iOS 13 oficjalnie. Lista nowości i urządzeń, które dostaną aktualizację

Podczas konferencji dla programistów WWDC 2019 Apple zaprezentował najnowsze odsłony swoich systemów operacyjnych. Nie zabrakło najbardziej oczekiwanej nowości, czyli iOS 13.

iOS 13 oficjalnie. Lista nowości i urządzeń, które dostaną aktualizację
Miron Nurski

iOS 13 to system przygotowany z myślą o iPhone'ach i iPadach. A nie, wróć. Tym razem mowa tylko o iPhone'ach, ale o tym za moment.

iOS 13 wreszcie z ciemnym motywem graficznym

Na tę nowość użytkownicy czekali od dawna. W ustawieniach wreszcie znalazł się przełącznik odpowiedzialny za aktywację opcjonalnego trybu ciemnego.

Apple przygotował alternatywny interfejs wszystkich domyślnych aplikacji. Ciemne tła zostały także dodane do powiadomień, widgetów czy docka na pulpicie głównym. Firma nie zapomniała oczywiście o nowych tapetach.

Obraz

Zmianę docenią przede wszystkim użytkownicy iPhone'ów z serii X, które mają ekrany OLED. W ich przypadku ciemny interfejs pozwoli znacznie wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu.

Apple przeprojektował też wskaźnik głośności. Ten jest węższy i wyświetla się przy krawędzi ekranu, dzięki czemu nie powinien już zasłaniać istotnych treści.

iOS 13 wnosi nowe usprawnienia zwiększające wydajność

W przypadku ubiegłorocznego iOS-u 12 Apple skupił się przede wszystkim na optymalizacjach mających zwiększyć szybkość działania iPhone'ów. Podobne kroki poczyniono w tym roku.

Apple chwali się m.in., że rozpoznawanie twarzy z użyciem Face ID będzie szybsze o 30 proc. Aplikacje mają się natomiast uruchamiać nawet dwukrotnie szybciej.

Przyspieszenie uruchamiania aplikacji ma związek z tym, że Apple zmienił sposób generowania plików instalacyjnych w App Storze. Ilość pobieranych danych ma dzięki temu zmaleć o 50 proc. podczas instalowania i o 60 proc. podczas aktualizowania aplikacji.

Są i zmiany w prywatności

W kwestii prywatności, Apple dodał możliwość przyznania konkretnej apce jednorazowego dostępu do lokalizacji. System ma też wyraźnie informować o programach, które monitorują lokalizację w tle oraz uniemożliwić obchodzenie ograniczeń aplikacjom, które nie wykorzystują GPS-u, a jedynie skanują sieci Wi-Fi oraz Bluetooth.

Dużą nowością jest też funkcja "Zaloguj z Apple". Programiści mogą zaimplementować w swoich apkach przycisk pozwalający na bezpieczne logowanie jednym kliknięciem z autoryzacją przez Face ID.

Obraz

Jeśli jakaś aplikacja wymaga podania adresu e-mail, funkcja "Zaloguj z Apple" może wygenerować automatycznie dodatkowy adres, z którego wiadomości będą przekazywane na prywatną skrzynkę użytkownika. Dla każdej apki ma być losowo generowany nowy adres, aby użytkownik mógł łatwo zablokować wiadomości pochodzące od twórców konkretnego programu.

Obraz

Apple przygotował też platformę HomeKit Secure Video, która ma współpracować z domowym monitoringiem. Funkcja ma umożliwić zapisanie zaszyfrowanych plików wideo z ostatnich 10 dni w chmurze iCloud. Do plików dostęp ma mieć wyłącznie użytkownik.

Baza kontaktów iMessage

Użytkownicy iMessage mogą teraz tworzyć publiczne profile obejmujące imię, nazwisko oraz zdjęcie. Jeśli w skrzynce odbiorczej pojawi się wiadomość od nieznanego kontaktu, który zdecydował się na utworzenie profilu publicznego, wspomniane dane zostaną od razu wyświetlone.

Co istotne, dane kontaktu mają być pobierane tylko w sytuacji, gdy jeden użytkownik iMessage wyśle wiadomość drugiemu. Nie będzie więc możliwości zdobycia czyjegoś prywatnego numeru telefonu przez osoby postronne.

iOS 13 wprowadza też miany w aparacie i zdjęciach

Apple rozbudował funkcję Portrait Lightning, imitującą oświetlenie sceniczne. Można teraz wykorzystać nowy efekt, który wygląda tak:

Obraz

Cyfrowe oświetlenie można teraz także modyfikować, zwiększając lub zmniejszając jego intensywność czy kąt padania światła.

