Tym się Apple nie chwalił. iOS 14 wprowadza gest tapnięcia w tył

Tym się Apple nie chwalił. iOS 14 wprowadza gest tapnięcia w tył
Patryk Korzeniecki

23.06.2020 10:24, aktual.: 23.06.2020 12:24

Apple w iOS 14 szykuje funkcję, która sprawi, że korzystanie z iPhone'ów stanie się jeszcze przyjemniejsze. Co najlepsze - do jej wdrożenia wymagana jest jedynie aktualizacja.

Apple zaprezentował właśnie aktualizację iOS 14 wprowadzającą tonę nowości na iPhone'y. Wygląda jednak na to, że firma nie zaprezentowała wszystkiego.

Najnowsze znalezisko w deweloperskiej wersji iOS 14 zdradza, że marka prawdopodobnie pracuje nad gestem genialnym w swojej prostocie.

iOS 14 - stukanie w obudowę wywoła zmianę w systemie

W ustawieniach dostępności iOS 14 odnaleziono opcję Back Tap (ang. "Puknięcie w tył"). Umożliwia ona wykonywanie akcji poprzez uderzenie w tył smartfona. Nie jest powiedziane, w jaki sposób działa, jednak na pewno wykorzystuje czujniki ruchu (akcelerometr, żyroskop) i prawdopodobnie algorytmy AI analizujące odczyty z sensorów.

Obraz
© Ben Geskin / Twitter

W iOS 14 zaszyto obsługę podwójnego i potrójnego tapnięcia. Czemu nie ma pojedynczego? Ciężko powiedzieć, jednak domniemam, że chodzi o skuteczność wykrywania gestu - niektóre wstrząsy mogą zostać błędnie zinterpretowane jako pojedyncze stuknięcie palcem. Przy zwiększeniu liczby wymaganych tapnięć ryzyko jest dużo mniejsze.

iOS 14 i stukanie w obudowę - jak możemy je wykorzystać?

iOS 14 według przecieków pozwala na wywołanie w ten sposób wielu akcji systemowych, m.in.:

  • zwiększenie lub zmniejszenie głośności,
  • zablokowanie smartfona,
  • wyciszenie urządzenia,
  • wykonanie zrzutu ekranu,
  • wywołanie asystenta Siri.
Nie zapowiada się, żeby funkcja pozwoliła na uruchomienie aparatu
Nie zapowiada się, żeby funkcja pozwoliła na uruchomienie aparatu

Jak widać, nie pozwala na przypisanie do niej akcji uruchomienia aplikacji, nawet systemowej.

Wygląda na to, że Apple traktuje funkcję tapnięcia w tył jako ułatwienie dostępności, a nie regularną funkcję. Świadczy o tym jej umiejscowienie w iOS 14. Ponadto Apple się nią specjalnie nie chwali - przynajmniej na razie.

Google może wprowadzić podobny mechanizm

Warto wspomnieć, że gest tapnięcia w tył telefonu planuje wprowadzić również Google. Ma bazować na odczytach akcelerometru i żyroskopu wykrywających charakterystyczne ruchy smartfona przy uderzeniu palcem.

Android 11 DP1 - Pixel double-tap gesture demo

Niestety jeśli funkcja się pojawi, to będzie pewnie dostępna tylko na Pixelach. Są jednak i dobre wieści - według przecieków ma pozwolić na skonfigurowanie własnej akcji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)