Pamiętacie technologie Projekt Tango i RealSense? Google i Intel właśnie połączyli siły

Pamiętacie technologie Projekt Tango i RealSense? Google i Intel właśnie połączyli siły

Project Tango
Project Tango
Źródło zdjęć: © Google
Konrad Błaszak
21.08.2015 14:30, aktualizacja: 21.08.2015 16:30

Wielki firmy technologiczne to nie tylko nowe podzespoły czy urządzenia, ale również ciekawe technologie. Do takich na pewno należą Google Projekt Tango oraz Intel RealSense, czego efektem będą smartfony wykorzystujące oba rozwiązania.

Projekt Tango to rozwiązanie Google'a, które dzięki licznym czujnikom i kamerom zamienia smartfona w zaawansowane narzędzie do mapowania 3D, czyli prostu trójwymiarowy skaner. Intel RealSense pozwala natomiast ponadto na zaawansowaną analizę głębi i wykrywanie gestów wykonywanych w powietrzu. Bez wątpienia są to rozwiązania, które świetnie mogłyby się uzupełniać i do takiego wniosku doszedł Google z Intelem.

Na konferencji Intel Developer Forum 2015 w San Francisco został pokazany smartfon, który jest owocem współpracy obydwóch firm. Na wydarzeniu byłe ekipa engadget.com, dzięki której możemy zobaczyć jak prezentuje się on na żywo.

Smartfon RealSense Projekt Tang
Smartfon RealSense Projekt Tang© engadget.com

Najważniejszy jest oczywiście cały arsenał kamer. Dzięki nim można w czasie rzeczywistym skanować otaczający świat, precyzyjnie nawigować wewnątrz budynków, zmieniać punkt ostrości zdjęcia nawet po jego zrobieniu czy grać w zaawansowane gry w rozszerzonej rzeczywistości. Ciekawym dodatkiem jest również możliwość budowania wirtualnych ścian w prawdziwej przestrzeni.

Deweloperzy dostaną zestaw odpowiednich narzędzi jeszcze w tym roku, ale na niedługo później można spodziewać się komercyjnego debiutu takiego smartfona. Specyfikacja prototypu prezentuje się tak:

  • 6-calowy ekran o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli);
  • procesor Intel Atom X5;
  • 8-megapikselowy aparat RealSense R200 z funkcją rybiego oka;
  • kilka aparatów RGB;
  • kamera pracująca w podczerwieni;
  • emiter laserowy;
  • Android 5.0.1 Lollipop;
  • grubość: 8,2 mm;
  • waga: 165 gramów.

Będę bardzo chętnie śledzić informacje o postępach prac w tym projekcie. To rozwiązanie może nie tylko okazać się świetną zabawą dla fanów rozszerzonej rzeczywistości, ale może być również przydatne. Wyobraźcie sobie osobę niewidomą, której smartfon skanuje przestrzeń dookoła i informuje za pomocą wibracji i komunikatów głosowych o obiektach i pomieszczeniach znajdujących się w pobliżu. Zastosowania tych technologii są niemal nieograniczone i można mieć tylko nadzieję, że szybko takie urządzenia trafią na rynek.

Najlepiej jest zobaczyć jak to działa w praktyce, dlatego warto zapoznać się na koniec z trzema filmami przygotowanymi przez SlashGear, MobilManiaCZ oraz Тарас Мищенко.

Intel Tango phone hands-on

Telefon pro Project Tango a Intel RealSense

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)