iOS 16 zaprezentowany. Lista nowych funkcji i iPhone'ów, które dostaną aktualizację
Imprezę WWDC 2022 zaczęto od prezentacji systemu iOS 16. Nowa wersja promowana jest hasłem "Potęga personalizacji".
Finalna wersja iOS 16 wyląduje na waszych iPhone'ach dopiero jesienią, ale Apple - zgodnie ze zwyczajem - przeprowadził pełną prezentację kilka miesięcy wcześniej. Testowe wydanie zostało ponadto udostępnione deweloperom, by ci mogli przygotować pod nowy system swoje aplikacje.
iOS 16 to nowy, personalizowany ekran blokady
Pierwszą i najdłuższą część prezentacji poświęcono całkowicie przeprojektowanemu ekranowi blokady.
Lockscreen pozwala teraz na zmianę czcionki, koloru napisów oraz - przede wszystkim - umieszczanie widżetów. Dają one wgląd m.in. na pogodę, wydarzenia w kalendarzu, strefy czasowe, alarmy czy pierścienie aktywności.
Personalize your Lock Screen | Apple
iOS 16 wykorzystuje dane o głębi ze zdjęcia, dzięki czemu ekran blokady jest wielowarstwowy. Przykładowo osoba na tapecie może przykrywać zegar, co tworzy ciekawy efekt 3D.
Powiadomienia wyświetlane będą teraz u dołu ekranu blokady, by znajdowały się w zasięgu kciuka. A wspomniane wcześniej widżety mają także pozwolić na śledzenie różnych wydarzeń na żywo. Dotyczy to, chociażby wyników meczów.
iOS 16 pozwoli zapisać wiele autorskich ekranów blokady i wygodnie się między nimi przełączać, np. w zależności od okazji.
iOS 16 wnosi lepszy tryb skupienia
Nowy tryb skupienia jest teraz stricte powiązany z ekranem blokady. Użytkownik może przypisać do konkretnego ekranu aplikacje i kontakty, z których powiadomienia będą aktywne lub wyciszone.
Dzięki temu użytkownik iOS 16 będzie mógł utworzyć np. służbowy ekran blokady, który jako jedyny będzie przepuszczał notyfikacje z konkretnych źródeł, a zarazem zawierał widżety przydatne w pracy.
Nowa wersja systemu ma także ułatwić blokowanie rozpraszających treści z najczęściej używanych aplikacji jak Mail, Kalendarz czy Wiadomości.
iOS 16 ułatwi udostępnianie zdjęć rodzinie i znajomym
Nowa wersja systemu wnosi inteligentniejsze udostępnianie zdjęć na podstawie daty ich zrobienia lub sfotografowanych osób.
Wszystkie osoby we współdzielonej bibliotece zdjęć będą miały takie same uprawnienia, a jakikolwiek zmiany będą synchronizowane u wszystkich użytkowników. Gdy ktoś obrobi fotografię, doda słowa kluczowe lub uporządkuje kolekcję, efekty ujrzą wszyscy członkowie grupy.
W aplikacji Zdjęcia czy Safari można teraz jednym kliknięciem wyciąć obiekt ze zdjęcia. Fotkę z usuniętym tłem można np. wykleić do wysyłanej wiadomości.
Wiadomości oraz Mail w iOS 16 dostały sporo nowych funkcji
Nowa wersja komunikatora pozwala teraz na edycję oraz cofanie wysłanych wiadomości, a także oznaczanie tych otrzymanych, jako nieprzeczytane.
W iOS 16 z Wiadomościami zintegrowano funkcję SharePlay. Pozwala ona na bieżąco komentować wspólnie oglądane filmy czy odsłuchiwane utwory.
Członkom grupowej rozmowy można teraz wygodnie udostępniać notatki, prezentacje, przypomnienia, karty grup Safari i inne materiały.
Rozbudowana została także apka Mail. W iOS 16 można cofać oraz planować wysyłanie maili, oraz dodawać linki z podglądem, a system sam przypomni o wiadomościach wymagających odpowiedzi. Z kolei wbudowana wyszukiwarka ma być dokładniejsza i wyświetlać sugestie jeszcze przed wpisaniem zapytania.
iOS 16 dostał sporo funkcji językowych, z których Polacy nie skorzystają
Na iPhone'ach pojawi się usprawnione dyktowanie z automatyczną interpunkcją oraz możliwością głosowego wstawiania emoji. Funkcje te nie działają jednak w języku polskim.
Naszego języka nie obsługuje także funkcja płynnego przełączania się m.in. pisaniem na klawiaturze i dyktowaniem. Mieszkańcy innych krajów będą mogli np. zaznaczyć dane słowo ręcznie i zamienić je na inne po prostu wypowiadając je na głos.
Ubiegłoroczny system iOS 15 wniósł funkcję pozwalającą na kopiowanie tekstu z dowolnego zdjęcia. Teraz działa ona także z wideo, ale wciąż nie dodano wsparcia dla języka polskiego.
