, ale jednocześnie aplikacje potrafią pochłaniać je coraz szybciej. Oczywiście nadal są tytuły, których można bez strachu używać poza zasięgiem WiFi, tylko które?
Ostatnio opisywałem wam jak wygląda moja wyprawa do lasu z technologicznej strony. Napisałem tam, że na obóz harcerski wziąłem ze sobą 4 telefony, ale nie wspomniałem o jednej ważnej rzeczy. Zawsze zabieram również dwa numery z różnych sieci. Jest to spowodowane tym, że nie chcę zostać odcięty od internetu, więc tam gdzie jeden operator radzi sobie gorzej, używam drugiej karty. Jest to dla mnie bardzo wygodne, ponieważ zawsze mam jakąś alternatywę. Oczywiście jeśli jeszcze mam trochę pakietu internetowego.
Na ile korzystania z Instagrama, Faceboka i Snapchata wystarczy ci 2 GB internetu?
Nie wiem, czy macie podobnie, ale mi internet w telefonie znika w zastraszającym tempie. Na szczęście korzystam głównie z WiFi, ale wychodząc gdzieś i zabijając nudę przeglądaniem sieci, dostępne gigabajty znikają momentalnie. Teraz już wiem, kto jest za to odpowiedzialny. Ekipa Tech Insider przygotowała zestawienie pokazujące, ile danych pochłaniają popularne aplikacje. Po lewej stronie widać ile średnio danych zabiera jedna czynność lub minuta, a po prawej można zobaczyć, na jak długo wystarczy pakiet 2 GB.
Najlepszym komunikatorem pod względem oszczędności transferu jest WhatsApp, o czym wspominałem już w tekście o miliardzie użytkowników tej aplikacji. Tylko 1 KB za odebraną lub przesłaną wiadomość i 50 KB za zdjęcie to bardzo mało. Pakiet danych (2 GB) wystarczyłby na przesłanie 2 milionów wiadomości, co - jak zakładam - miesięcznie starczy zdecydowanej większości użytkowników. Zaskakująco mało zasobożerny jest również Snapchat, ponieważ na wysłanie/odebranie jednego Snapa wystarczy od 30 do 50 KB danych. To pozwoli na wysłanie aż 50 tysięcy takich wiadomości mieszcząc się w 2 GB.
Dalej niestety nie jest już tak dobrze. Jeśli chciałbym oglądać na moim pakiecie filmy z Instagrama to wystarczyłby mi on na 3,5 godziny (1 film - 9,6 MB). W przypadku Spotify, minuta słuchania muzyki zabiera 0,72 MB danych, ale łatwo to obejść. Wystarczy zapisać w pamięci telefonu ulubione utwory i można ich słuchać offline.
Jeśli korzystacie nałogowo z Facebooka to nie powinniście czytać dalej tego tekstu, bo nie będziecie zadowoleni
Każda minuta korzystania z niebieskiego portalu to średnio 1-2 MB danych, co oznacza, że 2 GB transferu zniknie po 22 godzinach. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być jednak oszczędniejszy Facebook Lite (Android).
Oczywiście jak można było się spodziewać najsłabiej wypadają aplikacja skupiające się na wideo. Jeśli chcielibyście obejrzeć jakiś serial na Netflixie to pakiet 2 GB internetu starczy tylko na jeden odcinek w jakości HD, ponieważ skończy się po godzinie (50 MB na minutę).
Facebook i Instagram to prawdziwi zabójcy pakietów internetowych!
Teraz już wiem, co zawsze tak skutecznie zabijało mój pakiet danych. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że przeglądanie Instagrama nie należy do najmniej "pakietożernych" czynności, ale 9,6 MB za odtworzenie filmu to bardzo dużo. Facebook - właściciel tej aplikacji - powinien coś z tym zrobić. Sam mam 4 konta na tym portalu i szybka rundka w kolejce może mnie kosztować naprawdę sporo transferu.
Jeśli lubicie social media i regularnie sprawdzacie co tam u znajomych na Facebooku, to powinniście pomyśleć o ofercie z dużym pakietem danych. Porównując ceny smartfonów u operatorów oraz w wolnej sprzedaży, pisałem że za 29 złotych można dostać ofertę na kartę nawet z 4-10 GB transferu. Patrząc na powyższą tabelkę chyba sam będę musiał zdecydować się na jedną z nich, ponieważ dla mnie 2 GB to często zdecydowanie za mało.
Autor jest też na Facebooku: Konrad Błaszak
Źródło: techinsider.io via antyweb.pl