iOS 16 zaprezentowany. Lista nowych funkcji i iPhone'ów, które dostaną aktualizację

iOS 16 zaprezentowany. Lista nowych funkcji i iPhone'ów, które dostaną aktualizację

iOS 16 zaprezentowany. Lista nowych funkcji i iPhone'ów, które dostaną aktualizację
Miron Nurski
06.06.2022 20:56, aktualizacja: 07.06.2022 07:36

Imprezę WWDC 2022 zaczęto od prezentacji systemu iOS 16. Nowa wersja promowana jest hasłem "Potęga personalizacji".

Finalna wersja iOS 16 wyląduje na waszych iPhone'ach dopiero jesienią, ale Apple - zgodnie ze zwyczajem - przeprowadził pełną prezentację kilka miesięcy wcześniej. Testowe wydanie zostało ponadto udostępnione deweloperom, by ci mogli przygotować pod nowy system swoje aplikacje.

iOS 16 to nowy, personalizowany ekran blokady

Pierwszą i najdłuższą część prezentacji poświęcono całkowicie przeprojektowanemu ekranowi blokady.

Lockscreen pozwala teraz na zmianę czcionki, koloru napisów oraz - przede wszystkim - umieszczanie widżetów. Dają one wgląd m.in. na pogodę, wydarzenia w kalendarzu, strefy czasowe, alarmy czy pierścienie aktywności.

Personalize your Lock Screen | Apple

iOS 16 wykorzystuje dane o głębi ze zdjęcia, dzięki czemu ekran blokady jest wielowarstwowy. Przykładowo osoba na tapecie może przykrywać zegar, co tworzy ciekawy efekt 3D.

Powiadomienia wyświetlane będą teraz u dołu ekranu blokady, by znajdowały się w zasięgu kciuka. A wspomniane wcześniej widżety mają także pozwolić na śledzenie różnych wydarzeń na żywo. Dotyczy to, chociażby wyników meczów.

Obraz

iOS 16 pozwoli zapisać wiele autorskich ekranów blokady i wygodnie się między nimi przełączać, np. w zależności od okazji.

iOS 16 wnosi lepszy tryb skupienia

Nowy tryb skupienia jest teraz stricte powiązany z ekranem blokady. Użytkownik może przypisać do konkretnego ekranu aplikacje i kontakty, z których powiadomienia będą aktywne lub wyciszone.

Obraz

Dzięki temu użytkownik iOS 16 będzie mógł utworzyć np. służbowy ekran blokady, który jako jedyny będzie przepuszczał notyfikacje z konkretnych źródeł, a zarazem zawierał widżety przydatne w pracy.

Nowa wersja systemu ma także ułatwić blokowanie rozpraszających treści z najczęściej używanych aplikacji jak Mail, Kalendarz czy Wiadomości.

iOS 16 ułatwi udostępnianie zdjęć rodzinie i znajomym

Nowa wersja systemu wnosi inteligentniejsze udostępnianie zdjęć na podstawie daty ich zrobienia lub sfotografowanych osób.

Obraz

Wszystkie osoby we współdzielonej bibliotece zdjęć będą miały takie same uprawnienia, a jakikolwiek zmiany będą synchronizowane u wszystkich użytkowników. Gdy ktoś obrobi fotografię, doda słowa kluczowe lub uporządkuje kolekcję, efekty ujrzą wszyscy członkowie grupy.

W aplikacji Zdjęcia czy Safari można teraz jednym kliknięciem wyciąć obiekt ze zdjęcia. Fotkę z usuniętym tłem można np. wykleić do wysyłanej wiadomości.

Wiadomości oraz Mail w iOS 16 dostały sporo nowych funkcji

Nowa wersja komunikatora pozwala teraz na edycję oraz cofanie wysłanych wiadomości, a także oznaczanie tych otrzymanych, jako nieprzeczytane.

W iOS 16 z Wiadomościami zintegrowano funkcję SharePlay. Pozwala ona na bieżąco komentować wspólnie oglądane filmy czy odsłuchiwane utwory.

Obraz

Członkom grupowej rozmowy można teraz wygodnie udostępniać notatki, prezentacje, przypomnienia, karty grup Safari i inne materiały.

Rozbudowana została także apka Mail. W iOS 16 można cofać oraz planować wysyłanie maili, oraz dodawać linki z podglądem, a system sam przypomni o wiadomościach wymagających odpowiedzi. Z kolei wbudowana wyszukiwarka ma być dokładniejsza i wyświetlać sugestie jeszcze przed wpisaniem zapytania.

iOS 16 dostał sporo funkcji językowych, z których Polacy nie skorzystają

Na iPhone'ach pojawi się usprawnione dyktowanie z automatyczną interpunkcją oraz możliwością głosowego wstawiania emoji. Funkcje te nie działają jednak w języku polskim.

Obraz

Naszego języka nie obsługuje także funkcja płynnego przełączania się m.in. pisaniem na klawiaturze i dyktowaniem. Mieszkańcy innych krajów będą mogli np. zaznaczyć dane słowo ręcznie i zamienić je na inne po prostu wypowiadając je na głos.

