iOS 15 do pobrania. Te funkcje nie trafią na starsze iPhone'y

iOS 15 do pobrania. Te funkcje nie trafią na starsze iPhone'y

iOS 15 do pobrania. Te funkcje nie trafią na starsze iPhone'y
Miron Nurski
21.09.2021 10:43, aktualizacja: 06.03.2024 22:14

Użytkownicy iPhone'ów od 6s w górę mogą już instalować na swoich smartfonach system iOS 15. Choć Apple wspiera nawet smartfony z 2015 roku, dużo nowych funkcji wymaga znacznie nowszych urządzeń.

Lista nowości w systemie iOS 15 obejmuje 251 mniejszych i większych usprawnień. Oto pełna lista rozwiązań, które nie działają na starszych modelach.

iOS 15: nowe funkcje, które wymagają iPhone'a 12 lub nowszego

Masz iPhone'a 11 lub starszy model? O tych usprawnieniach możesz zapomnieć.

Aparat

 • Jeszcze lepsze zdjęcia panoramiczne - w trybie Panorama modele iPhone'a 12 i wyższe potrafią lepiej korygować zniekształcenia geometryczne oraz uchwycić poruszające się przedmioty i osoby, przy okazji zmniejszając zaszumienie i pasmowanie.

5G

 • Udoskonalona łączność w sieci 5G - z szybszej łączności 5G korzysta teraz więcej apek i funkcji systemu, takich jak tworzenie i przywracanie z kopii zapasowych iCloud, strumieniowanie dźwięku i wideo w apkach Apple i innych firm, pobieranie z Apple TV+ treści o wyższej jakości, synchronizowanie zdjęć ze Zdjęciami iCloud czy pobieranie modeli samouczenia maszyn.
 • 5G z wyższym priorytetem niż Wi‑Fi - modele iPhone'a 12 i wyższe nadają połączeniu 5G wyższy priorytet, gdy podłączasz się do sieci Wi‑Fi, która działa powoli, jest niezabezpieczona lub wymaga logowania. Dzięki temu łączność jest sprawniejsza i bezpieczniejsza.

iOS 15: nowe funkcje, które wymagają iPhone'a XS lub nowszego

Jeśli masz iPhone'a X, 8, 7 lub 6s lub SE pierwszej generacji, z tych funkcji nie skorzystasz.

Aparat

 • Zoom przy nagrywaniu QuickTake - w trakcie nagrywania wideo QuickTake przesuwaj palcem w górę lub w dół, aby zmienić poziom zoomu.

Dom

 • Klucze do domu - jedno stuknięcie w iPhone’a wystarczy, by odblokować zamek w drzwiach zgodny z HomeKit i wygodnie dostać się do domu. Klucze do domu przechowujesz w apce Wallet razem z innymi ważnymi rzeczami, takimi jak kluczyki do auta i karty płatnicze.

Dyktowanie z poziomu klawiatury

 • Dyktowanie lokalne - dyktowanie lokalne na urządzeniu jest teraz dostępne w nowych regionach i językach, takich jak: angielski (Australia, Indie, Kanada, Singapur, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania), arabski (Arabia Saudyjska), chiński mandaryński (Chiny kontynentalne, Tajwan), francuski (Francja), hiszpański (Hiszpania, Meksyk, Stany Zjednoczone), japoński (Japonia), kantoński (Hongkong), koreański (Korea), niemiecki (Niemcy), rosyjski (Rosja), turecki (Turcja), włoski (Włochy) i yue (Chiny kontynentalne).
 • Nieprzerwane dyktowanie - dzięki wbudowanej obsłudze dyktowania możesz dyktować tekst dowolnej długości, bez ograniczenia czasowego (wcześniej wynosiło ono 60 sekund).

FaceTime

 • Tryb portretowy - tryb portretowy w apce FaceTime, inspirowany bliźniaczą funkcją w Aparacie, delikatnie rozmywa tło i ustawia ostrość na Tobie.
 • Przestrzenny dźwięk - generuje pole dźwiękowe, dzięki któremu pogawędki online przebiegają równie swobodnie, jak rozmowy na żywo. Głosy Twoich znajomych są kierowane tak, by rozbrzmiewały z miejsca na ekranie, w którym znajduje się rozmówca.
 • Tryb Izolacja głosu - w tym trybie mikrofon wysuwa Twój głos na pierwszy plan, wykorzystując technologię samouczenia do rozróżniania i blokowania rozpraszającego hałasu z otoczenia. Dzięki temu połączenia nie zakłóci ani warkot kosiarki za oknem, ani szczekanie pupila dobiegające z pokoju obok.
 • Tryb Szerokie Spektrum - w tym trybie podczas rozmowy można usłyszeć nawet najdrobniejszy dźwięk. Idealnie nadaje się do prowadzenia lekcji muzyki albo przekazywania znajomym, co u Ciebie słychać. Dosłownie.

Mapy

 • *
 • Interaktywny globus - podziwiaj naturalne piękno Ziemi na szczegółowym interaktywnym globusie w 3D dzięki znacznie udoskonalonym detalom, przedstawiającym górskie pasma, pustynie, lasy, oceany i inne elementy ziemskiego krajobrazu. To teraz ogromna frajda.*
 • Mapy prowadzą Cię krok po kroku - szczegółowe wskazówki wyświetlane w rzeczywistości rozszerzonej sprawnie doprowadzą Cię do celu.
 • Miasta szczegółowe jak nigdy - drogi, tereny zielone, budynki i inne miejskie obiekty w miastach, takich jak San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork czy Londyn, odwzorowano z niespotykaną dokładnością – nic tylko zwiedzać. Szczegółowe informacje o pasach do skrętu, przejściach dla pieszych i trójwymiarowe wizualizacje skomplikowanych skrzyżowań ułatwiają nawigację.