Obraz

Apple przebudował także wbudowany w galerię edytor zdjęć, pozwalający dotychczas na zmianę podstawowych parametrów jak ekspozycja, saturacja, kontrast, cienie czy prześwietlenia. Teraz dochodzi to tego balans bieli, ostrość, winietowanie czy odszumianie.

Obraz

A teraz najlepsze - wszystkie wspomniane parametry można teraz edytować także w przypadku filmów.

Obraz

Galeria została przebudowana. Jest ładniejsza, "żywsza" i inteligentniejsza. Oprogramowanie najmocniej eksponuje najciekawsze zdjęcia i filmy ignorując duplikaty.

Nowości w Siri

Inteligentny asystent Apple'a ma lepiej współpracować z zewnętrznymi akcesoriami.

Słuchawki AirPods mają automatycznie odczytywać przychodzące wiadomości i umożliwiać natychmiastowe dyktowanie odpowiedzi.

Oprogramowanie umożliwi udostępnianie dźwięku na dodatkową parę słuchawek jednym prostym gestem.

Obraz

Użytkownicy HomePoda będą mogli po wejściu do domu zbliżyć iPhone'a do głośnika, by automatycznie przesłać na niego dźwięk. Głośnik ma także identyfikować domowników po głosie i wykonywać różne akcje w zależności od tego, kto wymawia komendę.

Siri dostała także zdolność odtwarzania ponad 100 000 stacji radiowych na całym świecie oraz dostała nowy, bardziej naturalny głos.

iOS 13 to także zmiany w systemowych aplikacjach

Apple wprowadził m.in. takie nowości:

  • domyślna klawiatura pozwala teraz na wprowadzanie tekstu bez odrywania palca od ekranu, jak w klawiaturach Swype, SwiftKey czy Gboard;
  • Apple Music wyświetla zsynchronizowany tekst piosenek;
  • przeglądarka Safari doczekała się dodatkowego panelu z ustawieniami, pozwalającego zmienić wielkość czcionki na stronach internetowych;
  • aplikacja Mail dostała nowe narzędzia pozwalające na dokładniejsze formatowanie tekstu;
  • Notatki dostały odświeżony interfejs z widokiem galerii oraz funkcję udostępniania folderów;
  • apka Przypomnienia została napisana od nowa, a tworzenie wydarzeń ma być dużo łatwiejsze dzięki wsparciu sztucznej inteligencji, która sugeruje kiedy lub/i gdzie wyświetlić przypomnienie na podstawie tego, co wpisuje użytkownik;
  • Mapy zostałe przebudowane i mają być dużo bardziej szczegółowe, ale w pierwszej kolejności zmiany obejmą Stany Zjednoczone, co ma nastąpić przed końcem roku
  • Wiadomości pozwalają tworzyć bardziej rozbudowane emotki memoji oraz wzbogacić je o makijaż czy akcesoria. Po stworzeniu emotki iOS 13 ma wygenerować kilkadziesiąt gotowych do wysłania naklejek, wyrażających różne emocje.
Obraz

iOS 13 ma udoskonalony panel udostępniania

Podczas udostępniania plików (np. zdjęć) oprogramowanie ma w inteligentny sposób sugerować aplikacje i kontakty. W przypadku fotografii telefon ma sugerować udostępnienie ich osobom, które zostały na nich uwiecznione.

iOS 13: jakie urządzenia dostaną aktualizację?

Lista urządzeń, które dostaną nawą wersję systemu jest - jak zawsze - dość długa. Oto ona:

Z listy wspieranych urządzeń wyleciały iPhone'y 5s, 6 oraz 6 Plus i iPod touch 6. generacji.

Apple udostępnił już wersję deweloperską, a w lipcu ruszą publiczne testy beta. Finalna wersja oprogramowania ma trafić do użytkowników jesienią, prawdopodobnie w połowie września.

Co z iPadami? Cóż, iPad dostał nowy system, który został odseparowany od iOS-u. Więcej na temat oprogramowania iPadOS przeczytacie w osobnym wpisie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (84)