Ubiegłoroczny system iOS 15 wniósł funkcję pozwalającą na kopiowanie tekstu z dowolnego zdjęcia. Teraz działa ona także z wideo, ale wciąż nie dodano wsparcia dla języka polskiego.

Obraz

Jeśli chodzi o Siri, w iOS 16 asystent będzie automatycznie odnajdywał Skróty do nowo zainstalowanych apek. Dotychczas trzeba było je konfigurować ręcznie.

Safari stało się bezpieczniejsze i bardziej społecznościowe

Na iPhone'ach z iOS 16 z poziomu Safari można udostępniać znajomym karty i zakładki, wysyłać wiadomości oraz inicjować połączenia FaceTime. Użytkownicy mogą dodawać strony do wspólnej grupy kart, co ma np. ułatwić wspólne planowanie podróży.

Obraz

W przeglądarce pojawiła się funkcja klucze, która ma pozwolić na bezpieczne i szyfrowane logowanie. Według Apple'a jest to metoda bezpieczniejsza niż "wszystkie popularne rodzaje uwierzytelniania dwuskładnikowego", a dodatkowo działa nie tylko na urządzeniach tej marki.

iOS 16 to także garść usprawnień w Mapach

Nowe Mapy pozwalają na tworzenie tras z wieloma przystankami. Oprócz miejsca docelowego można teraz dodać punkty, które chce się odwiedzić po drodze.

Bezpośrednio z poziomu apki Mapy można teraz dodawać i doładowywać karty transportu publicznego, a także sprawdzać dostępne środki oraz koszt podróży. Oczywiście funkcje te działają tylko w niektórych regionach.

Obraz

Bardziej rozbudowane Mapy ze szczegółowym widokiem 3D pojawiły się w nowych miastach, ale wciąż nie ma ani jednej lokalizacji z Polski.

iOS 16 pozwoli wygodniej zarządzać inteligentnym domem

Aplikacja Dom została przebudowana, dzięki czemu ma umożliwić wygodniejsze zarządzanie mikroklimatem, oświetleniem, zabezpieczeniami i innymi urządzeniami, a także generować podgląd z wielu kamer jednocześnie.

Obraz

iOS 16 wnosi ponadto obsługę protokołu Matter, który ma zapewnić kompatybilność z jeszcze większą liczbą inteligentnych urządzeń.

iOS 16 zmierzy twoją aktywność i przypomni o lekach

Znana z Apple Watcha apka Sprawność została przeniesiona na iPhone'a. Wykorzystuje ona wbudowane w telefon sensory do rejestrowania pokonanych kroków, przebytego dystansu oraz treningu, dzięki czemu - jak przekonuje sam Apple - posiadanie zegarka nie jest już konieczne do podstawowego monitorowania aktywności.

Obraz

Kolejna nowość to aplikacja Leki, która - jak sama nazwa wskazuje - pozwala kontrolować zażywanie leków, a także wyświetlać więcej informacji na ich temat po zeskanowaniu etykiety lub wpisaniu nazwy.

iOS 16 to całkowicie przeprojektowany CarPlay

Nowy CarPlay integruje się ze wszystkimi ekranami w kokpicie, a także pozwala sterować takimi funkcjami pojazdu jak radio czy regulacja temperatury.

Obraz

Apple zapowiada, że lista samochodów kompatybilnych z nowym CarPlayem zostanie udostępniona dopiero pod koniec 2023 roku.

Jest sporo nowości związanych z bezpieczeństwem

Apple zapowiada, że ważne uaktualnienia zabezpieczeń będą - podobnie jak ma to miejsce w Androidzie - udostępniane niezależnie od pełnych aktualizacji oprogramowania. Ma to przyspieszyć wdrażanie pilnych zabezpieczeń.

Nowością jest funkcja Kontrola bezpieczeństwa, stworzona z myślą o ofiarach pomocy domowej. W sytuacji, gdy użytkownik udostępnił swoje hasła i prywatne dane partnerowi, będzie mógł łatwo wyzerować systemowe uprawnienia oraz ograniczyć działanie Wiado­mości i FaceTime do jednego urządzenia.

Obraz

iOS 16 wnosi także łatwiejsze zarządzanie kontami dla dzieci, wliczając w to bardziej rozbudowane narzędzia kontroli rodzicielskiej.

Obraz

Apple dodał także możliwość udostępniania wirtualnych kluczy do samochodów czy lokali w takich aplikacjach jak Wiado­mości, Mail oraz WhatsApp z możliwością wycofania uprawnień w dowolnym momencie.

iOS 16: które iPhone'y dostaną aktualizację?

Apple ogłosił, że lista kompatybilnych z iOS 16 modeli to:

 • iPhone SE (2. i 3. gen.)
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max

Z listy wspieranych urządzeń wykreślono właśnie modele z linii 6s i 7, iPhone'a SE pierwszej generacji oraz najnowszego iPoda touch.

iOS 16 ma trafić do wszystkich użytkowników jesienią, najpewniej we wrześniu. W lipcu udostępniona ma zostać natomiast publiczna beta.

Zobacz również:

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)