Tekst na żywo

 • Tekst na żywo w zdjęciach - tekst na zdjęciach jest teraz w pełni interaktywny – możesz go kopiować i wklejać, przeszukiwać oraz tłumaczyć. Funkcja Tekst na żywo działa w Zdjęciach, zrzutach ekranu, Szybkim przeglądzie i Safari, a także w podglądzie obrazu na żywo w Aparacie.
 • Wyszukiwanie wizualne - machnij w górę albo stuknij przycisk informacji na dowolnym zdjęciu, żeby wyróżnić rozpoznane obiekty i scenerie. Dowiedz się więcej na temat popularnych dzieł sztuki i zabytków z całego świata, roślin i kwiatów, książek oraz zwierząt.

Wallet

 • *
 • Klucze do domu - możesz \dorobić\ klucze do domu w apce Wallet na iPhonie i Apple Watch, żeby za pomocą stuknięcia otwierać zamki drzwi zgodne z HomeKit. Tak szybciej i wygodniej dostać się do środka. Klucze do domu przechowujesz w apce Wallet razem z innymi ważnymi rzeczami, takimi jak kluczyki do auta i karty płatnicze.*
 • Klucz do pokoju hotelowego - klucze do pokoju hotelowego można dodać do apki Wallet za pomocą obsługiwanej apki udostępnianej przez hotel. Zrób to po dokonaniu rezerwacji, a zameldujesz się bez czekania w kolejce w lobby. Następnie stuknięciem na iPhonie lub Apple Watch otworzysz drzwi do swojego pokoju. Po wymeldowaniu apka Wallet automatycznie przenosi przepustki i wejściówki do archiwum, dzięki czemu podczas podróży wszystkie dokumenty masz należycie uporządkowane.
 • Klucz do biura - dodaj swój identyfikator pracowniczy do apki Wallet, a następnie za pomocą iPhone’a i Apple Watch sprawdź, do których placówek korporacyjnych swojej firmy masz dostęp. Otwieraj drzwi do biura stuknięciem i korzystaj z identyfikatora w apce Wallet.
 • Kluczyki do samochodu - blokuj lub otwieraj centralny zamek i uruchamiaj samochód, nie wyciągając iPhone’a z torebki lub kieszeni. Technologia Ultra Wideband precyzyjnie lokalizuje urządzenie w przestrzeni i nie pozwoli Ci zamknąć iPhone’a w aucie ani uruchomić pojazdu, gdy iPhone’a nie ma w środku. Gdy jesteś w niewielkiej odległości od pojazdu, możesz prosto z apki Wallet zatrąbić, włączyć ogrzewanie lub otworzyć bagażnik.
 • Ultra Wideband i kluczyki do auta - blokuj lub otwieraj centralny zamek i uruchamiaj samochód, nie wyciągając iPhone’a z torebki lub kieszeni. Technologia Ultra Wideband precyzyjnie lokalizuje urządzenie w przestrzeni i nie pozwoli Ci zamknąć iPhone’a w aucie ani uruchomić pojazdu, gdy iPhone’a nie ma w środku.
 • Zdalne sterowanie bezkluczykowe - gdy jesteś w niewielkiej odległości od pojazdu, możesz prosto z apki Wallet zablokować lub otworzyć centralny zamek, zatrąbić, włączyć wstępne ogrzewanie lub otworzyć bagażnik.

iOS 15: nowe funkcje, które wymagają iPhone'a 8 lub nowszego

Jest też jedna funkcja, która nie zadziała na iPhone'ach starszych niż 8 i X.

Zdrowie

 • Stabilność chodu - stabilność chodu to pierwszy taki wskaźnik zdrowotny, który informuje o ryzyku przewrócenia się. W celu jego oszacowania iPhone wykorzystuje specjalne algorytmy oceniające równowagę, siłę i chód użytkownika. Kiedy stabilność znajduje się na niskim lub bardzo niskim poziomie, użytkownik może otrzymać powiadomienie. Z kolei polecane przez ekspertów ćwiczenia pomogą w poprawie tego wskaźnika.

Polityka aktualizacyjna Apple'a też nie jest bez skazy

Wiele osób chwali Apple'a za to, że wprowadza nowe wersje oprogramowania nawet na 6-letnie smartfony, podczas gdy w przypadku Androida okres wsparcia kończy się w najlepszym razie na 2-3 latach. Trzeba jednak pamiętać, że podejścia Google'a i Apple'a nie można porównywać bezpośrednio.

Podczas gdy w przypadku Androida wiele systemowych aplikacji i komponentów jest aktualizowanych niezależnie od wersji oprogramowania, nawet drobne zmiany w Safari, Mapach Apple czy FaceTimie wymagają aktualizacji całego systemu. Efekt? Ponad 75 proc. nowości w iOS 15 to zmiany w systemowych apkach, czyli coś, co Google załatwia z poziomu Sklepu Play.

Do tego nie każda nowość w aplikacjach trafia na wszystkie iPhone'y. Oczywiście czasem wynika to z oczywistych ograniczeń sprzętowych (np. brak 5G), ale już brak trybu AR w Mapach czy rozpoznawania tekstu na zdjęciach może rozczarować użytkowników starszych iPhone'ów. Przecież androidowe odpowiedniki tych funkcji działają nawet na smartfonach dużo starszych niż iPhone XS.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)