Intel dołącza do wyścigu 5G. Firma prezentuje rozwiązanie "wszystko w jednym"

Intel XMM 8160 to modem 5G typu "wszystko w jednym"
Intel XMM 8160 to modem 5G typu "wszystko w jednym"
Mateusz Żołyniak

13.11.2018 14:57, aktual.: 13.11.2018 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Qualcomm już w 2016 roku zaprezentowała swój model 5G, a obecnie nad podobnymi rozwiązaniami pracują m.in. MediaTek, Samsung czy Huawei. Intel nie chce być gorszy i zapowiedział oficjalnie XMM 8160.

Oto pierwszy modem 5G firmy Intel

Amerykański gigant zapowiedział modem obsługujący technologię 5G, który przygotowano głównie z myślą o smartfonach. XMM 8160 w teorii zapewnić ma transfer danych na poziomie 6 Gb/s, czyli sześciokrotnie wyższym niż w przypadku LTE.

To nie wysoka prędkość przesyłu danych będzie główną zaletą rozwiązania Intela. Firma pochwaliła się, że nie przygotowała kolejnego dedykowanego pod 5G modem, a od razu postawiła na moduł "wszystko w jednym".

Intel XMM 8160
Intel XMM 8160

XMM 8160 nie tylko obsługiwać ma łączność 5G, ale i starsze standardy jak 4G, 3G i 2G. Może on obsługiwać częstotliwości od 600 MHZ do 6 GHz, a do tego wspiera technologię mmWave (millimeter wave), co zapewnia pracę w paśmie od 30 GHz 300 GHz. Co to oznacza?

Producenci wybierający modem XMM 8160 nie będą musieli przejmować się dodatkowymi układami do obsługi poprzednich standardów łączności. Jedno rozwiązanie będzie odpowiadać za kontrolę łączności komórkowej, ale na tym zalety się nie kończą.

Intel XMM 8160
Intel XMM 8160

Produkt Intela ma być bardzo atrakcyjny również ze względu na małe rozmiary. Brak konieczności wykorzystywania dwóch osobnych modemów umożliwi zaoszczędzenie nieco miejsca na płycie głównej, co z pewnością przypadnie do gustu producentom starającym się upchać jak najwięcej w jak najmniejszych obudowach smartfonów.

XMM 8160 zapowiada się świetnie, ale na rozwiązanie Intela trzeba będzie poczekać

Amerykanie przewidują, że XMM 8160 do producentów trafi w drugiej połowie 2019 roku, więc pierwsze wyposażone w niego smartfony w sprzedaży pojawią się zapewne na początku 2020 roku.

Do tego czasu producenci będą stosować głównie dedykowane modemy jak Snapdragon X50, które dodawane będą w wersjach 5G wybranych urządzeń (takie warianty ma mieć m.in. nadchodzące flagowce Samsunga, Huaweia, OnePlusa, vivo czy OPPO).

Meet Snapdragon X50 – Qualcomm Technologies' First 5G Modem

Qualcomm, MediaTek czy Huawei pracują obecnie nad układami, które w standardzie obsługują 5G, ale pewne jest, że Intel nie będzie narzekał na brak klientów. Firma stała się ostatnio jedynym dostawcą modemów dla iPhone'ów i pozostaniem nim zapewne jeszcze przez pewien czas wobec przeciągającego się konfliktu na linii Apple-Qualcomm.

Firma z Cupertino nie będzie zresztą jedynym klientem Intela. Gigant przygotował bardzo atrakcyjne rozwiązanie, na którym w przyszłości oparta być spora liczba smartfonów 5G.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)