Google integruje Instant Apps ze Sklepem Play. Sprawdzisz aplikacje zanim je zainstalujesz

Google integruje Instant Apps ze Sklepem Play. Sprawdzisz aplikacje zanim je zainstalujesz

Google integruje Instant Apps ze Sklepem Play. Sprawdzisz aplikacje zanim je zainstalujesz
Źródło zdjęć: © pexels.com
Miron Nurski
20.10.2017 10:12, aktualizacja: 20.10.2017 17:19

Wyobraź sobie świat, w którym nie musisz instalować aplikacji, której zamierzasz użyć tylko raz. Ani zaśmiecać telefonu, by szybko przetestować kilka różnych apek do tego samego. Ten świat powstaje na naszych oczach.

Pamiętacie Instant Apps? To platforma pozwalająca na uruchamianie części kodu aplikacji bez konieczności instalowania całej apki. Zadebiutowała ona wraz z Androidem 6.0 Marshmallow. Według pierwotnych założeń miało to działać tak:

  1. twój znajomy udostępnia na Facebooku link do transmisji na żywo w aplikacji Periscope, której nie masz na swoim telefonie'
  2. po kliknięciu w link telefon \zasysa\ w tle część kodu apki potrzebnego do odtworzenia zawartości multimedialnej.

Analogicznie ma to działać z aplikacjami sklepów itp. Teraz Google rozszerzył możliwości tej platformy.

Instant Apps już w Google Play

Przeglądając w Sklepie Play aplikację kompatybilną z Instant Apps, oprócz przycisku "zainstaluj" ujrzysz przycisk "wypróbuj". Działa to dokładnie tak, jak można sobie wyobrazić - uproszczona wersja programu, pozwalająca na sprawdzenie interfejsu czy wykonanie podstawowych działań, uruchamiana jest bez konieczności instalacji. Świetna sprawa, gdy chce się wypróbować apkę lub użyć jej tylko raz (np. szukając biletu lotniczego w porównywarce cen).

Jest tylko jeden mały problem...

Platforma Instant Apps jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Kompatybilne aplikacje można policzyć na palcach dwóch rąk. Jeśli masz sześć palców, wystarczy ci jedna ręka.

Poza tym u mnie przycisk "wypróbuj" nie jest jeszcze widoczny, więc Google najpewniej wprowadza nową funkcję stopniowo. Nie wiadomo, jak długo zajmie cały proces. Oczywiście aby w ogóle ona zadziałała, wymagany jest Android w wersji przynajmniej 6.0.

Jeśli w przyszłości Google'owi uda się zachęcić programistów do zapewnienia kompatybilności z Instant Apps i takie apki będą liczone w tysiącach, będzie ciekawie. Na razie musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i obserwować rozwój wydarzeń.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)