Jeśli chodzi o Siri, w iOS 16 asystent będzie automatycznie odnajdywał Skróty do nowo zainstalowanych apek. Dotychczas trzeba było je konfigurować ręcznie.
Safari stało się bezpieczniejsze i bardziej społecznościowe
Na iPhone'ach z iOS 16 z poziomu Safari można udostępniać znajomym karty i zakładki, wysyłać wiadomości oraz inicjować połączenia FaceTime. Użytkownicy mogą dodawać strony do wspólnej grupy kart, co ma np. ułatwić wspólne planowanie podróży.
W przeglądarce pojawiła się funkcja klucze, która ma pozwolić na bezpieczne i szyfrowane logowanie. Według Apple'a jest to metoda bezpieczniejsza niż "wszystkie popularne rodzaje uwierzytelniania dwuskładnikowego", a dodatkowo działa nie tylko na urządzeniach tej marki.
iOS 16 to także garść usprawnień w Mapach
Nowe Mapy pozwalają na tworzenie tras z wieloma przystankami. Oprócz miejsca docelowego można teraz dodać punkty, które chce się odwiedzić po drodze.
Bezpośrednio z poziomu apki Mapy można teraz dodawać i doładowywać karty transportu publicznego, a także sprawdzać dostępne środki oraz koszt podróży. Oczywiście funkcje te działają tylko w niektórych regionach.
Bardziej rozbudowane Mapy ze szczegółowym widokiem 3D pojawiły się w nowych miastach, ale wciąż nie ma ani jednej lokalizacji z Polski.
iOS 16 pozwoli wygodniej zarządzać inteligentnym domem
Aplikacja Dom została przebudowana, dzięki czemu ma umożliwić wygodniejsze zarządzanie mikroklimatem, oświetleniem, zabezpieczeniami i innymi urządzeniami, a także generować podgląd z wielu kamer jednocześnie.
iOS 16 wnosi ponadto obsługę protokołu Matter, który ma zapewnić kompatybilność z jeszcze większą liczbą inteligentnych urządzeń.
iOS 16 zmierzy twoją aktywność i przypomni o lekach
Znana z Apple Watcha apka Sprawność została przeniesiona na iPhone'a. Wykorzystuje ona wbudowane w telefon sensory do rejestrowania pokonanych kroków, przebytego dystansu oraz treningu, dzięki czemu - jak przekonuje sam Apple - posiadanie zegarka nie jest już konieczne do podstawowego monitorowania aktywności.
Kolejna nowość to aplikacja Leki, która - jak sama nazwa wskazuje - pozwala kontrolować zażywanie leków, a także wyświetlać więcej informacji na ich temat po zeskanowaniu etykiety lub wpisaniu nazwy.
iOS 16 to całkowicie przeprojektowany CarPlay
Nowy CarPlay integruje się ze wszystkimi ekranami w kokpicie, a także pozwala sterować takimi funkcjami pojazdu jak radio czy regulacja temperatury.
Apple zapowiada, że lista samochodów kompatybilnych z nowym CarPlayem zostanie udostępniona dopiero pod koniec 2023 roku.
Jest sporo nowości związanych z bezpieczeństwem
Apple zapowiada, że ważne uaktualnienia zabezpieczeń będą - podobnie jak ma to miejsce w Androidzie - udostępniane niezależnie od pełnych aktualizacji oprogramowania. Ma to przyspieszyć wdrażanie pilnych zabezpieczeń.
Nowością jest funkcja Kontrola bezpieczeństwa, stworzona z myślą o ofiarach pomocy domowej. W sytuacji, gdy użytkownik udostępnił swoje hasła i prywatne dane partnerowi, będzie mógł łatwo wyzerować systemowe uprawnienia oraz ograniczyć działanie Wiadomości i FaceTime do jednego urządzenia.
iOS 16 wnosi także łatwiejsze zarządzanie kontami dla dzieci, wliczając w to bardziej rozbudowane narzędzia kontroli rodzicielskiej.
Apple dodał także możliwość udostępniania wirtualnych kluczy do samochodów czy lokali w takich aplikacjach jak Wiadomości, Mail oraz WhatsApp z możliwością wycofania uprawnień w dowolnym momencie.
iOS 16: które iPhone'y dostaną aktualizację?
Apple ogłosił, że lista kompatybilnych z iOS 16 modeli to:
- iPhone SE (2. i 3. gen.)
- iPhone 8
- iPhone 8 Plus
- iPhone X
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone 12
- iPhone 12 mini
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
- iPhone 13
- iPhone 13 mini
- iPhone 13 Pro
- iPhone 13 Pro Max
Z listy wspieranych urządzeń wykreślono właśnie modele z linii 6s i 7, iPhone'a SE pierwszej generacji oraz najnowszego iPoda touch.
iOS 16 ma trafić do wszystkich użytkowników jesienią, najpewniej we wrześniu. W lipcu udostępniona ma zostać natomiast publiczna beta.
Zobacz również:
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii